facebook

Jezero Mburo – národní park v Ugandě – informace

Ideální zastávka na cestě z Entebbe do NP Bwindi, kde žijí gorily horské.

V tomto malebném malém parku nedaleko Kampaly žije několik druhů divokých zvířat, které jinde v Ugandě jen tak neuvidíte. Patří mezi ně zebra Burchellova a impala. Ačkoli v parku chybí sloni, je zde k vidění spousta dalších divokých zvířat, včetně žirafy Rothschildovy, buvolce a vodušky defassa.

 Charakteristika národního parku Lake Mburo

Národní park Lake Mburo se nachází v jihozápadní Ugandě a je známý svou rozmanitou faunou a flórou. Park se rozkládá na ploše více než 260 km² a je tvořen vrchovinou a rovinami s četnými jezery a bažinami.

Jezero Mburo je největším jezerem v parku a je domovem mnoha druhů ryb, vodních želv a krokodýlů. Kromě toho je park také domovem pro mnoho druhů savců, jako jsou paviáni, buvoli, impaly, antilopy, hyeny a levharti. Je zde také největší populace zeber rodu Equus zebra v Ugandě.

Krajina parku se skládá z savan, lesů a bažin. Savany jsou tvořeny vysokou trávou, keři a akáciemi. V lesích rostou stromy jako jsou fíkovníky, akácie, mahagon a druhy jasanu.

V parku je také mnoho ptáků, jako jsou například africké orly, pestřenky, pelikáni a ledňáčci. Kvůli své bohaté a rozmanité fauně a flóře je Lake Mburo velmi oblíbeným turistickým cílem v Ugandě, především jako zastávka na cestě z východu země na západ země.

Koho můžete v oblasti jezera Mburo potkat?

Na množství i druhovou skladbu zvířat je oblast jezera Mburo celkem slabá. Při nočních vyjížďkách bývá občas spatřen leopard. K nejzajímavějším zvířatům parku patří impala (která se nevyskytuje v žádném jiném ugandském parku), eland, ohrožená žirafa Rothschildova a zebra Burchellova (která se vyskytuje pouze zde a v údolí Kidepo). Dalšími pravidelně pozorovanými zvířaty jsou antilopa oribi a prasata bradavičnatá. V jezeře se vyskytují stovky hrochů.
Jezero je také domovem pro mnoho druhů ptáků, včetně dravců, jako jsou orli a supi, a mnoho druhů vodních ptáků, jako jsou pelikáni a kormoráni.

Krajina v oblasti jezera Mburo

V oblasti se nacházejí kromě hlavního jezera Mburo ještě další čtyři jezera a vytváří společně zajímavou mokřadní oblast o rozloze téměř 160 km2 (polovina rozlohy Prahy). Na mokřady navazují lesy v savaně, které jsou (díky absenci slonů) ve výborné kondici.
Hlavním rysem parku je jezero Mburo a čtyři další jezera, která jsou součástí mokřadní oblasti o délce 50 km/31 km. Nejlépe je vidět z působivé vyhlídky Kazuma. Hlavní vegetaci tvoří otevřená savana, ale kvůli absenci slonů park stále více pokrývají lesy. Savanu střídají lesní porosty a skalnaté výchozy. Jezera obklopují papyrové bažiny a lesy.

Jaké je v oblasti Lake Mburo klima? Kdy tam prší?

Jezero Mburo je od března do května a od září do listopadu ve dvou vlhkých obdobích. Srážky mají tendenci vrcholit v dubnu a v druhé polovině roku slábnout. Sušší období roku (červen až srpen a prosinec až únor) lze jen stěží označit za období sucha - jsou jen méně vlhká.

Kdy je tedy nejlepší se k jezeru Mburo vydat?

V polovině suchého období (červen až srpen/září) je nejlepší počasí. Přináší však také více návštěvníků toužících po poznávání Ugandy a ceny v hlavní sezóně. Nepodceňujte návštěvu v jednom ze dvou vlhkých období (březen až květen a září až listopad), kdy se údolí parku zazelenají a vzduch ztratí svou suchou mlhavost. Jen se připravte na kluzké túry a neutuchající mrholení.
Za mne osobně je nejlepším obdobím k návštěvě jezera Mburo období od poloviny prosince do poloviny března. Ale protože jezero Mburo je spíše zastávkou na cestě, než hlavním cílem cesty, vždy záleží na hlavním cíli cesty a podle něj se vlastně návštěva jezera Mburo řídí.

