facebook

Lake Nakuru - národní park - informace

Národní park Lake Nakuru je trochu rozporuplný park. Velmi záleží na výšce hladiny v jezeře a na množství srážek. Doporučujeme konzultaci. 

Jezero Nakuru nabízí dobré podmínky pro pozorování divoké zvěře po celý rok, ale v nejvlhčích měsících, tedy v dubnu a květnu, mohou projížďky narušit deště. Přestože je na jezeře velký výskyt ptáků, v posledních letech se podmínky staly nepříznivými pro plameňáky, kteří zde dříve bývali skutečnou atrakcí. Zvedla se totiž hladina jezera a plameňáci potřebují mělkou vodu, aby mohli "spásat" korýše. Plameňáci se proto přestěhovali k jiným jezerům v údolí Rift Valley. Hlavní atrakcí národního parku Lake Nakuru se stali nosorožci. Šance je v parku potkat je opravdu vysoká.

Na safari ale jezdíme nejen za zvěří, ale za krajinou, ve které zvěř žije. A tady má jezero Nakuru určitě své neopakovatelné kouzlo. Scenérie NP Lake Nakuru je úchvatná. Od břehu jezera se zvedá sráz Rift Valley posetý několika druhy pryšců. Jezero a břehy jezera, porostlé akáciemi většinou ráno pokrývá hustá mlha, kterou se prodírá ranní slunce. Je to zvláštní tajemná atmosféra a určitě stojí za to ji zažít. 

Charakteristika národního parku Lake Nakuru

Malebné jezero Nakuru je nejoblíbenějším keňským národním parkem. Hlavní dominantou parku je velké mělké jezero, kde žije velké množství ptáků, včetně velkých hejn pelikánů a proměnlivých hejn plameňáků. Jezero bylo kdysi plameňáky proslulé, od roku 2012 se však podmínky pro tyto ptáky staly nepříznivými a většina z nich se přestěhovala k jiným jezerům v údolí Rift Valley. Část hejna se usadila v blízkém jezeře Elmenteita a další na jezeře Natron v Tanzanii.

Dnes je národní park Lake Nakuru spíš jen zastávkou během putování po národních parcích Keni, než hlavním cílem cesty. Velká šance vidět nosorožce udržuje jeho atraktivitu, ale jinak doporučujeme konzultovat s námi, zda má smysl zařadit Lake Nakuru do vašeho itineráře.

 

Jaká zvířata můžete v Lake Nakuru potkat? 

Jezero Nakuru nabízí snadné pozorování většiny velkých safari zvířat s výjimkou slonů. Černí a bílí nosorožci byli znovu vysazeni v 90. letech 20. století a jejich populace roste. Bílé nosorožce lze obvykle snadno pozorovat na břehu jezera. Početné jsou také žirafy Rothschildovy, buvoli a hroši. Šťastní návštěvníci mohou spatřit lvy, kteří občas šplhají po stromech. Leopardi jsou přítomni, ale nepotkáte je často. Kvalita safari v parku je velmi závislá na hladině jezera. Pokud je hladina vyšší a hladina jezera se přiblíží k cestám, po kterých se můžete pohybovat, máte možnost pozorovat velké rodiny vodušek, antilop losích a dalších antilop a v kontrastu s vodní hladinou jsou i velmi hezké snímky a videa. Pokud je ale hladina nižší, zvěř je poměrně daleko a safari nemá tu správnou kvalitu.

 

Jaká je teplota v parku?

 Přestože se nachází v blízkosti rovníku, u jezera Nakuru bývá zřídkakdy horko, v prvních měsících roku se rtuť teploměru pohybuje kolem 28 °C/82 °F. Je to nadmořská výška parku, která vše ochlazuje, zejména brzy ráno, kdy budete potřebovat co nejteplejší oblečení na projížďky za zvěří. 

 

Jak je to v Lake Nakuru s deštěm? Kdy v Lake Nakuru prší?

 

Suché období trvá od června do února, zatímco období tzv. krátkých dešťů (březen až květen) naplňuje jezero vodou. 

