Chcete-li používat všechny funkce webu, povolte si prosím ve Vašem prohlížeči Javascript.

Norsko a Špicberky s českým průvodcem

8 nocí od 94 900 Kč

Norsko a Špicberky s českým průvodcem

Víte, že Špicberky jsou nejseverněji osídlený kout naší planety? Nacházejí se daleko za polárním kruhem, pouhých 1000 km od severního pólu. Od dubna do října tu slunce krajinu ozařuje 24hodin denně a zdejší dramatická krajina učarovala již mnoha cestovatelům. Pravým králem této krajiny je bezesporu lední medvěd – jedna z největších a nejkrásnějších šelem této planety. Najdete tu ale i další zvířata, jimž dominují velryby, mroži a obrovská hejna nejrůznějších druhů mořských ptáků.

V tomto zájezdu spojíme kulturu hlavního města Osla, muzeum polární lodi Fram nás naladí na to, co nás čeká daleko na severu na "Medvědích ostrovech". Po návratu ze Špicberků vyzkoušíme scénickou jízdu slavnou železnicí Flam, 5 hodinová cesta nás provede vodopády, strmými horami až k fjordu. Projedeme se nejužším fjordem v Evropě a na závěr si prohlédneme město Bergen obklopené 7 horami a 7 fjordy.

Fotogalerie

Zážitky, na které se můžete těšit

  • zažijete půlnoční slunce pouhých 1 000 km od severního pólu
  • drsná arktická příroda a její obyvatelé
  • nejkrásnější železnice v Evropě - hory, vodopády a fjordy Norska
  • muzeum polární lodi Fram v Oslu
  • brána k fjordům - Bergen
Rezervujte zde

Kontaktujte nás

+420 241 718 646

1. den Oslo prohlídka města

2. den Oslo návštěva muzejního ostrova

3. den přelet na Špicberky a plavba k Isfjord Radio

4. den plavba mezi ledovci

5. den ruská osada Barentsburg a noční přelet do Osla

6. den železnice Oslo - Myrdal - Flam

7. den Flam - Gudvangen - Voss - Bergen

8. den Bergen

9. den Bergen

Cena zahrnuje

zpáteční letenku Praha – Longyearbyen - Praha v ekonomické třídě
letištní taxy
dopravu minibusem či lodí a výlety dle programu
2 noci ubytování v Oslu v hotelu 3*
2 noci ubytování na Špicberkách na stanici Isfjord Radio
1 noc ubytování ve Flam
2 noci ubytování v Bergen v hotelu 3*
bufetová snídaně na pevnině
plná penze na Špicberkách
plavby na Špicberkách
lístek na železnici Oslo - Myrdal - Flam
plavbu Flam - Gudvangen
autobus Gudvangen - Voss
vlak Voss - Bergen
česky hovořící průvodce CK Marco Polo
zákonné pojištění CK proti úpadku
základní zdravotní pojištění

Cena nezahrnuje

připojištění proti stornu - 2 800 Kč/os
transfery z/na letiště v Oslu a Bergenu
nápoje
poplatek za čistější ovzduší od CO2 - 250 NOK/os -platí se na Špicberkách

Oslo

Kolem poledne odlet do Osla. V Oslu si koupíme jízdenku na rychlovlak z letiště (200 NOK). Ubytování v centru Osla.

Odpoledne prohlídka Osla.

Opera (Operaen) se nachází hned přes silnici od nádraží směrem k moři a poznáte ji podle šikmé bílé střechy, na niž lze volně vylézt a rozhlédnout se po okolí. Král Harald V. ji slavnostně otevíral teprve 12.4. 2008. V nízké budově z bílého mramoru jsou 3 operní sály, z nichž největší pojme 1.356 sedících diváků.

Askerhus je relativně rozsáhlá hradní pevnost vzdálená od opery jen pár set metrů. Hrad nechal postavit po roce 1299 král Håkon V. Magnusson jako královské sídlo. V době vlády Christiana IV. byla pevnost přebudována na renesanční zámek s mohutným opevněním. V 18.stol. již hrad královskou rodinou obýván nebyl, v roce 1815 byl dokonce opuštěn zcela. Na opevnění jsou umístěna historická díla z 16.-18.stol, v budově někdejšího arzenálu je dnes oddělení Vojenského muzea, které zahrnuje dokumenty o norském válečnictví od dob Vikingů. Naleznete zde také Muzeum národněosvobozeneckého boje (Hjemmefrontmuseum). V zámecké kapli pak je pohřben král Håkon VII., královna Maud a princezna Märta.

