facebook

Meru - národní park - informace

Národní park Meru je jednou z menších perel keňského safari.  

Národní park Meru je národní park ve východní části Keni o rozloze 870 km2. Park se nachází východně od Velké příkopové propadliny, asi 300 kilometrů severovýchodně od Nairobi, a leží v nadmořské výšce od 1 000 do 4 000 metrů. Safari v národním parku Meru může být velmi dobrým doplňkovým programem při návštěvě jiných parků severně od Nairobi. Svou rozlohou patří k menším národním parkům (i když 2,5x větší než známé Amboseli!). Cesta z Nairobi trvá cca 6 hodin, ale většinou vede na úpatí pohoří Mt. Kenya, takže rozhodně není nudná.

Charakteristika národního parku Meru

Národní park Meru je charakteristický krásnými scenériemi, které zahrnují hory, lesy, louky a řeky. Park také zahrnuje rovinatou savanu, ale kopcovitá krajina hraje dominantní roli. Každý druh krajiny vytváří různé prostředí pro život různých druhů zvířat a ptáků. A právě pestrost je hlavním důvodem, proč je park navštěvován. Pestrost krajiny a přírodních druhů je velmi zajímavá i pro vědce. Proto  jsou také prováděny projekty na ochranu přírody a na podporu udržitelného rozvoje turistiky v národních parcích.

Jako v mnoha jiných parcích a rezervacích Keni a Tanzanie, je u v Meru hodně aktivit propojených s místní komunitou. V tom je Východní Afrika jedinečná a je v tom příkladem pro mnoho jiných zemí.

Národním parkem Meru protéká známá řeka Tana, vedle řeky Tsavo nejznámější řeka v Keni. Rozhodně je Tana řekou nejdelší (údaje se rozcházejí mezi 800 až 1 000 km). Kolem řeky Tana je velmi bohatý život a právě v lesích kolem řeky Tana žijí levharti, kterými je národní park Meru docela vyhlášený. 

Meru je mnohem méně rušný než některé populárnější keňské parky a působí nedotčeným dojmem. Vyskytuje se zde celá ztv. Velká pětka (slon, buvol, lev, levhart a nosorožec). Velmi častý je výskyt slonů a buvolů. Nosorožci jsou v uzavřené části rezervace, protože jejich ochrana proti pytlákům je velmi náročná a nákladná.  Park je mimořádně malebný, podél mnoha vodních toků rostou vysoké palmy doumské. 

 

 Jaká zvířata můžete v Meru potkat?

Meru je domovem Velké pětky. Parkem migrují sloni a někdy se zde můžete setkat s velkými stády. Velké kočky je obtížnější spatřit, ale šance je vysoká. A když je potkáte, máte je sami pro sebe, protože množství návštěvníků v parku je velmi nízké. Ke specialitám severní Keni patří oryx beisa, žirafa síťovaná a podivně vypadající gerenuk (antilopa žirafí). Vedle běžnější zebry Burchellovy (zebra stepní, hojná v parcích na jihu a východě Keni) se vyskytuje i vzácná zebra Grevyho. Nosorožci nejsou v naší tabulce vedeni jako volně žijící zvířata, protože mají v parku zvláštní oplocenou a speciálně chráněnou zónu. 

Zelená – téměř jistota Žlutá – šance je Červená – chce to štěstí 

 

Jaká je teplota v parku?  Jak je to v Meru s deštěm ? Kdy v Meru prší?

Meru má horké a suché podnebí. Teploty jsou v průběhu roku poměrně vyrovnané. Denní teploty se pohybují kolem 32 °C a v noci klesají na přibližně 17 °C.  Vlhké období od listopadu do května se vyznačuje dvěma obdobími dešťů: "krátké deště" vrcholí v listopadu a "dlouhé deště" v dubnu. 

 

Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku?

Díky nedostatku dešťů v období sucha (červen až říjen), často se doporučuje právě tohle období jako ta nejlepší doba pro cestu do Meru. Tráva příliš neroste, takže je snadnější spatřit divokou zvěř, a podmínky jsou obecně lepší pro navigaci v krásné krajině parku. Ve vlhčích měsících má vysoká tráva tendenci zvířata zakrývat a sloni odcházejí do suššího terénu. Ale já osobně mám rád krajinu, která je zelená, zvlášť v kopcích, proto dávám přednost lednu a únoru a červnu, když už prší jen velmi málo, nebo vůbec a mohu si užívat nejen setkání s divokou zvěří, ale krásnou krajinu kolem.

 Je nutné mít v parku auto 4x4?

 Určitě to doporučuji. Hornatá krajina národního parku Meru a ne příliš kvalitní cesty jsou pro 4x4. S minivanem nebo osobním autem se můžete dost trápit.