Kdy je tedy nejvhodnější cestovat do národního parku Lake Nakuru?

Obvyklým problémem při pozorování divoké zvěře v období dešťů (březen až květen) je, že se zvířata s příchodem dešťů rozptýlí. U jezera Nakuru to však není takový problém, protože národní park je obehnán plotem. Jsou ale roky, kdy naprší tolik, že jezero pohltí některé cesty a pak je návštěva národního parku velmi omezená. Je tedy lepší s námi konzultovat před plánováním cesty, jaká je aktuální skutečnost. Přesto je známo, že deštivé počasí zkazí nejednu projížďku za zvěří, takže raději navštivte park v sušších měsících roku. 

 

Je nutné mít v parku auto 4x4?

Pro návštěvu parku není 4x4 nezbytné, ale pokud se chcete vydat i do zákoutí parku, kam vedou jen divoké cesty (především na vyhlídky nad parkem), pak musíme 4x4 doporučit. 

Historie národního parku Lake Nakuru

Národní park Lake Nakuru se nachází v Keni a byl založen v roce 1961. Jeho hlavním cílem bylo ochránit populaci plameňáků a dalších druhů ptáků, kteří se zde vyskytují.

V roce 1964 byl park rozšířen a zahrnoval i okolní oblasti s cílem ochrany dalších druhů zvířat, jako jsou nosorožci, lvi, gepardi a buvoli.

V průběhu let se park stal oblíbeným turistickým cílem a také významným místem pro výzkum a ochranu přírody. V roce 2011 byl národní park Lake Nakuru zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. 

 

Sdílení

Poslední články

Velká příkopová propadlina

Velká příkopová propadlina – africký ráj safari

Velká příkopová propadlina (Great Rift Valley) je jedním z nejvýznamnějších geologických útvarů na světě. Táhne se od Sýrie na severu až po Mosambik na jihu Afriky a zahrnuje mnoho jezer, hor, sopek a údolí. Tento impozantní přírodní fenomén je nejen fascinující z geologického hlediska, ale také nabízí jedinečné příležitosti pro safari, díky bohaté biodiverzitě a rozmanitým ekosystémům, které v této oblasti najdete.

Keňa_Tanzanie_Velká migrace_

Velká migrace pakoňů: Úžasný přírodní jev v Serengeti a Masai Maře

Být svědkem Velké migrace pakoňů je pro milovníky přírody a cestovatele zážitek, který patří na seznam nejlepších. Samotný rozsah a dramatičnost migrace spolu s úchvatnou krajinou Serengeti a Masai Mara z ní činí jednu z nejpozoruhodnějších událostí v divoké přírodě na světě. Ať už migraci pozorujete z horkovzdušného balonu, safari vozidla nebo z břehů řeky Mara, nabízí hluboké spojení se světem přírody a připomíná trvalý rytmus života v divočině.

Tanzanie_Tarangire

10 důvodů proč navštívit národní park Tarangire v Tanzanii

Národní park Tarangire je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst pro safari v Tanzanii. Tento park nabízí návštěvníkům jedinečné zážitky a neopakovatelné scenérie. Přesto ho spoustu návštěvníků Tanzanie mine bez povšimnutí a co nejrychleji se vydá do kráteru Ngorongoro, nebo do Serengeti. Když připravujeme individuální cesty na safari v Tanzanii pro naše klienty, snažíme se je přesvědčit, že návštěva Tarangire opravdu stojí za to. A po návratu z cesty jsou vždy velmi rádi, že Tarangire navštívili. 

Tanzanie_Tarangire_family safari

Je vhodné cestovat na safari s dětmi?

Plánujete rodinnou dovolenou a zvažujete, zda je safari vhodné i pro děti? Safari může být nejen nezapomenutelným dobrodružstvím, ale také skvělou příležitostí k učení a poznávání přírody. Především pro děti starší 8 let může být taková cesta fascinující a obohacující zážitek. Pojďme se podívat, proč byste měli zvážit safari s dětmi a jak vám cestovní kancelář Marco Polo zajistí bezpečnou a pohodlnou cestu.

Zájezdy

loading