facebook

Bwindi Impenetrable – národní park v Ugandě - informace

Bwindi Impenetrable je domovem ohrožených horských goril. Můžete se za nimi vydat.

NP Bwindi Impenetrable je zapsán na seznamu světového dědictví Unesco a je nejlepším místem v Ugandě, kde můžete sledovat horské gorily. Park chrání přibližně 40 % světové populace goril horských a má několik zabydlených skupin. Prales je také rájem pro pozorovatele ptáků, kterých zde bylo zaznamenáno 350 druhů, včetně mnoha endemitů. 

Charakteristika národního parku Bwindi Impenetrable

Park zahrnuje rozsáhlý prales, který pokrývá nadmořskou výšku od 1 160 do 2 607 metrů nad mořem. Je známý svým vysokým biologickým diverzitou, a to včetně mnoha druhů primátů, ptáků, plazů a motýlů. Kromě goril se v parku také vyskytují jiné ohrožené druhy, jako jsou černí a bílí kolobříci, kobylky, sloni a různé druhy antilop.
Pro turisty je Bwindi Impenetrable populárním cílem díky možnosti sledovat horské gorily v jejich přirozeném prostředí. Je však třeba podotknout, že pro návštěvu goril je třeba získat speciální povolení a dodržovat přísná pravidla ochrany přírody, aby se minimalizoval vliv turismu na tento ohrožený druh.

Jaká zvířata mohu potkat v Bwindi?

Kromě ohrožených goril horských se v pralese vyskytuje devět dalších druhů primátů. Patří mezi ně šimpanz, pavián olivový, černobílý kolouch a opice l'Hoestova. Sloni se zde vyskytují, ale jsou k vidění jen zřídka. Někdy lze spatřit několik druhů antilop. Samozřejmě můžete vidět a slyšet mnoho druhů ptáků. Park je vyhlášený i svou kolekcí motýlů. Ale gorily jsou jednoznačně hlavním důvodem k návštěvě Bwindi.

Jaká je teplota v parku? Jak je to v Bwindi s deštěm ? Kdy v tu prší?
Národní park Bwindi Impenitrable má vlhké, ale mírné podnebí. Díky malé vzdálenosti od rovníku jsou zde teploty celoročně stálé. Obvyklé denní teploty se pohybují kolem 23 °C, v noci výrazně klesají na 11 °C.

V průběhu roku v Bwindi hodně prší. Nejméně prší v červnu a červenci. Od března do května a od října do listopadu je srážek nejvíce. Nepromokavé oblečení a turistická obuv jsou nezbytné.

Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku?

Srážky jsou hlavním faktorem, který je třeba vzít v úvahu při rozhodování o nejvhodnější době pro trekking goril. Silné deště mají za následek kluzké a náročné turistické stezky. Pršet může v kteroukoli roční dobu, ale v období od června do srpna a od prosince do února prší méně, a proto jsou považovány za nejvhodnější období k cestě. Park zůstává otevřený po celý rok.

Historie národního parku Bwindi
Národní park Bwindi Impenetrable se nachází v jihozápadní Ugandě a byl založen v roce 1991. Historie parku sahá až do 30. let 20. století, kdy byl průzkumníky z Evropy a Ameriky popsán jako jedna z nejbohatších oblastí pro flora a fauna v Africe.
Během 60. let byla oblast kolem Bwindi Impenetrable průmyslově využívána pro těžbu dřeva a kácení lesů. To mělo vážné dopady na životní prostředí a zvířata, včetně ohrožení goril horských, kteří zde žijí.
V roce 1964 byla oblast chráněna jako státní lesní rezervace a později v roce 1991 se stala národním parkem. V roce 1994 byl park Bwindi Impenetrable přidán na Seznam světového dědictví UNESCO díky významu, který má pro ochranu goril horských.

Od té doby byly vyvinuty úsilí na ochranu parku, včetně podpory komunitního turismu a ochrany přírodního prostředí. Díky těmto opatřením se populace goril horských v oblasti stabilizovala a nyní je většina z nich v parku Bwindi Impenetrable.

Co potřebujete pro trekking za gorilami? Jaká pravidla musíte dodržovat?

