Indický Zlatý trojúhelník

marco-polo.cz
Kontaktujte svého odborného konzultanta +420 241 718 646
marco polo na facebooku
afrika afrika afrika afrika

Indický Zlatý trojúhelník

Konečně jsme v Indii, po nočním letu z Evropy se ocitáme na moderním a pěkném letišti v Dillí. První co nás praští při výstupu z letadla je obrovské horko a vlhkost a to je teprve sedm hodin ráno. Slova kolegy z Indické cestovní kanceláře se naplnila: „If you travel to India in the midlle of the summer, it will be either very hot or very rainy“. Je very hot a po dešti, klima trochu jako v parní lázni. Snad to nějak zvládneme. Z letiště nás smluvený klimatizovaný (zde to člověk opravdu docení) minibus veze do hotelu. Nikdo nechápe, že cestu přežijeme bez úhony, protože co se zde děje na silnicích je opravdový chaos, troubení, podjíždění, motorky v protisměru, tuk – tuky všude kam se člověk podívá, motající se rikši napříč silnicemi a do toho všeho ještě pasoucí se krávy kde to jen jde. Jedním slovem zmatek, respektive překvapivě fungující zmatek. Po sprše a snídani v hotelu na střešní terase je na čase vyrazit obdivovat památky. Bereme to přes prezidentský palác, budovy parlamentu ke Qutub Mínar. Dále k Raj Ghat, Lotosovému chrámu, k Červené pevnosti a nedaleko stojící mešitě Jama Masjid. Památky jsou vskutku impozantní, ať už se jedná o přes 70 metrů vysoký Qutub Mínar, Červenou pevnost s obvodem přes 20 kilometrů nebo mešitu Jama Masjid, kam se vejde přes 20 tisíc věřících. Rozhodně je zde co obdivovat. Den zakončujeme na trzích pod mešitou Jama Masjid, kde se dá prakticky koupit cokoliv, oblečení, jídlo nebo třeba motory do Tuk tuku. Výběr je na zákazníkovi. Během dne jsme také ochutnali indická jídla a byli jsme nadšení. Kuřecí kari na mnoho způsobů, k tomu tradiční chleby neboli nany, čočkové čapátí, vegetariánské pasty, zkrátka úžasná kombinace chutí a vůní a barev.

    Druhý den máme namířeno do Agry, města slavného hlavně díky sedmému divu světa Taj Mahalu. Po čtyřhodinové cestě, která nás stála opět mnoho nervů a několikeré promítání celého života před očima nás náš řidič Mr. Singh vysazuje u hotelu. Odpoledne, po ubytování, stíháme ještě návštěvu zdejší Agerské pevnosti, během které schytáváme první monzunovou přepršku, což je pozitivní, protože se nemusíme alespoň sprchovat. Třetí den vyrážíme hned po snídani k Taj Mahalu. Kupujeme vstupenky, nasedáme do golf caru, který zajišťuje převoz turistů mezi pokladnou a asi 1 kilometr vzdálenou vstupní bránou. Ještě než se dostaneme dovnitř, musíme absolvovat prohlídku, která kromě kontroly baťohů a kabelek zahrnuje i procházení rentgenovými branami. Naštěstí vše trvá pouze chvíli a my se ocitáme v nádherném areálu, kterému vévodí naprosto famózní Taj Mahal. Bohužel fotografie nejsou schopné zachytit, jak úžasný tento památník ve skutečnosti je. V areálu by se dalo strávit opravdu hodně času, protože pohled na Taj Mahal jen tak neomrzí. Po dvouhodinové prohlídce nás nabírá Mr. Singh a pokračujeme směr Fatehpur Sikrí, středověké město stojící zhruba hodinu od Agry. Kromě celého komplexu se zde naskýtá i výhled do okolní krajiny, stavba je totiž situována na jakémsi pahorku. Také jsme fascinováni neskutečným množstvím dětí, které se nám snaží prodat prakticky cokoliv od pohlednic a korálků přes zapalovače a cigarety. Po obědě vyrážíme směr Abhaneri a Jaipur. Víceméně jsme si již zvykli na místní dopravu, takže si začínáme cestu i užívat, okolní krajina je sice stále stejná, nicméně jak se blížíme k Jaipuru a srdci Rajasthanu, je krajina suší a vyprahlejší, což potvrzují i stále častěji se vyskytující velbloudi. Těsně před Jaipurem stavíme v Abhaneri, z venku stavba vypadá nic moc, vidíme pouze obvodové zdi a nic víc. Teprve po vstupu začínáme žasnout. Abhaneri je jakýsi chrám, který je však vystavěný do hloubky, nikoliv do výšky. Největší zvláštností jsou však zdi, které jsou posety jakýmisi schody, které jak se dozvídáme, sloužily pro odvod vody do jezera, které je na dně chrámu. Opravdu zajímavá záležitost. V podvečer přijíždíme do Jaipuru, růžového města, které je na první pohled menší než obě města předchozí, ale to nic nemění na tom, že ruch a shon je zde přinejmenším srovnatelný.