Historie národního parku Meru

Národní park Meru v Keni byl založen v roce 1966, kdy byla vládou Keni vyhlášena oblast o rozloze 700 km² jako chráněné území. V roce 1983 byla plocha parku rozšířena na současných 870 km².

V minulosti byla oblast, kde se nyní nachází národní park Meru, často využívána pro pastvu dobytka. To mělo negativní dopad na místní faunu a flóru, což vedlo k rozhodnutí vlády Keni vyhlásit tuto oblast chráněným územím. Cílem bylo chránit a obnovit místní ekosystémy a předcházet nadměrnému pastevectví a lovům zvířat.

Během 70. a 80. let byl park často terčem pytláků, kteří lovili slony a nosorožce pro jejich kly a rohy. To vedlo k poklesu počtu těchto zvířat v parku. V roce 1989 byla v parku zavedena speciální jednotka pro boj proti pytlákům, což vedlo ke zlepšení situace.

V posledních desetiletích se park snaží podporovat udržitelný cestovní ruch, což pomohlo zvýšit povědomí o jeho kráse a důležitosti ochrany přírody. Dnes je národní park Meru jedním z nejvýznamnějších národních parků v Keni a oblíbeným cílem turistů.

 

 

Sdílení

Poslední články

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Thajsko_Koh Lipe

Dovolená v Thajsku - ostrov Koh Lipe

"Koh Lipe - Křišťálové vody, bílý písek, absolutní relaxace."

Koh Lipe je tichý ráj v Andamanském moři. Svojí tropickou krásou, azurovými vodami a bílými plážemi, láká návštěvníky ze všech koutů světa. Ostrov nabízí šnorchlování a potápění v korálových útesech, kde se setkáte s úchvatným podmořským životem. Relaxujte na pláži, pozorujte západy slunce a užívejte si nekonečný klid. Koh Lipe je známý svou klidnou atmosférou a přátelským prostředím. Objevte jeho barefoot luxus v pohodlných plážových chatkách nebo luxusních resortech. To vše vytváří dokonalou dovolenou v Thajsku, kde se váš stres rozplyne a vy se propadnete do nekonečného klidu. 

Thajsko_CHaing Mai_

Dovolená v Thajsku - město Chiang Mai

"Vstupte do magického světa Chiang Mai - chrámy, trhy a dobrodružství v severním Thajsku!"

Dovolená v Thajsku má mnoho podob. I jednotlivé typy dovolené v Thajsku mají mnoho variant. Pokud "jen" odpočíváte u moře, můžete si vybrat malinký ostrov, kam zamíří jen pár turistů, přes letoviska vyhlášená svou elegancí, až po rušná a trochu divoká místa, plná zábavy. A podobné je to u poznávacích zájezdů po Thajsku. Můžete putovat po mnoha historických městech, plných chrámů a paláců. Můžete se toulat téměř nedotčenou přírodou v deštném pralese, na horách, na jezerech a řekách. Můžete mířit za horskými kmeny, které udržují dávné tradice, nebo trávit čas v moderních městech. A samozřejmě si můžete namíchat svůj koktejl z několika zajímavých ingrediencí.

Pokud se vydáte za poznáním, neměli byste vynechat návštěvu Chiang Mai. Chiang Mai je druhé největší město v Thajsku a významný turistický cíl. Město se nachází v severním Thajsku a je obklopené krásnou přírodou, horami a bujnou zelení. Chiang Mai je známé svou bohatou historií, kulturou a tradičním thajským duchem.

Město je domovem mnoha chrámů, z nichž nejvýznamnější je Wat Phra That Doi Suthep. Tento chrám se nachází na kopci a nabízí úchvatný výhled na město. Dalšími populárními chrámy jsou Wat Chedi Luang, Wat Phra Singh a Wat Suan Dok. 

Thajsko_Lampang_Wat_Chaloem_Phra_Kiat

Dovolená v Thajsku - město Lampang

"Lampang: Kde historie ožívá a září! "

Dovolená ve městě Lampang je obohacující a autentický zážitek, který vám umožní ponořit se do thajské kultury a objevovat historické a přírodní krásy tohoto místa. Město Lampang je tichým a malebným místem, které vás přenese zpět v čase a nabídne vám jedinečný pohled na tradiční thajskou kulturu a životní styl.

Navíc nedaleko Lampangu, směrem na sever najdete úchvatné místo se skalním chrámem  Wat Chaloem Phra Kiat. Tohle místo si určitě nenechte ujít.

Zájezdy

Netradiční okruh Keňou na sever od Nairobi -  -

Netradiční okruh Keňou na sever od Nairobi

5  /   od 71 500
loading