facebook

Lake Naivasha - národní park - informace

Národní park Lake Naivasha je ideální vstupní branou na safari cesty po Keni. 

Národní park Lake Naivasha je ukázkou toho, jak může být ochrana přírody složitá. Jezero se nachází uprostřed velmi zalidněné oblasti, s velmi silnou zemědělskou činností a rozvíjející se průmyslovou aktivitou. Ochranná zóna kolem jezera je velmi malá a je tedy pod velkým tlakem aktivit člověka v okolí. Samo jezero zatím odolává a vláda se snaží jezero chránit, ale i návštěvník, který sem zajede na jednu dvě noci cítí ten tlak, který civilizace na jezero vyvíjí.

Přesto doporučujeme národní park Lake Naivasha navštívit a užít si setkání s divokou zvěří a krásou samotného jezera. Navíc s možností zajímavého pěšího safari na ostrově Crescent, nebo s výlety k jezeru Nakuru, do parku Hells Gate, nebo s výšlapem na sopku Longonot (přes 2000 m n.m.). 

Charakteristika národního parku Lake Naivasha

Jezero Naivasha je 7x větší než lipenská nádrž (139 km2), na dně tzv. Velké příkopové propadliny a patří do soustavy údolních jezer, která se táhne podél celé příkopové propadliny až na jih Afriky. Mnohá jezera této soustavy jsou alkalická, ale jezero Naivasha je sladkovodní. To určuje i jeho charakter z hlediska života v jezeře a kolem jezera. Jezero je stále více sevřeno a ovlivněno životem lidí kolem jezera. Oblast je velmi silně zemědělsky vytížená a v poslední době se v oblasti okolo jezera rychle rozvijí i průmyslová výroba. Samo jezero je pak takovou oázou ve velmi rušném kraji.

Jezero je mělké (největší hloubka je kolem 6 metrů) a kolem břehů díky tomu může žít početná kolonie hrochů, kvůli které se hlavně jezero Naivasha navštěvuje. Jezero je plné ryb a díky tomu je i rájem vodních ptáků. V jezeře je i jeden unikát, a to je ostrov Crescent Island, na kterém můžete zažít velmi zajímavé pěší safari.

Proč se vydat k jezeru Naivasha?

 K návštěvě jezera Naivasha je mnoho důvodů. Je to krásné sladkovodní jezero, obklopené nádhernou přírodou a divokými zvířaty. Níže uvádím několik důvodů, proč se sem vydat:

1. Pozorování zvířat: Jezero Naivasha je domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou hroši, paviáni, antilopy, krokodýli a více než 400 druhů ptáků. Můžete se tedy těšit na úžasné zážitky z pozorování zvířat v přírodním prostředí.

2. Pěší turistika: Okolí jezera Naivasha nabízí mnoho skvělých tras pro pěší turistiku, včetně Hell's Gate National Park a Mt. Longonot. Můžete si tak užít krásné výhledy a procházky přírodou.

3. Vodní sporty: Na jezeře Naivasha se dá provozovat mnoho vodních sportů, jako jsou například plavání, windsurfing nebo kajak. Je to skvělý způsob, jak si užít vodu a okolní přírodu z jiné perspektivy.

4. Kulturní zážitky: Okolí jezera Naivasha je bohaté na kulturní památky a tradiční vesnice Masajů. Můžete se tedy seznámit s místní kulturou a tradicemi.

Celkově je toto krásné místo plné přírodní krásy, zvířat a kulturních zážitků. Je ideální pro ty, kteří hledají únik od městského života a chtějí strávit čas v přírodě.

 Jaká zvířata můžete u jezera Naivasha potkat?

Břehy jezera jsou porostlé akáciemi, velmi oblíbenou potravou žiraf a slonů, proto se můžete docela často potkat právě se slony a žirafami. Šťavnatá tráva na březích láká zebry a další druhy antilop a mokřady v některých částech jezera lákají vodušky a hrochy.  Jezero je rájem ptáků. Nejen těch stálých, ale těch, které migrují.

Jaké jsou teploty u jezera Naivasha?

 U jezera Naivasha celkem stálé klima a je velmi příjemné. Denní teploty se pohybují mezi 25°C a 30°C. Pokud využijete možnost plavby po jezeře, nezapomeňte na pokrývku hlavy a pitnou vodu, slunce nad jezerem dovede být velmi nebezpečné.