Přístav (Oslo havn) se rozkládá po celé délce zálivu Oslofjord. Našince však budou určitě zajímat ty největší zámořské lodě kotvící poblíž centra, které sem připlouvají v pravidelných intervalech a k vidění jsou od rána do pozdního odpoledne. Vydat se k nim můžete chodníkem podél Akerhusstranda, což je ulice obcházející moři přivrácenou stranu hradu Askerhus.

Radnice (Rådhus) je nepřehlédnutelná dominanta přístavu. Součástí betonové radnice obložené cihlami jsou dvě čtyřhranné věže. Východní věž je vysoká 66m a je v ní instalována zvonkohra s 38 zvony a zvonky. Věžní hodiny na jižní straně patří k největším v Evropě. Před radnicí stojí socha polárního badatele Nansena, najdete tu kašnu a několik figurálních soch.

Parlament (Stortinget) sídlí v budově palácového typu cca 300m severovýchodně od radnice. Vstup veřejnosti do budovy je bohužel omezený, ale zvenčí je to opravdu krása

Navečer se můžeme tramvají č.1 dojet podívat na Holmenkollen. Domy v této čtvrti patří k nejdražším v Oslo, a to díky krásnému výhledu na město.
Nemůže být nic hezčího než západ slunce nad Oslo pohledem z Holmenkollenu...

Holmenkollen se skokanským můstkem, tyčícím se pyšně nad Oslofjordem, má významnou úlohu jak v norské, tak mezinárodní historii lyžování. Je to více než 100 let, co se tu uskutečnila první soutěž ve skocích na lyžích. A toto místo má i svůj význam pro milovníky detektivek s Harrym Hole ;-)

.  
 

 
Oslo - muzejní ostrov

Dnešní den strávíme na muzejním ostrově:

Muzeum norské kulturní historie (Norsk folkemuseum, vstup 95 NOK) leží na poloostrově Bygdøy. Areál muzea je přiměřeně velký a naleznete zde staré obytné i užitkové domy, přivezené sem z mnoha oblastí Norska. Každá oblast je pak zastoupena shlukem staveb, propojených vzájemně chodníky. Nejcennější památkou v muzeu je však dřevěný kostel z 12.stol. s bohatě vyřezávaným sloupovím a malovaným výklenkem pro kazatele. Uvnitř hlavní budovy pak narazíte na stálou výstavu původních dětských hraček a expozici Sámské (laponské) kultury.

Muzeum vikingských lodí (Vikingskipshuset). Budova muzea byla projektována speciálně pro vystavení tří velmi starých vikingských lodí (nejstarší byla postavena kolem roku 820) a jejich vybavení, které nalezli archeologové v oblasti Tune, Gokstad a Oseberg. Všechny tři lodě sloužily k pohřebním účelům – byly na nich objeveny kosterní pozůstatky vysoce postavených lidí, psů, koňů či dokonce páva, dále kusy nábytku, zdobené podpěry stanů, umělecky zpracované šperky, nářadí, užitné nádoby, vyřezávané dřevěné sáně, vozíky a další předměty, u nichž ani není jisté, k čemu sloužily. Větší část sbírky je tu zároveň vystavena.

Muzeum Fram se soustřeďuje na expedici známých polárníků Fridtjofa Nansena a Roalda Amundsena.

V Kon Tiki se zase specializují na expedici Thora Heyerdahla, jeho neobvyklé plavidlo a podmořský život.

Pokud nám zbyde trocha času, podíváme se do Frognerparku, je volně přístupný osazený 212 sochami od Gustava Vigelanda, jehož díla naleznete i různě jinde po Oslo. Hlavní prohlídková osa je dlouhá 850m a sochař ji tématicky rozdělil do 5 jednotek: brána, most s dětským hřištěm, fontána, monolit a kolo života. Sochy jsou vyrobeny z bronzu, žuly a několik je jich kovaných. 


