facebook

Jezero Mburo – národní park v Ugandě – informace

Ideální zastávka na cestě z Entebbe do NP Bwindi, kde žijí gorily horské.

V tomto malebném malém parku nedaleko Kampaly žije několik druhů divokých zvířat, které jinde v Ugandě jen tak neuvidíte. Patří mezi ně zebra Burchellova a impala. Ačkoli v parku chybí sloni, je zde k vidění spousta dalších divokých zvířat, včetně žirafy Rothschildovy, buvolce a vodušky defassa.

 Charakteristika národního parku Lake Mburo

Národní park Lake Mburo se nachází v jihozápadní Ugandě a je známý svou rozmanitou faunou a flórou. Park se rozkládá na ploše více než 260 km² a je tvořen vrchovinou a rovinami s četnými jezery a bažinami.

Jezero Mburo je největším jezerem v parku a je domovem mnoha druhů ryb, vodních želv a krokodýlů. Kromě toho je park také domovem pro mnoho druhů savců, jako jsou paviáni, buvoli, impaly, antilopy, hyeny a levharti. Je zde také největší populace zeber rodu Equus zebra v Ugandě.

Krajina parku se skládá z savan, lesů a bažin. Savany jsou tvořeny vysokou trávou, keři a akáciemi. V lesích rostou stromy jako jsou fíkovníky, akácie, mahagon a druhy jasanu.

V parku je také mnoho ptáků, jako jsou například africké orly, pestřenky, pelikáni a ledňáčci. Kvůli své bohaté a rozmanité fauně a flóře je Lake Mburo velmi oblíbeným turistickým cílem v Ugandě, především jako zastávka na cestě z východu země na západ země.

Koho můžete v oblasti jezera Mburo potkat?

Na množství i druhovou skladbu zvířat je oblast jezera Mburo celkem slabá. Při nočních vyjížďkách bývá občas spatřen leopard. K nejzajímavějším zvířatům parku patří impala (která se nevyskytuje v žádném jiném ugandském parku), eland, ohrožená žirafa Rothschildova a zebra Burchellova (která se vyskytuje pouze zde a v údolí Kidepo). Dalšími pravidelně pozorovanými zvířaty jsou antilopa oribi a prasata bradavičnatá. V jezeře se vyskytují stovky hrochů.
Jezero je také domovem pro mnoho druhů ptáků, včetně dravců, jako jsou orli a supi, a mnoho druhů vodních ptáků, jako jsou pelikáni a kormoráni.

Krajina v oblasti jezera Mburo

V oblasti se nacházejí kromě hlavního jezera Mburo ještě další čtyři jezera a vytváří společně zajímavou mokřadní oblast o rozloze téměř 160 km2 (polovina rozlohy Prahy). Na mokřady navazují lesy v savaně, které jsou (díky absenci slonů) ve výborné kondici.
Hlavním rysem parku je jezero Mburo a čtyři další jezera, která jsou součástí mokřadní oblasti o délce 50 km/31 km. Nejlépe je vidět z působivé vyhlídky Kazuma. Hlavní vegetaci tvoří otevřená savana, ale kvůli absenci slonů park stále více pokrývají lesy. Savanu střídají lesní porosty a skalnaté výchozy. Jezera obklopují papyrové bažiny a lesy.

Jaké je v oblasti Lake Mburo klima? Kdy tam prší?

Jezero Mburo je od března do května a od září do listopadu ve dvou vlhkých obdobích. Srážky mají tendenci vrcholit v dubnu a v druhé polovině roku slábnout. Sušší období roku (červen až srpen a prosinec až únor) lze jen stěží označit za období sucha - jsou jen méně vlhká.

Kdy je tedy nejlepší se k jezeru Mburo vydat?

V polovině suchého období (červen až srpen/září) je nejlepší počasí. Přináší však také více návštěvníků toužících po poznávání Ugandy a ceny v hlavní sezóně. Nepodceňujte návštěvu v jednom ze dvou vlhkých období (březen až květen a září až listopad), kdy se údolí parku zazelenají a vzduch ztratí svou suchou mlhavost. Jen se připravte na kluzké túry a neutuchající mrholení.
Za mne osobně je nejlepším obdobím k návštěvě jezera Mburo období od poloviny prosince do poloviny března. Ale protože jezero Mburo je spíše zastávkou na cestě, než hlavním cílem cesty, vždy záleží na hlavním cíli cesty a podle něj se vlastně návštěva jezera Mburo řídí.

