facebook

Lake Naivasha - národní park - informace

Národní park Lake Naivasha je ideální vstupní branou na safari cesty po Keni. 

Národní park Lake Naivasha je ukázkou toho, jak může být ochrana přírody složitá. Jezero se nachází uprostřed velmi zalidněné oblasti, s velmi silnou zemědělskou činností a rozvíjející se průmyslovou aktivitou. Ochranná zóna kolem jezera je velmi malá a je tedy pod velkým tlakem aktivit člověka v okolí. Samo jezero zatím odolává a vláda se snaží jezero chránit, ale i návštěvník, který sem zajede na jednu dvě noci cítí ten tlak, který civilizace na jezero vyvíjí.

Přesto doporučujeme národní park Lake Naivasha navštívit a užít si setkání s divokou zvěří a krásou samotného jezera. Navíc s možností zajímavého pěšího safari na ostrově Crescent, nebo s výlety k jezeru Nakuru, do parku Hells Gate, nebo s výšlapem na sopku Longonot (přes 2000 m n.m.). 

Charakteristika národního parku Lake Naivasha

Jezero Naivasha je 7x větší než lipenská nádrž (139 km2), na dně tzv. Velké příkopové propadliny a patří do soustavy údolních jezer, která se táhne podél celé příkopové propadliny až na jih Afriky. Mnohá jezera této soustavy jsou alkalická, ale jezero Naivasha je sladkovodní. To určuje i jeho charakter z hlediska života v jezeře a kolem jezera. Jezero je stále více sevřeno a ovlivněno životem lidí kolem jezera. Oblast je velmi silně zemědělsky vytížená a v poslední době se v oblasti okolo jezera rychle rozvijí i průmyslová výroba. Samo jezero je pak takovou oázou ve velmi rušném kraji.

Jezero je mělké (největší hloubka je kolem 6 metrů) a kolem břehů díky tomu může žít početná kolonie hrochů, kvůli které se hlavně jezero Naivasha navštěvuje. Jezero je plné ryb a díky tomu je i rájem vodních ptáků. V jezeře je i jeden unikát, a to je ostrov Crescent Island, na kterém můžete zažít velmi zajímavé pěší safari.

Proč se vydat k jezeru Naivasha?

 K návštěvě jezera Naivasha je mnoho důvodů. Je to krásné sladkovodní jezero, obklopené nádhernou přírodou a divokými zvířaty. Níže uvádím několik důvodů, proč se sem vydat:

1. Pozorování zvířat: Jezero Naivasha je domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou hroši, paviáni, antilopy, krokodýli a více než 400 druhů ptáků. Můžete se tedy těšit na úžasné zážitky z pozorování zvířat v přírodním prostředí.

2. Pěší turistika: Okolí jezera Naivasha nabízí mnoho skvělých tras pro pěší turistiku, včetně Hell's Gate National Park a Mt. Longonot. Můžete si tak užít krásné výhledy a procházky přírodou.

3. Vodní sporty: Na jezeře Naivasha se dá provozovat mnoho vodních sportů, jako jsou například plavání, windsurfing nebo kajak. Je to skvělý způsob, jak si užít vodu a okolní přírodu z jiné perspektivy.

4. Kulturní zážitky: Okolí jezera Naivasha je bohaté na kulturní památky a tradiční vesnice Masajů. Můžete se tedy seznámit s místní kulturou a tradicemi.

Celkově je toto krásné místo plné přírodní krásy, zvířat a kulturních zážitků. Je ideální pro ty, kteří hledají únik od městského života a chtějí strávit čas v přírodě.

 Jaká zvířata můžete u jezera Naivasha potkat?

Břehy jezera jsou porostlé akáciemi, velmi oblíbenou potravou žiraf a slonů, proto se můžete docela často potkat právě se slony a žirafami. Šťavnatá tráva na březích láká zebry a další druhy antilop a mokřady v některých částech jezera lákají vodušky a hrochy.  Jezero je rájem ptáků. Nejen těch stálých, ale těch, které migrují.

Jaké jsou teploty u jezera Naivasha?

 U jezera Naivasha celkem stálé klima a je velmi příjemné. Denní teploty se pohybují mezi 25°C a 30°C. Pokud využijete možnost plavby po jezeře, nezapomeňte na pokrývku hlavy a pitnou vodu, slunce nad jezerem dovede být velmi nebezpečné.

