Chcete-li používat všechny funkce webu, povolte si prosím ve Vašem prohlížeči Javascript.

Mexiko a Guatemala s českým průvodcem

10 nocí od 99 900 Kč

Mexiko a Guatemala s českým průvodcem

Tento zájezd nabízí ve zkrácené verzi rušné Mexico City, nekonečné roviny Yucatánského poloostrova, záhadné mayské památky, azurově modré karibské pobřeží, slavná koloniální města, guatemalskou pahorkatinu vonící kávou a čokoládou, nádhernou a rozmanitou přírodu různých klimatických pásem. Pod kůži se nám jistě zaryje i pomalu plynoucí životní styl, nezapomenutelná atmosféra těchto zemí a výborná kuchyně.

Fotogalerie

Zážitky, na které se můžete těšit

  • Tento zájezd lze prodloužit o pobyt v Playa del Carmen nebo Cancunu.
  • Mexico City s ochutnávkou tradičního taco al pastor
  • Teotihuacán a krutá aztécká kultura
  • toulání se po nejbarevnějším trhu Guatemaly - Chichicastenango
  • Antigua a sopečné jezero Atitlán
  • mayská naleziště Tikal, Palenque, Chichén Itzá
  • dobrodružná plavba lodí po řece Usumacintě z Guatemaly do Mexika
Rezervujte zde

Kontaktujte nás

+420 241 718 646

1. den Mexico City

2. den Teotihuacán

3. den plavba tradiční trajinerou po kanálech Xochimilco a přelet do Guatemaly

4. den trh Chichicastenango - Panajachel

5. den plavba po jezeře Atitlán

6. den Antigua

7. den Mayské naleziště Tikal

8. den dobrodružná plavba po řece Usumacinta do Mexika

9. den Palenque a přelet do Meridy

10. den Mérida - Chichén Itzá - Valladolid

11. den Valladolid - Cancun a odlet

Cena zahrnuje

zpáteční letenku Praha – Mexico City a Cancun - Praha v ekonomické třídě
letištní taxy
let Mexico City - Guatemala City vč. tax
přelet Guatemala City - Flores
přelet Villahermosa - Merida
uvedená doprava (minibus, autobus) během okruhu
česky mluvícího průvodce/ pracovníka CK Marco Polo
doprovod zkušeného místního průvodce
všechny uvedené aktivity v programu
strava dle programu (oběd v Tikalu)
lodní přejezd na hranici s Mexikem (Yaxchilan, Corozal)
lodní projížďka po jezeře Atitlan
vstupné do památek dle programu
ubytování na 10 nocí se snídaní v hotelech 3*/4*
zákonné pojištění CK proti úpadku
základní zdravotní pojištění
 

Cena nezahrnuje

připojištění proti stornu - 1 990 Kč/os
odletová/odjezdová taxa z Guatemaly - 3 USD/os
nápoje a stravování neuvedené v programu (obědy, večeře)
spropitné průvodci a řidiči

 

přílet do Mexico City

Dopoledne odlet z Prahy s přestupem v Paříži či Amsterdamu. Přílet do Mexico City navečer a transfer a ubytování na 2 noci se snídaní. Odpočinek po dlouhém letu, individuálně večeře na hotelu nebo v centru města.
Teotihuacan

Ráno vyrazíme z hotelu minibusem k pyramidám v Teotihuacánu. Vylezeme na samotný vrchol Pyramidy slunce (ti kdo ještě budou moci si vylezou i na Pyramidu měsíce :). Poté poobědváme v restauraci s tradiční a výbornou mexickou kuchyní (oběd není v ceně). Po cestě zpět do Mexico City si prohlédneme největší poutní místo v Latinské Americe Basílica de Guadalupe (nebo se zde zastavíme dopoledne a zpět do hotelu pojedeme přímo z Teotihuacanu). Návrat do hotelu a večeře na hotelu nebo ve městě (není v ceně).
Pouhých 50 km od Mexico City leží v širokém údolí ruiny jednoho z nejdůležitějších středisek moci předhispánského Mexika. Teotihuacán (V překladu: "Město Bohů" nebo také "Město, kde se muži změní v Bohy") se se svými 125 000 obyvateli mezi léty 250 až 600 stal impériem, které řídilo a kontrolovalo podstatnou část dřívějšího Mexika. Dnes tu najdete dvě obří pyramidy, pyramidu slunce a pyramidu měsíce, které jsou od sebe odděleny dlouhým nádvořím. To lemují menší pyramidky. Když se rozhlédnete po okolí, spatříte spoustu zelených kopců a kopečků, které jsou celkem jistě další, zatím neodkryté stavby. Ze špiček pyramid také ale bohužel spatříte okolní civilizaci, města a dokonce menší továrny, což pocitu z majestátného dávného Teotihuacánu poněkud ubírá.
Odpoledne si projdeme centrum města. Přímo v centru Mexico City, tam, kde původně stálo centrum dávné moci Aztéků, město Tenochtitlán, dnes stojí katedrála (Catedral Metropolitana). Podle zvyku, ji Španělé postavili na zbytkách rozbořených pyramid. Obrovská budova se stavěla celých 250 let (začalo se v roce 1573). Díky své váze se začala na některých místech částečně propadat do země, protože pod ní leží zasypané jezero Texcoco. To koneckonců leží pod některými celými koloniemi Mexico City a proto tu má podobný problém spousta budov. Napravo za katedrálou se nachází zbytky Templo Mayor, hlavní pyramidy města Aztéků.