    Čtvrtý den je na plánu prohlídka Jaipuru a my začínáme s Amberskou pevností, cestu k ní absolvujeme na hřbetech slonů. Nikdy nás nenapadlo, jak jsou sloni velcí do té doby, než jsme na nich jeli. Na slonech se sedí bokem, a když máte pocit, že by se celá konstrukce mohla zřítit i s Vámi, tak Vás pilot slona s ledovým klidem ubezpečí že „no worry my friend, it´s good“. Nemáme důvod jim nevěřit. Po zhruba 20 minutách houpavé chůze sesedáme na nádvoří, kde kromě pevnosti obdivujeme i místní makaky, kteří zde spokojeně pózují turistům. Po prohlídce pevnosti nás v ten samý den ještě čekají Městský palác, observatoř Jantar Mantar, palác Hawa Mahal a návštěva místních trhů. Trhy v Jaipuru jsou poměrně vyhlášené, říká se o nich, že jsou jedny z nejlepších v celém Rajasthánu a to můžeme potvrdit. Spousty barevných látek, šál, šátků, sárí, kabelky, boty a všechny možné cetky, na které si jen vzpomenete. Obtěžkáni suvenýry se vracíme zpět do hotelu.

Pátý den vyrážíme zpět do Dillí, čeká nás totiž letadlo do Evropy. Všudypřítomné troubení a auta v protisměru bereme jako samozřejmost, jsme tu přece skoro už týden. Po necelých pěti hodinách vystupujeme u terminálu číslo 3 a snažíme se dostat k odbavení, což znamená absolvovat kolečko místní byrokracie. Při vstupu do haly kontrola, dále u přepážky, u vchodu do terminálu několik kontrol a pak už jenom asi tři při vstupu do letadla. Bezpečnost vždy na prvním místě! I když spíše nízká nezaměstnanost na prvním místě. Při letu do Prahy bilancujeme naší cestu a můžeme pouze konstatovat, že to bylo něco neuvěřitelného a neskutečného. Kdo nezažil, nepochopí.

Starší příspěvky

Po stopách zrození želvy mořské
Velká migrace zvěře – Masai Mara
Za šimpanzi do afrických hor
Pěšky do nitra Krugerova národního parku
Namaqualand - poušť, která kvete
Rangerem v Africe
novinky

doporučujeme

okruh Ománem s českým průvodcem
okruh Ománem s českým průvodcem
Omán

07.12.2018-14.12.2018
Se snídaní, Dle programu, pravidelná letecká linka

 59900,- Kč
Velká cesta východní Kanadou a USA
Velká cesta východní Kanadou a USA
Kanada

01.08.2018-15.08.2018
Beze stravy, pravidelná letecká linka

 83090,- Kč
Jamaica Inn - speciální nabídka 1 noci zdarma a přímé lety z Mnichova
Jamaica Inn - speciální nabídka 1 noci zdarma a přímé lety z Mnichova
Jamajka
Jamaica Inn
16.11.2018-24.11.2018
Se snídaní, pravidelná letecká linka

 69900,- Kč
Peru a Bolívie: po stopách Inků a conquistadorů
Peru a Bolívie: po stopách Inků a conquistadorů
Bolívie

13.07.2018-30.07.2018
Se snídaní, Dle programu, pravidelná letecká linka

 106790,- Kč