Kdy v národním parku Lake Naivasha prší?

Srážky jsou v této oblasti nepravidelné a i když se dočtete, že období dešťů je v měsících duben a květen, v posledních letech to rozhodně neplatilo a pršelo v červnu a v červenci, nebo vůbec. 

Kdy je nejvhodnější období k návštěvě národního parku Lake Naivasha?

 K jezeru se můžete vydat během celého roku. Protože je jezero (podobně jako jezero Nakuru, které je nedaleko) často součástí putování po parcích Keni, řiďte se spíše vhodným obdobím k návštěvě hlavních cílů své cesty. Protože park je hodně navštěvován místními obyvateli jako víkendové místo k odpočinku, doporučujeme vydat se k jezeru Naivasha mimo víkendy. 

Historie národního parku Lake Naivasha.

Národní park Lake Naivasha se také nachází v Keni a jeho historie sahá až do 19. století, kdy bylo jezero objeveno evropskými průzkumníky.

V průběhu 20. století bylo jezero využíváno k rybolovu a turistice, což vedlo k negativnímu dopadu na jeho ekosystém. V roce 1937 byl proto vytvořen první přírodní rezervát, který měl sloužit k ochraně především ptáků.

V roce 1961 byl pak vytvořen národní park, aby se zajistila celková ochrana přírody v okolí jezera a jeho biodiverzity.

Park se stal oblíbeným turistickým cílem a dnes zde najdeme mnoho druhů zvířat, jako jsou hroši, paviáni, antilopy, krokodýli a mnoho druhů ptáků.

Bohužel, i park Lake Naivasha se potýká s některými problémy jako je znečištění, nadměrný lov a nedostatek vody. V posledních letech byly proto přijaty opatření ke zlepšení stavu jezera a jeho okolí, aby se zajistila dlouhodobá ochrana přírody v této oblasti. 

Sdílení

Poslední články

Tanzanie_Ngorongoro

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Zdá se to být jednoduchou otázkou, ale safari není rohlík v supermarketu. Cena safari (nejen v Tanzanii) se skládá s mnoha položek a každá z nich má mnoho vrstev, které se na konci sčítají a vytváří odpověď na otázku: Kolik stojí safari v Tanzanii?

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný. 

Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.

Tanzanie_Serengeti_zebry

Kam na safari v Tanzanii?

Tanzanie má přes 30 národních parků a chráněných území. Některé z nich jsou tak rozsáhlé, že byste v nich museli být mnoho dnů, abyste je poznali podrobně. 

Kam tedy na safari v Tanzanii?

Můj blog vám pomůže ve výběru těch správných míst a moc rádi vám sestavíme nejlepší cestu na safari.

Než si odpovíte na tuto otázku, odpovězte si nejdříve na dvě další: Jedu na safari poprvé v životě, nebo už mám se safari zkušenost? Je pro mne safari v Tanzanii v Tanzanii hlavní částí dovolené, nebo je to doplněk k dovolené na Zanzibaru?
 

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Thajsko_Koh Lipe

Dovolená v Thajsku - ostrov Koh Lipe

"Koh Lipe - Křišťálové vody, bílý písek, absolutní relaxace."

Koh Lipe je tichý ráj v Andamanském moři. Svojí tropickou krásou, azurovými vodami a bílými plážemi, láká návštěvníky ze všech koutů světa. Ostrov nabízí šnorchlování a potápění v korálových útesech, kde se setkáte s úchvatným podmořským životem. Relaxujte na pláži, pozorujte západy slunce a užívejte si nekonečný klid. Koh Lipe je známý svou klidnou atmosférou a přátelským prostředím. Objevte jeho barefoot luxus v pohodlných plážových chatkách nebo luxusních resortech. To vše vytváří dokonalou dovolenou v Thajsku, kde se váš stres rozplyne a vy se propadnete do nekonečného klidu. 

Zájezdy

Putování za velkou pětkou v Masai Mara a jezera Nakuru a Naivasha -  s českým průvodcem -  - Safari v Keni_Masai Mara

Putování za velkou pětkou v Masai Mara a jezera Nakuru a Naivasha - s českým průvodcem

6  /   od 85 900
loading