facebook

Damarland – chráněné území v Namibi - informace

Damaraland je oblast v severozápadní Namibii, která je domovem několika chráněných území, jako je například Damaraland Conservation Area. Toto území zahrnuje rozlehlé pouště, horské oblasti a údolí, které hostí mnoho druhů zvířat, jako jsou například sloni, nosorožci, gepardi, hyeny, kuduové a mnoho dalších. Damaraland je také domovem pro kočkovité šelmy, včetně rysa karakal a levharta skvrnitého. Oblast je také známá pro návštěvy komunit domorodých obyvatel a pro pěší túry v okolí horských oblastí.

Tato obrovské území je jednou z posledních neoficiálních oblastí divoké přírody v Africe. Oblast je řídce osídlená a zvířata se zde stále volně pohybují. Hlavním lákadlem je ohromující pouštní prostředí. Divoká zvěř je zde řídká a většina lidí se sem jezdí podívat na pouštní slony a černé nosorožce. Oblast ukrývá také několik významných nalezišť skalního umění.

Charakteristika chráněného území Damarland

Damaraland je oblast v severní Namibii, která je charakteristická svou drsnou, ale krásnou krajinou, v níž se nacházejí rozsáhlé pláně, hory a kaňony. Oblast je domovem mnoha zvířat, jako jsou sloni, nosorožci, gepardi a lvi, a je také známá pro svou bohatou kulturu a tradice Damarských kmenů.
V Damaralandu se nachází mnoho zajímavých míst, jako jsou hory Brandberg s nejvyšším vrcholem Namibie, skalnatý vrch Spitzkoppe, kaňon Twyfelfontein s mnoha skalními malbami, nebo park Etosha, který je domovem mnoha zvířat.
Kvůli suchému klimatu je Damaraland řídce osídlen a turistická infrastruktura je zde omezená. To však umožňuje návštěvníkům prožít autentický zážitek v divočině, kde mohou spatřit divoká zvířata a poznat místní kulturu a tradice.

Koho můžete v parku Damarland vidět a potkat?

Severní Damaraland je jedním z mála míst v Africe, kde lze spatřit pouštního slona. V pouštním prostředí se dobře daří také nosorožcům černým a organizace Save the Rhino Trust vytvořila program na sledování těchto nepolapitelných zvířat. Dalšími zvířaty, se kterými se můžete setkat, jsou žirafy, zebry Hartmannovy, gemsbok, kudu velký, eland a springbok. Velké kočky jsou zde přítomny, ale jsou k vidění jen zřídka.
Jaký typ krajiny můžete v Damarlandu očekávat?
V Damarlandu můžete očekávat rozmanitou krajinu, která se vyznačuje suchým podnebím a řídce osídlenou savanou. Na východě se zvedají kopce, včetně nejvyšší hory Namibie - hory Brandberg, která dosahuje výšky 2573 metrů nad mořem. Na západě se nacházejí písečné duny a skalnatá pobřeží Atlantského oceánu. V celé oblasti jsou výrazné říční údolí a kaňony, jako například kaňon Ugab, kde můžete spatřit řadu druhů divokých zvířat, jako jsou například sloni, nosorožci nebo gepardi.
Celkově lze tedy říci, že krajinu Damarlandu charakterizují kontrasty mezi suchými pláními, skalnatými horami a údolími, což činí tuto oblast zvláštní a atraktivní pro návštěvníky, kteří mají rádi divočinu a přírodu.

Jaké je klima v Damarlandu? Kdy prší?

Podnebí v Damaralandu může kolísat od velmi vysokých teplot v létě (od listopadu do dubna) až po noční teploty pod bodem mrazu v zimě (od května do října). To je způsobeno především výraznými změnami nadmořské výšky v regionu, přičemž rtuť teploměru klesá s tím, jak se šplháte do pobřežních hor. Zima je obecně velmi suchá, zatímco v létě jsou srážky jen občasné.

Damarland leží v pouštní oblasti Namibie, takže se zde vyskytuje typické suché a horké klima. V letních měsících (od listopadu do února) mohou být teploty velmi vysoké, v průměru se pohybují kolem 35 °C a více. V noci však může být podstatně chladněji, teploty klesají na 10 až 15 °C.
V oblasti Damarlandu prší převážně v létě, a to od října do dubna. Nicméně, srážky jsou poměrně řídké a většinou se jedná o prudké, ale krátkodobé bouřky. V některých letech se mohou srážky vyskytovat i v jiných měsících, ale opět jde spíše o výjimku než pravidlo. Celkově lze tedy říci, že Damarland je velmi suchou oblastí a návštěvníci by měli být na extrémní podmínky připraveni.

