facebook

Bwindi Impenetrable – národní park v Ugandě - informace

Bwindi Impenetrable je domovem ohrožených horských goril. Můžete se za nimi vydat.

NP Bwindi Impenetrable je zapsán na seznamu světového dědictví Unesco a je nejlepším místem v Ugandě, kde můžete sledovat horské gorily. Park chrání přibližně 40 % světové populace goril horských a má několik zabydlených skupin. Prales je také rájem pro pozorovatele ptáků, kterých zde bylo zaznamenáno 350 druhů, včetně mnoha endemitů. 

Charakteristika národního parku Bwindi Impenetrable

Park zahrnuje rozsáhlý prales, který pokrývá nadmořskou výšku od 1 160 do 2 607 metrů nad mořem. Je známý svým vysokým biologickým diverzitou, a to včetně mnoha druhů primátů, ptáků, plazů a motýlů. Kromě goril se v parku také vyskytují jiné ohrožené druhy, jako jsou černí a bílí kolobříci, kobylky, sloni a různé druhy antilop.
Pro turisty je Bwindi Impenetrable populárním cílem díky možnosti sledovat horské gorily v jejich přirozeném prostředí. Je však třeba podotknout, že pro návštěvu goril je třeba získat speciální povolení a dodržovat přísná pravidla ochrany přírody, aby se minimalizoval vliv turismu na tento ohrožený druh.

Jaká zvířata mohu potkat v Bwindi?

Kromě ohrožených goril horských se v pralese vyskytuje devět dalších druhů primátů. Patří mezi ně šimpanz, pavián olivový, černobílý kolouch a opice l'Hoestova. Sloni se zde vyskytují, ale jsou k vidění jen zřídka. Někdy lze spatřit několik druhů antilop. Samozřejmě můžete vidět a slyšet mnoho druhů ptáků. Park je vyhlášený i svou kolekcí motýlů. Ale gorily jsou jednoznačně hlavním důvodem k návštěvě Bwindi.

Jaká je teplota v parku? Jak je to v Bwindi s deštěm ? Kdy v tu prší?
Národní park Bwindi Impenitrable má vlhké, ale mírné podnebí. Díky malé vzdálenosti od rovníku jsou zde teploty celoročně stálé. Obvyklé denní teploty se pohybují kolem 23 °C, v noci výrazně klesají na 11 °C.

V průběhu roku v Bwindi hodně prší. Nejméně prší v červnu a červenci. Od března do května a od října do listopadu je srážek nejvíce. Nepromokavé oblečení a turistická obuv jsou nezbytné.

Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku?

Srážky jsou hlavním faktorem, který je třeba vzít v úvahu při rozhodování o nejvhodnější době pro trekking goril. Silné deště mají za následek kluzké a náročné turistické stezky. Pršet může v kteroukoli roční dobu, ale v období od června do srpna a od prosince do února prší méně, a proto jsou považovány za nejvhodnější období k cestě. Park zůstává otevřený po celý rok.

Historie národního parku Bwindi
Národní park Bwindi Impenetrable se nachází v jihozápadní Ugandě a byl založen v roce 1991. Historie parku sahá až do 30. let 20. století, kdy byl průzkumníky z Evropy a Ameriky popsán jako jedna z nejbohatších oblastí pro flora a fauna v Africe.
Během 60. let byla oblast kolem Bwindi Impenetrable průmyslově využívána pro těžbu dřeva a kácení lesů. To mělo vážné dopady na životní prostředí a zvířata, včetně ohrožení goril horských, kteří zde žijí.
V roce 1964 byla oblast chráněna jako státní lesní rezervace a později v roce 1991 se stala národním parkem. V roce 1994 byl park Bwindi Impenetrable přidán na Seznam světového dědictví UNESCO díky významu, který má pro ochranu goril horských.

Od té doby byly vyvinuty úsilí na ochranu parku, včetně podpory komunitního turismu a ochrany přírodního prostředí. Díky těmto opatřením se populace goril horských v oblasti stabilizovala a nyní je většina z nich v parku Bwindi Impenetrable.

Co potřebujete pro trekking za gorilami? Jaká pravidla musíte dodržovat?

K návštěvě goril potřebujete získat permit (povolenku). Počet návštěvníků je limitován a proto doporučujeme nechat si návštěvu zorganizovat. Vozíme do Ugandy za gorilami klienty pravidelně a náš ugandský partner má přístup k permitům, protože organizuje cesty ke gorilám na denní bázi.   