 

Snídaně


 přelet na Špicberky

Ráno přelet na Špicberky. Po příletu do správního střediska souostroví Svalbard - LONGYEARBYEN se cestou na ubytování začneme seznamovat s jeho historií. Osada je pojmenovaná po americkém podnikateli Johnovi Munro Longyearovi, který jako vedoucí společnosti Coal založil arktické město a první velký důl na Špicberkách. Společná procházka, při které si podrobněji prohlédneme nejdůležitější místa - univerzita, kostel s přilehlým hřbitovem, sídlo správce souostroví, budovu muzea apod.
Poté se nalodíme na člun a poplujeme směrem k našemu ubytování - Isfjord Radio. Po cestě si vychutnáme unikátní arktickou scenerii, divoká zvířata a mořské ptactvo. Po příjezdu večeře a odpočinek.

Snídaně - večeře


plavba mezi ledovci
 

Po snídani nás při cestě k lodi čekají krásné pohledy na polární pustinu i výhledy na „ledový fjord“ ISFJORDEN. Tento fjord přeplujeme v úžině Kapp Starostin a poplujeme přímo k útesům Alkehornet s tisíci hnízdícími ptáky. V osadě Trygghamma se vylodíme a prozkoumáme pobřeží, oběd se bude podávat na pláži. V případě dobrého počasí se poplavíme lodí k překrásnému ledovci ESMARKSBREEN - splaz ústí přímo do moře! Pokud budeme mít štěstí, uvidíme velryby, tuleně a možná spatříme i lední medvědy.
Návrat do stanice Isfjord Radio a večeře.

Snídaně - oběd - večeře


Barentsburg

Po snídani poplujeme do obydlené ruské hornické osady Barentsburg. Barentsburg je ruské území na Špicberkách. V ceně je oběd, který se bude podávat v pivovaru Krasnyi Medved.
Barentsburg, pojmenovaný po nizozemském mořeplavci Willemu Barentsovi, je druhé největší město na Svalbardu. Bydlí tam zhruba 500 obyvatel, hlavně Rusů a Ukrajinců. Přestože Svalbard administrativně patří Norsku, díky Svalbardské smlouvě z roku 1920, mohou její signatáři Svalbard využívat k různým komerčním aktivitám či vědeckému výzkumu. V praxi toto využívají nicméně pouze Norové a Rusové především za účelem těžby černého uhlí.

Po obědě se budeme vracet zpět do Longyearbyen. Po příjezdu nás čeká noční let do Norska. (odlet 2:30, přílet 05:25)

Snídaně - oběd


železnice Oslo - Myrdal - Flam

Přílet ze Špicberků kolem 6 hodiny ranní, přejezd z letiště k železniční stanici, kde nás čeká 5 hodinová scénická trasa. Přestupujeme v Myrdal.

Železniční trať Flåm spojuje dvě větší vesnice a to Flåm s Myrdalem. Je dlouhá 20,2 kilometru a během cestování překonáte výškový rozdíl až 863 metrů, přesto však nebudete ve vyšší nadmořské hladině než zmíněné nastoupané metry, totiž vesnice Flåm leží pouze 2 m.n.m. Během výletu tak postupně stoupáte, respektive klesáte a od doliny obdivujete ostře vyčnívající hory pohoří.

Ubytování ve Flam. 


 
Flam - Gudvangen - Voss - Bergen

Dopoledne věnujeme prohlídce Flamu, popř. turistice do okolí. Odpoledne se nalodíme na trajekt a poplujeme asi 2 hodiny fjordy.

Zhruba v půli plavby přijíždíme k místu, kde se Sognefjord štěpí, otáčíme ostře doprava a vjíždíme do Aurlandsfjordu, dlouhého 20 km.
Loď se kolébá a razí si cestu tyrkysovou vodou fjordu. Po chvíli nás bude bolet za krkem z toho, jak hledíme k vrcholkům skalních stěn, tyčících se do kilometrové výšky. Míjíme impozantní, 500 metrů vysoký vodopád Sagfossen, který je jedním z nejvyšších ve fjordu.
Před námi se nyní rozprostírá Nærøyfjord, nejužší a nejznámější část Sognefjordu a jeden z nejpozoruhodnějších přírodních úkazů Norska. Fjord je 20 km dlouhý, v nejužším místě jen 250 metrů široký, zatímco okolní hory dosahují do výšky až 1 600 metrů.