Kdy v národním parku Lake Naivasha prší?

Srážky jsou v této oblasti nepravidelné a i když se dočtete, že období dešťů je v měsících duben a květen, v posledních letech to rozhodně neplatilo a pršelo v červnu a v červenci, nebo vůbec. 

Kdy je nejvhodnější období k návštěvě národního parku Lake Naivasha?

 K jezeru se můžete vydat během celého roku. Protože je jezero (podobně jako jezero Nakuru, které je nedaleko) často součástí putování po parcích Keni, řiďte se spíše vhodným obdobím k návštěvě hlavních cílů své cesty. Protože park je hodně navštěvován místními obyvateli jako víkendové místo k odpočinku, doporučujeme vydat se k jezeru Naivasha mimo víkendy. 

Historie národního parku Lake Naivasha.

Národní park Lake Naivasha se také nachází v Keni a jeho historie sahá až do 19. století, kdy bylo jezero objeveno evropskými průzkumníky.

V průběhu 20. století bylo jezero využíváno k rybolovu a turistice, což vedlo k negativnímu dopadu na jeho ekosystém. V roce 1937 byl proto vytvořen první přírodní rezervát, který měl sloužit k ochraně především ptáků.

V roce 1961 byl pak vytvořen národní park, aby se zajistila celková ochrana přírody v okolí jezera a jeho biodiverzity.

Park se stal oblíbeným turistickým cílem a dnes zde najdeme mnoho druhů zvířat, jako jsou hroši, paviáni, antilopy, krokodýli a mnoho druhů ptáků.

Bohužel, i park Lake Naivasha se potýká s některými problémy jako je znečištění, nadměrný lov a nedostatek vody. V posledních letech byly proto přijaty opatření ke zlepšení stavu jezera a jeho okolí, aby se zajistila dlouhodobá ochrana přírody v této oblasti. 

Sdílení

Poslední články

Velká příkopová propadlina

Velká příkopová propadlina – africký ráj safari

Velká příkopová propadlina (Great Rift Valley) je jedním z nejvýznamnějších geologických útvarů na světě. Táhne se od Sýrie na severu až po Mosambik na jihu Afriky a zahrnuje mnoho jezer, hor, sopek a údolí. Tento impozantní přírodní fenomén je nejen fascinující z geologického hlediska, ale také nabízí jedinečné příležitosti pro safari, díky bohaté biodiverzitě a rozmanitým ekosystémům, které v této oblasti najdete.

Keňa_Tanzanie_Velká migrace_

Velká migrace pakoňů: Úžasný přírodní jev v Serengeti a Masai Maře

Být svědkem Velké migrace pakoňů je pro milovníky přírody a cestovatele zážitek, který patří na seznam nejlepších. Samotný rozsah a dramatičnost migrace spolu s úchvatnou krajinou Serengeti a Masai Mara z ní činí jednu z nejpozoruhodnějších událostí v divoké přírodě na světě. Ať už migraci pozorujete z horkovzdušného balonu, safari vozidla nebo z břehů řeky Mara, nabízí hluboké spojení se světem přírody a připomíná trvalý rytmus života v divočině.

Tanzanie_Tarangire

10 důvodů proč navštívit národní park Tarangire v Tanzanii

Národní park Tarangire je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst pro safari v Tanzanii. Tento park nabízí návštěvníkům jedinečné zážitky a neopakovatelné scenérie. Přesto ho spoustu návštěvníků Tanzanie mine bez povšimnutí a co nejrychleji se vydá do kráteru Ngorongoro, nebo do Serengeti. Když připravujeme individuální cesty na safari v Tanzanii pro naše klienty, snažíme se je přesvědčit, že návštěva Tarangire opravdu stojí za to. A po návratu z cesty jsou vždy velmi rádi, že Tarangire navštívili. 

Tanzanie_Tarangire_family safari

Je vhodné cestovat na safari s dětmi?

Plánujete rodinnou dovolenou a zvažujete, zda je safari vhodné i pro děti? Safari může být nejen nezapomenutelným dobrodružstvím, ale také skvělou příležitostí k učení a poznávání přírody. Především pro děti starší 8 let může být taková cesta fascinující a obohacující zážitek. Pojďme se podívat, proč byste měli zvážit safari s dětmi a jak vám cestovní kancelář Marco Polo zajistí bezpečnou a pohodlnou cestu.

Zájezdy

loading