Plusy návštěvy oblasti kolem jezera Mburo

K dispozici jsou výlety lodí
Dobré možnosti ubytování
Možnost procházek s průvodcem a jízdy na koni
Příjemná zastávka mezi Kampalou (Entebbe) a Bwindi Impenetrable NP

Mínusy návštěvy oblasti kolem jezera Mburo

Žádní sloni ani nosorožci

Park má omezený prostor pro pozorování divoké zvěře, jde spíše o zajímavé scenérie

Jak dlouho se u jezera Mburo zdržet?

Délka pobytu u jezera Mburo závisí na individuálních preferencích a plánech návštěvníků. Pokud se chcete věnovat pouze safari a pozorování zvířat v divočině, může být krátký pobyt v délce jednoho až dvou dnů dostatečný.
Nicméně, jezera Mburo má také mnoho dalších aktivit, jako jsou pěší túry, cykloturistika, jízda na koni a vodní sporty. Pokud plánujete podniknout některou z těchto aktivit, může být lepší zůstat déle.
Celkově by vám tedy mohlo stačit několik dní, aby jste si užili všechny zajímavosti, které jezero Mburo a jeho okolí nabízí.

Historie oblasti jezera Mburo

Historie oblasti jezera Mburo sahá až do 18. století, kdy sem přišli první obyvatelé ze sousedního království Ankole. Toto území bylo původně využíváno pro pastvu dobytka a zemědělství.
V roce 1933 byla tato oblast vyhlášena chráněnou oblastí, aby se zabránilo nadměrnému odlesňování a přeměně pastvin na zemědělskou půdu. V roce 1983 byl areál vyhlášen národním parkem.
V průběhu let bylo území jezera Mburo a jeho okolí rozšiřováno a dnes pokrývá více než 250 kilometrů čtverečních. Národní park byl založen za účelem ochrany mnoha druhů savců a ptáků, kteří zde žijí. Dnes je národní park jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších parků v Ugandě.

Sdílení

Poslední články

Tanzanie_Ngorongoro

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Zdá se to být jednoduchou otázkou, ale safari není rohlík v supermarketu. Cena safari (nejen v Tanzanii) se skládá s mnoha položek a každá z nich má mnoho vrstev, které se na konci sčítají a vytváří odpověď na otázku: Kolik stojí safari v Tanzanii?

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný. 

Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.

Tanzanie_Serengeti_zebry

Kam na safari v Tanzanii?

Tanzanie má přes 30 národních parků a chráněných území. Některé z nich jsou tak rozsáhlé, že byste v nich museli být mnoho dnů, abyste je poznali podrobně. 

Kam tedy na safari v Tanzanii?

Můj blog vám pomůže ve výběru těch správných míst a moc rádi vám sestavíme nejlepší cestu na safari.

Než si odpovíte na tuto otázku, odpovězte si nejdříve na dvě další: Jedu na safari poprvé v životě, nebo už mám se safari zkušenost? Je pro mne safari v Tanzanii v Tanzanii hlavní částí dovolené, nebo je to doplněk k dovolené na Zanzibaru?
 

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Thajsko_Koh Lipe

Dovolená v Thajsku - ostrov Koh Lipe

"Koh Lipe - Křišťálové vody, bílý písek, absolutní relaxace."

Koh Lipe je tichý ráj v Andamanském moři. Svojí tropickou krásou, azurovými vodami a bílými plážemi, láká návštěvníky ze všech koutů světa. Ostrov nabízí šnorchlování a potápění v korálových útesech, kde se setkáte s úchvatným podmořským životem. Relaxujte na pláži, pozorujte západy slunce a užívejte si nekonečný klid. Koh Lipe je známý svou klidnou atmosférou a přátelským prostředím. Objevte jeho barefoot luxus v pohodlných plážových chatkách nebo luxusních resortech. To vše vytváří dokonalou dovolenou v Thajsku, kde se váš stres rozplyne a vy se propadnete do nekonečného klidu. 

Zájezdy

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem -  -

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem

12  /   od 63 500
Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem -  - Uganda_Národní park Bwindi Impenetrable_pozorování goril

Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem

8  /   od 85 900
loading