facebook
Mayotte -

Mayotte

Popis destinace

Mayotte… že jste o něm ještě neslyšeli? Není divu, v rámci Indického oceánu patří mezi skutečné popelky, alespoň co se turistiky týče. Takže pro základní orientaci dodejme, že jej naleznete v Mozambickém průlivu, mezi pobřežím Afriky a Madagaskarem. Ostrov Mayotte je unikát v celé koloniální historii: poté, co Komorské ostrovy - k nimž geograficky patří - vyhlásily nezávislost na Francii, požádali zdejší obyvatelé o možnost vrátit se do lůna pařížských „vládců“. A rozhodně nelitují, štědrá dotační politika metropole životní úrovni tohoto tzv. zámořskému departementu rozhodně prospívá.

Asi nejstručnější charakteristikou ostrova Mayotte by znělo: kousek Afriky a Madagaskaru v malém, podloženo evropskými standardy, obklopeno nejkrásnější korálovou lagunou. Při vaší dovolené zde nečekejte vyšší standard služeb (malé hotely max. 2 - 3*) ani rozvinutou turistickou infrastrukturu (minimum restaurací a obchodů vhodných pro turisty, téměř žádný plážový servis), zato se na ostrově Mayotte určitě zažijete komunikační obtíže, pokud náhodou nemluvíte francouzsky. Tedy pro ujasnění, francouzsky umí tak třetina obyvatel, zbytek si vystačí se svahilštinou… Naopak na Mayottu najdete fantastickou přírodu: Lemury, baobaby, na 50 druhů orchidejí, omamné ylang-ylangy, tropické ovoce a v moři možnost koupání mezi želvami, výpravy ke korálovým bariérám, či pozorování delfínů a velryb. Můžete se potápět v laguně či mimo ni, vydat na trekking do vnitrozemí, objednat si výlet ultralightem či čtyřkolkou. V porovnání s Reunionem a Mauriciem zde v době našeho léta panují přece jen vyšší teploty, takže se nemusíte bát chladných večerů a moře. Na rozdíl od Komor, Madagaskaru či kontinentální Afriky je zde bezpečno po zdravotní stránce, kriminalita minimální, nehrozí zde náboženské, etnické či jiné nepokoje.

Že francouzsky neumíte a svahilštiny se bojíte? Inu, je to občas velké kujónství, vybírat si z menu a jen přibližně odhadovat o co jde. Ale žádné strachy, na Mayottu chutná náramně. A některé věci se naučíte obratem, například na baru "rum aranžé, silvuplé" tedy jakési bowle - velké sklenice plné různého ovoce a rumu... pije se jen ten rum, pochopitelně. Zatraceně dobré…

loading