Snídaně


plavba po kanálech Xochimilco a přelet do Guatemaly

Po snídani se projedeme barevnou loďkou "trajinera" po kanálech Xochimilco.
Xochimilco leží 28 km jižně od Mexico City. Se svou sítí kanálů a ostrůvků je důkazem toho, jaké úsilí věnovali Aztékové budování životního prostoru v nepříznivém prostředí. Jeho městské i venkovské stavby z 16. století i novější se zachovaly v mimořádně dobrém stavu.
Před odjezdem na letiště se zastavíme v domě Diega Rivery a Fridy Kahlo. Poté večerním letem do Guatemala City, transfer do hotelu a odpočinek.

Snídaně


trh Chichicastenango - Panajachel

Po snídani se pojedeme podívat na barevný trh Chichicastenango, kde budeme mít dostatek času k prohlídce i nákupům. Odpoledne přejezd do města Panajachel, které se nachází na břehu jezera Atitlán.
Panajachel (Pana) je město v jihozápadní guatemalské vysočině asi 100 km od Ciudad de Guatemala. Nadmořská výška je 1597 metrů. Město Výraz „panajachel“ se zhruba se překládá jako „místo Matasanos“. Matasano je ovocný strom s léčivými účinky, který se vyskytuje v okolí jezera.

Snídaně


plavba po jezeře Atitlán

Po snídani nás čeká plavba lodí k městu Santiago Atitlan. Toto malé město si stále uchovává mayskou kulturu a tradice. Odpoledne přejezd do Antiguy.

Snídaně


Antigua

Dnes nás čeká prohlídka města Antigua, založeného v roce 1543 a které je na seznamu UNESCO.
Antigua se netváří jako královna celé země, ale hned při prvních krocích jakoukoli uličkou města se jí v duchu začnete také postupně klanět. Každá ulice je unikátní a něčím výjimečná. Na hlavním náměstí Parque Central s kašnou a dominantní katedrálou San Jose je krásným prožitkem posadit se na jednu z mnoha laviček a pouze pozorovat život kolem. Uvidíte rodiny s hrajícími si dětmi, žebrající malé indiány, kteří jsou velmi zaujati všemi turisty a jejich rozdílným zevnějškem, děti v uniformách jdoucí ze školy, indiánky vyrábějící na ulici cetky, které vám poté hodlají prodat. Nejznámější ulicí v Antigui je 5 Av. Norte vedoucí ke kostelu La Merced, kde se vám naskytne dramatický pohled na vulkán Agua se slavným historickým žlutým obloukem, branou Santa Catalina.

Poté se podíváme do muzea kávy a pak nás již čeká odjezd zpět na letiště v Guatemala City a večerní přelet do Flores.

Snídaně


Mayské naleziště Tikal

Z kamenné pyramidy ve výšce téměř 60 metrů shlížím na koruny stromů, v jejichž větvích skáčou opice a z nichž se ozývá křik papoušků. A sem tam vystupují nad zelenou klenbu džungle špičky dalších pyramid postavených mayskými staviteli před více než tisícem let. Jedním slovem – Tikal.
Tikal patří mezi nejhezčí mayská města nejen v Guatemale, ale i v celé Střední Americe. Navíc je prorostlý bujnou tropickou vegetací, což mu také dodává na kráse. Na rozdíl od též krásného Palenque v Mexiku je tu ale daleko méně návštěvníků, tak u vzdálenějších ruin máte chvilkami i pocit, že jste tu skoro sami.
Ruiny leží obklopené jedním z nejrozsáhlejších tropických pralesů ve Střední Americe chráněného národním parkem. Jeho části zasahují až do Mexika a Belize. Nejjednodušší doprava je z pěkného města Flores ležícího na ostrově v laguně Peten Itzá . Cesta vede nejdřív zemědělskou krajinou až po hranici národního parku, odkud se už jede cca 17km pralesem. Návštěvnické centrum je pak vzdálené ještě víc jak 15 minut chůze od prvních památek, takže se po cestě můžete kochat místní florou a faunou. Velmi pěkné jsou vysoké stromy Ceiba, které dorůstají až sedmdesáti metrů.