Plusy návštěvy oblasti kolem jezera Mburo

K dispozici jsou výlety lodí
Dobré možnosti ubytování
Možnost procházek s průvodcem a jízdy na koni
Příjemná zastávka mezi Kampalou (Entebbe) a Bwindi Impenetrable NP

Mínusy návštěvy oblasti kolem jezera Mburo

Žádní sloni ani nosorožci

Park má omezený prostor pro pozorování divoké zvěře, jde spíše o zajímavé scenérie

Jak dlouho se u jezera Mburo zdržet?

Délka pobytu u jezera Mburo závisí na individuálních preferencích a plánech návštěvníků. Pokud se chcete věnovat pouze safari a pozorování zvířat v divočině, může být krátký pobyt v délce jednoho až dvou dnů dostatečný.
Nicméně, jezera Mburo má také mnoho dalších aktivit, jako jsou pěší túry, cykloturistika, jízda na koni a vodní sporty. Pokud plánujete podniknout některou z těchto aktivit, může být lepší zůstat déle.
Celkově by vám tedy mohlo stačit několik dní, aby jste si užili všechny zajímavosti, které jezero Mburo a jeho okolí nabízí.

Historie oblasti jezera Mburo

Historie oblasti jezera Mburo sahá až do 18. století, kdy sem přišli první obyvatelé ze sousedního království Ankole. Toto území bylo původně využíváno pro pastvu dobytka a zemědělství.
V roce 1933 byla tato oblast vyhlášena chráněnou oblastí, aby se zabránilo nadměrnému odlesňování a přeměně pastvin na zemědělskou půdu. V roce 1983 byl areál vyhlášen národním parkem.
V průběhu let bylo území jezera Mburo a jeho okolí rozšiřováno a dnes pokrývá více než 250 kilometrů čtverečních. Národní park byl založen za účelem ochrany mnoha druhů savců a ptáků, kteří zde žijí. Dnes je národní park jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších parků v Ugandě.

Sdílení

Poslední články

Velká příkopová propadlina

Velká příkopová propadlina – africký ráj safari

Velká příkopová propadlina (Great Rift Valley) je jedním z nejvýznamnějších geologických útvarů na světě. Táhne se od Sýrie na severu až po Mosambik na jihu Afriky a zahrnuje mnoho jezer, hor, sopek a údolí. Tento impozantní přírodní fenomén je nejen fascinující z geologického hlediska, ale také nabízí jedinečné příležitosti pro safari, díky bohaté biodiverzitě a rozmanitým ekosystémům, které v této oblasti najdete.

Keňa_Tanzanie_Velká migrace_

Velká migrace pakoňů: Úžasný přírodní jev v Serengeti a Masai Maře

Být svědkem Velké migrace pakoňů je pro milovníky přírody a cestovatele zážitek, který patří na seznam nejlepších. Samotný rozsah a dramatičnost migrace spolu s úchvatnou krajinou Serengeti a Masai Mara z ní činí jednu z nejpozoruhodnějších událostí v divoké přírodě na světě. Ať už migraci pozorujete z horkovzdušného balonu, safari vozidla nebo z břehů řeky Mara, nabízí hluboké spojení se světem přírody a připomíná trvalý rytmus života v divočině.

Tanzanie_Tarangire

10 důvodů proč navštívit národní park Tarangire v Tanzanii

Národní park Tarangire je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst pro safari v Tanzanii. Tento park nabízí návštěvníkům jedinečné zážitky a neopakovatelné scenérie. Přesto ho spoustu návštěvníků Tanzanie mine bez povšimnutí a co nejrychleji se vydá do kráteru Ngorongoro, nebo do Serengeti. Když připravujeme individuální cesty na safari v Tanzanii pro naše klienty, snažíme se je přesvědčit, že návštěva Tarangire opravdu stojí za to. A po návratu z cesty jsou vždy velmi rádi, že Tarangire navštívili. 

Tanzanie_Tarangire_family safari

Je vhodné cestovat na safari s dětmi?

Plánujete rodinnou dovolenou a zvažujete, zda je safari vhodné i pro děti? Safari může být nejen nezapomenutelným dobrodružstvím, ale také skvělou příležitostí k učení a poznávání přírody. Především pro děti starší 8 let může být taková cesta fascinující a obohacující zážitek. Pojďme se podívat, proč byste měli zvážit safari s dětmi a jak vám cestovní kancelář Marco Polo zajistí bezpečnou a pohodlnou cestu.

Zájezdy

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem -  -

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem

12  /   od 63 500
Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem -  - Uganda_Národní park Bwindi Impenetrable_pozorování goril

Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem

8  /   od 93 900
loading