Kdy je nejlepší se do Damarlandu vydat?

Nedostatek vody v období sucha v Damaralandu (od května do října) znamená, že zvířata bojují o všechny zbývající zdroje. V tomto období jsou dobré výlety za divokou zvěří k místním vodním zdrojům. Pokud vás zajímá spíše krajina, možná oceníte zelené prostředí a jasnou oblohu, které jsou charakteristické pro vlhké období (listopad až duben).

 Klady cesty do Damarlandu

Skvělý zážitek z divočiny
Ohromující pouštní scenérie
Možnost vidět vzácné pouštní slony a černé nosorožce
Mnoho možností ubytování pro různé rozpočty

Zápory cesty do Dmarlandu

Nízká hustota a menší rozmanitost divoké zvěře
Velmi odlehlá destinace – dlouhé transfery
Velmi horké klima

Historie Damarlandu

Damarland, také známý jako Damaraland, je historická oblast a kulturní region v Namibii, která byla tradičním domovem etnika Damarů. Toto etnikum žilo v této oblasti již mnoho tisíc let, a proto má Damarland bohatou historii.
Během 19. století však začali do této oblasti pronikat evropští osadníci a běloši z jiných částí Afriky. V té době zde začaly také vznikat první misie, které se snažily christianizovat a civilizovat domorodé obyvatelstvo. V roce 1884 se Damarland stalo součástí německé koloniální říše a během této doby zde bylo vybudováno několik koloniálních staveb a infrastruktury.
Po první světové válce se Namibie stala mandátním územím pod správou Jihoafrické unie, což vedlo k další kolonizaci a omezování práv domorodých obyvatel. V roce 1966 vypuklo v Namibii povstání proti jihoafrické nadvládě, které trvalo až do roku 1990, kdy se Namibie stala nezávislým státem.
Dnes je Damarland populární turistickou destinací díky svým jedinečným krajinným a přírodním krásám, včetně skalních kreseb, dramatických hor, pouští a údolí. Tato oblast je také domovem pro mnoho druhů zvířat, jako jsou sloni, nosorožci, gepardi a šakali.Sdílení

Poslední články

Tanzanie_Ngorongoro

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Zdá se to být jednoduchou otázkou, ale safari není rohlík v supermarketu. Cena safari (nejen v Tanzanii) se skládá s mnoha položek a každá z nich má mnoho vrstev, které se na konci sčítají a vytváří odpověď na otázku: Kolik stojí safari v Tanzanii?

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný. 

Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.

Tanzanie_Serengeti_zebry

Kam na safari v Tanzanii?

Tanzanie má přes 30 národních parků a chráněných území. Některé z nich jsou tak rozsáhlé, že byste v nich museli být mnoho dnů, abyste je poznali podrobně. 

Kam tedy na safari v Tanzanii?

Můj blog vám pomůže ve výběru těch správných míst a moc rádi vám sestavíme nejlepší cestu na safari.

Než si odpovíte na tuto otázku, odpovězte si nejdříve na dvě další: Jedu na safari poprvé v životě, nebo už mám se safari zkušenost? Je pro mne safari v Tanzanii v Tanzanii hlavní částí dovolené, nebo je to doplněk k dovolené na Zanzibaru?
 

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Thajsko_Koh Lipe

Dovolená v Thajsku - ostrov Koh Lipe

"Koh Lipe - Křišťálové vody, bílý písek, absolutní relaxace."

Koh Lipe je tichý ráj v Andamanském moři. Svojí tropickou krásou, azurovými vodami a bílými plážemi, láká návštěvníky ze všech koutů světa. Ostrov nabízí šnorchlování a potápění v korálových útesech, kde se setkáte s úchvatným podmořským životem. Relaxujte na pláži, pozorujte západy slunce a užívejte si nekonečný klid. Koh Lipe je známý svou klidnou atmosférou a přátelským prostředím. Objevte jeho barefoot luxus v pohodlných plážových chatkách nebo luxusních resortech. To vše vytváří dokonalou dovolenou v Thajsku, kde se váš stres rozplyne a vy se propadnete do nekonečného klidu. 

Zájezdy

loading