Snídaně - oběd


dobrodružná plavba po řece Usumacinta do Mexika

Dnešní den strávíme převážně na vodě. Transfer s průvodcem do města Bethel v Guatemale a odtud lodní transfer do památného místa v džungli Yaxchilán, které se nachází nad řekou Usumacintou. Následuje lodní transfer přes hranici do Frontera Corozal v Mexiku.
V Mexiku poté přejedeme do Palenque, kde budeme ubytováni a odpočinek po náročné cestě.

Snídaně


Palenque a přelet do Meridy

Po snídani si prohlédneme nejslavnější mayské naleziště Palenque, které se nachází uprostřed hor a džungle. Palenque znamená ve španělštině zastřešené místo, ovšem opravdové jméno je: "Bakal-Ham" , což znamená ,,hodně vody” výsledek mnoha řek, které skrz Palenque protékají. Klima je teplé a vlhké s průměrnou roční teplotou 26 °C, dešťové srážky jsou 2,762.9 mm ročně. Uběhlo 200 let od založení Palenque, když tam kněz Antonio Solis v roce 1740 objevil archeologickou zónu. Na místě, kde je dnes archeologická zóna, se dříve rozkládalo velké město. Bylo to během doby klasické a jeho rozloha se odhaduje na 7 kilometrů od východu na západ a ještě nebylo úplně objeveno. Chrám Nápisů – jedná se o chrám na stupňovité pyramidě umístěný na východním boku. Jmenuje se tak díky třem kamenným deskám s hieroglyfickými zápisy, které se nacházejí uvnitř chrámů. Hieroglyfy vyprávějí do detailu historii vládnoucí dynastie města a události Pacala Velikého. Struktura je zdobena štukovými reliéfy. V interiéru chrámu sestupovalo dlážděné schodiště a ve dvou úsecích vedlo k pohřební kryptě Pakala. Sarkofág, náhrobní kámen, který jej přikrývá a stěny krypty jsou zdobeny basreliéfy, které mimo jiné dokazují smrt Pakala a jeho sestup do podsvětí, kde se identifikuje s jedním z dvojčat, které v Popol Vuh přemůže pány z podsvětí a stanou se nesmrtelnými. V hieroglyfech krypty je dále popisován Pakalův původ a jeho předci, nebeská hudba a celá řada mayských božstev. Palác – spíš než jedna budova se zde jedná o komplex budov, které jsou mezi sebou propojeny. Byly postaveny, předělány a postupně zase modifikovány během 400 let. Nachází se v centrální části archeologické zóny a nese tento název díky souboru nádvoří, chodeb a věži o čtyřech tělesech, která jej charakterizuje. Soubor Křížů – skládá se z Chrámu Kříže, Chrámu Slunce a Chrámu Listového Kříže. Jedná se o soubor chrámů stojících na stupňovitých pyramidách, každá se svými reliéfy ve svém interiéru. Chrámy uctívají památku sestupu na trůn Pana Chan Bahluma II., po smrti krále Pakala Velikého a ukazují nového pána, kterému se dostavuje uznání jako svému předchůdci. Kříže, po kterých se nazývají chrámy, jsou ve skutečnosti reprezentace stromů kreace, která se nachází uprostřed Země v souladu s mayskou mytologií Chrám Kříže doposud zachovává ozdoby na štítu, zastavenou stěnu, která korunuje strukturu. Ve svém interiéru se nachází centrální deska, která představuje pozemské monstrum, ze kterého klíčí kukuřice. Nad kukuřicí lemovanou dvěma lidskými bytostmi sedí fantastický pták. Chrám Listového Kříže ztratil své průčelí, úplně se zachovala pouze jeho druhá chodba.

Poté budeme pokračovat do města Villahermosa a odtud přelet do města Mérida. Přílet navečer a ubytování. Doporučuieme večerní prohlídku Méridy.

Snídaně


Mérida - Chichén Itzá - Valladolid

Dopoledne prohlídka Méridy, které se také říká ,,Bílé Město,, kvůli značnému množství vápence a bílých, nebo světlých domů. Krásné historické koloniální domy z XVI. století hovoří o velké prosperitě tohoto města. V minulosti se zde vyráběly z agáve námořní lana, dnes houpací sítě ,,hamacas"- velice typický suvenýr. V Méridě má každý návštěvník pocit, jako by se nacházel v dávné minulosti. Dominantou a turisty nejvyhledávanější památkou města je nejstarší katedrála na americkém kontinentu Catedral de San Idelfonso. Interiér katedrály vyplňuje velmi zajímavá socha Krista - Cristo de las Ampollas (Kristus Puchýřů), ke které se vážou neuvěřitelné legendy. Dějiny uvádí, že při místním požáru se na dřevu sochy objevily puchýře popálenin, socha zčernala, avšak neshořela.