Trekking za gorilami je považován za velmi bezpečný. Nebezpečné incidenty se prakticky nevyskytují. Návštěvníky vedou zkušení strážci parku k zabydleným gorilím tlupám. Tyto gorily se s lidmi setkávají každý den a naučily se, že lidé pro ně nepředstavují žádnou hrozbu. Většinou si lidí nevšímají, i když mladé gorily mohou občas projevit určitou zvědavost. Horské gorily jsou v podstatě mírní obři. Projevují vůči sobě jen málo agrese a jejich celková atmosféra je velmi mírumilovná.

Vždy se řiďte pokyny a instrukcemi svého průvodce.
Zůstávejte ve skupině společně s průvodcem.
Vždy dodržujte doporučenou vzdálenost (alespoň 7 m ). Pokud se k vám gorila přiblíží, vyčkejte na pokyny průvodce.
Ve vzácných případech, kdy gorila zaútočí, se pomalu skrčte, podívejte se dolů a počkejte na další pokyny průvodce.
Nikdy se nedívejte gorile do očí.
Nedělejte žádné rychlé pohyby a ztište hlas.
Nikdy neblokujte gorilám cestu, když jdou.
Při fotografování nepoužívejte blesk.
Gorily jsou náchylné k lidským nemocem. Nikdy je nenavštěvujte, pokud jste nemocní, a pokud potřebujete odkašlat, odvraťte se.
Pokud potřebujete na toaletu, vykopejte v zemi díru a zakryjte ji. Nástroje mají k dispozici strážci a průvodci.
Nikdy neberte do blízkosti goril jídlo ani pití. Když se ke zvířatům přiblížíte, můžete si u stopařů nechat svůj batoh.
Zakryjte si ruce a nohy, abyste se vyhnuli bodnutí kopřivami, a používejte repelent proti komárům (nejúčinnější jsou ty s obsahem DEET).
Noste klobouk, používejte opalovací krém a pijte hodně vody.
Noste pevnou vycházkovou obuv, nepromokavé oblečení a vezměte si nepromokavou tašku na fotoaparát a další věci. 

Sdílení

Poslední články

Botswana_delta Okavango_moremi

Moremi – safari rezervace v Deltě Okavango v Botswaně – informace

Království divočiny v srdci Botswany

Rezervace Moremi v deltě řeky Okavango je jednou z nejlepších afrických destinací pro pozorování divoké zvěře. Kromě mokřadů ji tvoří suchý poloostrov, který je vynikající pro klasická safari s projížďkou na koni a nabízí více možností pozorování divoké zvěře než výlety na mokoro (člunech).
Reserve jako opravdové království divokého života. Rezervace je domovem rozmanité a hojné fauny, včetně slonů, levhartů, gepardů, nosorožců, buvolů a mnoha dalších druhů. Je to místo, kde příroda vládne a divoký život ožívá ve své nejautentičtější podobě.

ihoafrická-republika-safari-MalaMala-

MalaMala – safari park v Jihoafrické republice – informace

Exklusivní safari s jednou z nejdelších historií na jihu Afriky. 

MalaMala je nezávislá soukromá rezervace, která na východě hraničí s Krugerovým národním parkem a na ostatních stranách s rezervací Sabi Sand. V 60. letech 20. století se stala průkopníkem v oblasti soukromých rezervací a nabízí jedno z nejlepších pozorování divoké zvěře v Africe, kde lze snadno a kvalitně pozorovat zejména velkou pětku a leoparda.

Zimbabwe-safari-Mana-Pools

Mana Pools – safari park v Zimbabwe – informace

Jeden z nejzajímavějších národních parků na jihu Afriky.

Národní park Mana Pools, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je nedotčená divočina na řece Zambezi. Park se obvykle prozkoumává na kánoích nebo pěšky, jedinečně se nabízí jako aktivity s průvodcem nebo bez něj a je atraktivní zejména pro milovníky dobrodružství. Vyskytují se zde čtyři z Velké pětky.

Uganda-Semuliki

Které safari parky v Africe jsou pro rok 2023 nejlepší?

10 nejvíce doporučovaných safari parků v Africe pro rok 2023 

Společnost Marco Polo Int. připravuje cesty na safari více než 25 let a v mnoha zemích Afriky máme dlouholeté partnery, kteří mají klienty z celého světa. Spolu s partnery jsme provedli analýzu s cílem určit, které safari parky v Africe pokládají klienti za nejlepší a doporučují je v roce 20223 rozhodně navštívit.

To, že zvítězil národní park Serengeti, nás moc nepřekvapilo (patřil mezi favority), ale překvapením určitě bylo druhé místo národního parku Mana Pools v Zimbabwe. Na třetím místě se umístila jihoafrická rezervace Mala Mala Game Reserve.

Zájezdy

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem -  -

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem

12  /   od 59 500
Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem -  -

Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem

8  /   od 85 500
loading