Poté pojedeme asi hodinu autobusem mezi Gudvangen a Vossem.
Hory ve tvaru cukrových homolí i typický tvar údolí dokazují ledovcový původ údolí, které v Gudvangenu přechází ve fjord.
Úzká asfaltka stoupá k hotelu Stallheim a v nejprudší části dosahuje sklonu 20 %, takže je jednou z nejprudších silnic severní Evropy. Komunikace byla postavena v letech 1842-1846 jako vylepšení silnice Bergen – Oslo.
Místo Stallheim má zajímavou historii: když byla roku 1647 zprovozněna poštovní trasa mezi Bergenem a Oslem, Stallheim se stal jednou z přepřahacích zastávek a ubytoven na trase. Vznikl zde tradiční hotel, brzy známý po celém Norsku svou skvělou atmosférou. Bydleli zde významní umělci a aristokracie z Norska i zahraničí. Každý rok sem pravidelně jezdil například německý císař, hostem tu býval norský král Oskar II. nebo královna Wilhelmina z Holandska.

Silnice se přimyká k dravé řece Strandaelva, která je populární pro kajakáře a raftaře. Míjíme místní lyžařské středisko Bavallen a posléze nádherné jezero Oppheimsvatnet plné pstruhů.

Poslední úsek naší cesty nám bude trvat asi hodinu vlakem. Cesta Voss - Bergen.
Voss, který je jednou z největších "střediskových obcí" kraje Hordaland.

Opouštíme fjord a stoupáme údolím podél průzračné řeky Bolstadelva, která je rezervací chránící jedny z posledních řek v Norsku, které nezregulovaly hydroelektrárny. V minulosti to byla jedna z nejlepších lososích řek s kapitálními úlovky ryb, zdejší rekord je prý 32 kg.

Jedna ze zajímavých zastávek vlaku je v obci Dale, kde najdeme světoznámou továrnu na výrobu pletených svetrů, čepic a dalších výrobků. Zdejší továrna, založená 1870, byla první svého druhu v Norsku.

Vlak sviští podél fjordu, který se jmenuje Ostefjord a přes vodu vidíme hornatý ostrov Osterøy, což je největší vnitrozemský ostrov severní Evropy.

Krátce pak vjíždíme do tunelu pod poloostrovem Åsane, předposlední stanice je Arna, jedno z předměstí Bergenu – zatímco cesta vlakem odtud do centra Bergenu trvá pět minut, autem je to 45 minut. 

Snídaně


Bergen

Na Seznamu světového dědictví UNESCO se Bergen ocitl díky seskupení šedesáti kupeckých domů z 18. století nazývané Bryggen.
Deštivé město založené v 11. století, hrdě se tyčící pod sedmi vrcholky okolních kopců, se skvělým rybím trhem a významným historickým jádrem. To je druhé největší město Norska, Bergen.
Kromě toho, že zde uvidíte kotvit ohromné výletní lodě, které denně přiváží tisíce návštěvníků, můžete odsud vyrazit na nádhernou vyhlídku lanovkou, která vás vyveze do 320 metrů nad střechy města. Ocitnete se tak na hoře Fløyen, odkud se vám naskytne nádherná scenérie fjordu, Bergenu a jeho hornatého okolí.

Snídaně


Bergen a odlet

Volné dopoledne k nákupům či procházce po městě. Po obědě transfer na letiště a přes Oslo odlet do Prahy.

SnídaněKontaktní formulář

Kontaktní údaje

MARCO POLO INTERNATIONAL spol. s r. o.
+420 241 718 646
info@marco-polo.cz
Petrská 23, 11000 Praha 1-Nové Město
IČO: 00299766
DIČ: CZ00299766
Bankovní spojení: Unicredit Bank a.s.
Číslo b. účtu: 210 277 5551 / 2700

Mapa