A pak se již vydáme prozkoumat snad nejznámější naleziště - Chichén Itzá. Chichén Itzá v mayském jazyce znamená (Chi –otvor, chén – studna, Itzá – itzáové, neboli mágové vody) ,,Otvor do studny mágů vody”. Je to jedno z nedůležitějších archeologických nalezišť na poloostrově Yucatán v Mexiku, důležitá pozůstalost mayské civilizace. Hlavní budovy, které se zde zachovaly, odpovídají éře úpadku mayské kultury, kterou archeologové pojmenovali doba poklasická. Architektura, která se nám dodneška zachovala, je zřetelně ovlivněná toltéckou kulturou. Bůh, kterému jsou monumenty zasvěceny, se podle mayské mytologie nazývá Kukulkán a je převzatý z toltéckého panteonu, kde se mu říká Quetzalcóatl. Chichén Itzá bylo město, nebo lépe řečeno obřadní centrum, které prošlo různými stavebními obdobími a které bylo ovlivněno a obýváno různými národy od svého založení. Archeologická zóna Chichén Itzá byla zapsána na seznam Unesco v roce 1988. 7. července roku 2007 byl Kukulkánův chrám uznán jedním z novodobých Sedmi divů světa. Toto rozhodnutí nepadlo ze strany Unesca, nýbrž miliónu voličů z celého světa. V době úpadku se elita města skládala z válečníků, kněžích a obchodníků, kteří vládli Chichénu. To oni zavedli uctívání boha Kukulcána. Oni nechali vztyčit impozantní stavby se svahy a vertikálními zdmi, zobrazovali boha ptáka-hada. V procesu úpadku zde hrál důležitou roli militarismus. Toto je evidentní na monumentu, kterému se říká Platforma lebek (tzompantli), kde vystavovali lebky stovek nepřátel napíchnuté na klacku. Monumentálním budovám na hlavní explanádě Chichén Itzá dominuje Kukulkánova pyramida, které mnozí říkaji ,,El Castillo” neboli ,,Hrad”, jedna z nejvýraznějších staveb v mayské architektuře. Je to pyramida o čtyřech stranách kulminující v obdélníkový chrám. Sedí na čtvercové platformě o šířce 55,5 metrů a je vysoká 24 metrů. Každá strana pyramidy má schoodiště o 91 schodech a do chrámu nahoře vede 1 schod. Když to vynásobíme a sečteme (91 x 4 + 1), máme výsledek 365, což znamená počet dní v roce. Každý schod tak představuje jeden den v roce. Každé schodiště má po straně kamenné balustrády, to severní má na svém úpatí dvě kolosální hlavy opeřených hadů, zosobnění boha Kukulkána.

Navečer přejezd do města Valladolid a ubytování.

Snídaně


Valladolid - Cancun a odlet

Po snídani v případě večerního odletu volné dopoledne k prohlídce města a poté transfer na letiště v Cancunu a odlet do Evropy. Přílet do Prahy druhý den.

SnídaněKontaktní formulář

Kontaktní údaje

MARCO POLO INTERNATIONAL spol. s r. o.
+420 241 718 646
info@marco-polo.cz
Petrská 23, 11000 Praha 1-Nové Město
IČO: 00299766
DIČ: CZ00299766
Bankovní spojení: Unicredit Bank a.s.
Číslo b. účtu: 210 277 5551 / 2700

Mapa

Podobné produkty

Putování Mexikem s českým průvodcem - Mexiko

Putování Mexikem s českým průvodcem

78 900 Kč 14

Země s největší nabídkou památek kultury Aztéků a Mayů v prostředí nádherné a rozmanité přírody. Ucelené svědectví o civilizaci, která trvala nevídaných 4 000 let. Kombinace poznávání a příjemného odpočinku, koupání a procházek.
Někdo si představí vyprahlé pláně se sloupy kaktusů, nad nimiž se tyčí zasněžené vrcholky sopek, někdo tajemné zvuky yucatánského pralesa. Milovník historie touží zalistovat kronikou dávných indiánských kultur, dotknout se aztéckých pyramid a pochopit mayský kalendář. Náš zájezd toto vše spojí s pestrostí současného latinskoamerického života. Dovolte nám, abychom vám byli průvodci vším, co tato krásná a sympatická země nabízí.

Detail Termíny a ceny +