K návštěvě goril potřebujete získat permit (povolenku). Počet návštěvníků je limitován a proto doporučujeme nechat si návštěvu zorganizovat. Vozíme do Ugandy za gorilami klienty pravidelně a náš ugandský partner má přístup k permitům, protože organizuje cesty ke gorilám na denní bázi.   

Trekking za gorilami je považován za velmi bezpečný. Nebezpečné incidenty se prakticky nevyskytují. Návštěvníky vedou zkušení strážci parku k zabydleným gorilím tlupám. Tyto gorily se s lidmi setkávají každý den a naučily se, že lidé pro ně nepředstavují žádnou hrozbu. Většinou si lidí nevšímají, i když mladé gorily mohou občas projevit určitou zvědavost. Horské gorily jsou v podstatě mírní obři. Projevují vůči sobě jen málo agrese a jejich celková atmosféra je velmi mírumilovná.

Vždy se řiďte pokyny a instrukcemi svého průvodce.
Zůstávejte ve skupině společně s průvodcem.
Vždy dodržujte doporučenou vzdálenost (alespoň 7 m ). Pokud se k vám gorila přiblíží, vyčkejte na pokyny průvodce.
Ve vzácných případech, kdy gorila zaútočí, se pomalu skrčte, podívejte se dolů a počkejte na další pokyny průvodce.
Nikdy se nedívejte gorile do očí.
Nedělejte žádné rychlé pohyby a ztište hlas.
Nikdy neblokujte gorilám cestu, když jdou.
Při fotografování nepoužívejte blesk.
Gorily jsou náchylné k lidským nemocem. Nikdy je nenavštěvujte, pokud jste nemocní, a pokud potřebujete odkašlat, odvraťte se.
Pokud potřebujete na toaletu, vykopejte v zemi díru a zakryjte ji. Nástroje mají k dispozici strážci a průvodci.
Nikdy neberte do blízkosti goril jídlo ani pití. Když se ke zvířatům přiblížíte, můžete si u stopařů nechat svůj batoh.
Zakryjte si ruce a nohy, abyste se vyhnuli bodnutí kopřivami, a používejte repelent proti komárům (nejúčinnější jsou ty s obsahem DEET).
Noste klobouk, používejte opalovací krém a pijte hodně vody.
Noste pevnou vycházkovou obuv, nepromokavé oblečení a vezměte si nepromokavou tašku na fotoaparát a další věci. 

Sdílení

Poslední články

Zambie_South Luangwa

Zambie - neobjevený safari klenot

Zambie je neobjeveným safari klenotem. Viktoriiny vodopády, v celé své mohutné kráse, jsou na seznamu mnoha lidí, ale zbytek Zambie je velkou neznámou. Pokud se však ponoříte hlouběji, najdete jedny z nejčistších a nepřeplněných rájů divoké přírody v Africe. Prvotřídní parky, jako je South Luangwa, Lower Zambezi a Kafue, čekají jen na to, abyste je prozkoumali při projížďkách, ale také při safari pěšky, na lodích a kánoích s odborným průvodcem.

Kam se v Zambii vydat na safari?

Tanzanie_Ngorongoro

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Zdá se to být jednoduchou otázkou, ale safari není rohlík v supermarketu. Cena safari (nejen v Tanzanii) se skládá s mnoha položek a každá z nich má mnoho vrstev, které se na konci sčítají a vytváří odpověď na otázku: Kolik stojí safari v Tanzanii?

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný. 

Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.

Tanzanie_Serengeti_zebry

Kam na safari v Tanzanii?

Tanzanie má přes 30 národních parků a chráněných území. Některé z nich jsou tak rozsáhlé, že byste v nich museli být mnoho dnů, abyste je poznali podrobně. 

Kam tedy na safari v Tanzanii?

Můj blog vám pomůže ve výběru těch správných míst a moc rádi vám sestavíme nejlepší cestu na safari.

Než si odpovíte na tuto otázku, odpovězte si nejdříve na dvě další: Jedu na safari poprvé v životě, nebo už mám se safari zkušenost? Je pro mne safari v Tanzanii v Tanzanii hlavní částí dovolené, nebo je to doplněk k dovolené na Zanzibaru?
 

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Zájezdy

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem -  -

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem

12  /   od 63 500
Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem -  - Uganda_Národní park Bwindi Impenetrable_pozorování goril

Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem

8  /   od 87 900
loading