facebook
Lotyšsko -

Lotyšsko

Popis destinace

Lotyšsko zaujme nekonečnými lesy, historickými památkami či zajímavými dějinami. Podobně jako v ostatních pobaltských zemích i zde převládají nížiny a roviny. Skoro polovina lotyšského území je pokryta lesy, ve kterých žije spousta rozmanité zvěře. Mezi nejběžnější druhy patří losi, vlci, medvědi, vydry, bobři či kanci. Lotyši si své přírody váží, o čemž svědčí dva národní parky, 5 přírodních rezervací a další chráněná území.

Na cestovatele zde čekají písečné duny, lesy a jezera, krásná údolí řek, ale také středověké hrady, historické budovy a četné hudební festivaly. Co by vám nemělo uniknout je metropole Riga, přírodní rezervace Slétere, hrad Bauska a zámek Rundále, krásná města Césis, Júrmala a Salacgríva, národní park Gauja, nejhlubší jezero v Lotyšsku Drídzis, lidové tradice v oblasti Jižního Kurzemska.

Hlavním městem je Riga, jež je také největším městem Pobaltí. Díky své poloze u ústí řeky Daugavy do Rižského zálivu byla už od pravěku osídleným místem a důležitou obchodní a dopravní křižovatkou. Je to město s velkým přístavem a pěkným historickým jádrem připomínajícím Prahu. Staré město je perlou městské architektury, plné krásných bohatě zdobených barokních domů a centrum stojí určitě za procházku. Na většině náměstí a náměstíček se nachází řada restaurací a zahrádek, kde člověk může v klidu posedět. Málokdo tuší, že Riga je jedno z největších center secese. Ulice jsou postaveny ve stylu art nouveau. Rovnat se Rize může jen Paříž a Praha. Secesní Riga byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

loading