facebook

Mosambik - přehled safari parků - informace

Mosambik teprve čeká na lepší budoucnost, ale možná právě proto stojí za návštěvu. 

Mosambik je nejlákavější plážovou destinací jižní Afriky. Jeho nekonečné pobřeží lemované dunami a nedotčené tropické ostrovy jsou hlavními lákadly. Na návštěvníky souostroví Bazaruto a Quirimbas čekají idylické pětihvězdičkové resorty a bohatý podmořský život. Národní park Maputo je ideální kombinací pláže a buše, zatímco národní parky Gorongosa a Zinave nabízejí obohacující klasické safari mimo vyšlapané cesty.

Charakteristika Mosambiku jako safari destinace

Mosambik je exotickou a málo navštěvovanou safari destinací, která se nachází na východním pobřeží Afriky. Zahrnuje rozmanité typy krajiny, jako jsou savany, pralesy, bažiny, mangrovníky a korálové útesy, a je domovem mnoha druhů zvířat, včetně slonů, nosorožců, lvů, leopardů, gepardů, hrochů a krokodýlů.
Nejznámějším parkem v Mosambiku je Národní park Gorongosa, který se nachází v centrální části země a je domovem mnoha druhů zvířat, včetně vzácných druhů jako je slon africký, kočka africká, nosorožec dvourohý, gepard a mnoho dalších. Park se také vyznačuje velkým počtem druhů ptáků a je jednou z nejlepších lokalit v Mosambiku pro pozorování ptáků.
Další zajímavou oblastí pro safari v Mosambiku je Quirimbas National Park, který se nachází na severovýchodním pobřeží a zahrnuje převážně korálové ostrovy, mangrovníky a pralesy. V parku se nachází mnoho druhů zvířat a ptáků, včetně vzácného druhu krokodýla slanovodního.
Jedinečným zážitkem pro turisty v Mosambiku může být také pozorování velryb a delfínů, kteří se vyskytují v pobřežních vodách. V západní části země se nachází národní park Bazaruto, který zahrnuje korálové ostrovy a je domovem velkého počtu druhů ryb a dalších mořských živočichů.
Safari v Mosambiku nabízí zážitek z méně turisticky frekventované destinace, která je stále relativně nedotčená turismem a přírodou neporušená.

Kdy je nejlepší se na safari do Mosambiku vydat?

Mosambik je především plážovou destinací a lze jej navštívit kdykoli. Prosinec, leden a únor však bývají velmi deštivé, což může zkazit jakoukoli dovolenou. Pozorování divoké zvěře je nejlepší uprostřed a na konci období sucha, v měsících od července do října. Podmínky v mořské vodě jsou pro šnorchlování a potápění nejlepší od dubna do června a od září do listopadu.

Přehled safari parků v Mosambiku

Gorongosa National Park
Bazaruto National Park
Quirimbas National Park
Zinave National Park
Niassa National Reserve
Limpopo National Park
Banhine National Park
Gilé National Reserve
Chimanimani National Reserve
Maputo Special Reserve
Marromeu National Reserve
Zinave

Je důležité si uvědomit, že některé z těchto parků jsou velmi odlehlé a mohou vyžadovat speciální povolení pro návštěvu.

Plusy návštěvy Mosambiku

Fantastické oceánské safari
Krásná ostrovní letoviska
Safari destinace mimo vyšlapané cesty
Velké úsilí o ochranu přírody, intenzivní obnova divočiny v několika rezervacích
Přímé lety na Bazaruto a Quirimby z nich dělají ideální doplňkové plážové destinace.

Minusy návštěvy Mosambiku

Hustota a rozmanitost divoké zvěře není tak dobrá jako v jiných zemích
Turistické vybavení je ve většině rezervací velmi omezené
Logistika cestování po zemi je obtížná

Je návštěva národních parků v Mosambiku bezpečná?

Bezpečnostní situace v Mosambiku není v současné době nejlepší, a to zejména v některých oblastech na severu a severovýchodě země, kde působí ozbrojené skupiny a dochází k násilnostem. Nicméně v některých národních parcích, jako jsou například Gorongosa nebo Maputo Special Reserve, jsou turistické aktivity bezpečné a řádně organizované s odbornými průvodci a ochrankou. Při návštěvě národních parků v Mosambiku je důležité být informovaný o aktuální bezpečnostní situaci a dodržovat pokyny místních úřadů a průvodců. Rozhodně nedoporučuji cestovat do Mosambiku na vlastní pěst. Mít zázemí spolehlivé a zkušené CK s dobrým místním partnerem je v této době v Mosambiku téměř nezbytná věc.

Čím se liší národní parky v Mosambiku od národních parků v Jihoafrické republice?

Národní parky v Mosambiku a Jihoafrické republice se mohou v některých ohledech podobat, ale také se od sebe mohou výrazně lišit. Zde jsou některé hlavní rozdíly:
Velikost: Národní parky v Jihoafrické republice jsou obecně větší než ty v Mosambiku.
Počet návštěvníků: parky v Mosambiku jsou mnohem méně navštěvované a díky tomu máte pocit, že „park je jen váš“. Je třeba ale počítat s tím, že zvěř není na auta a lidi tolik zvyklá a může být mnohem plašší, než v JAR
Fauna: I když se v obou zemích vyskytuje řada podobných druhů zvířat, některé druhy mohou být specifické pro každou zemi.
Infrastruktura: Národní parky v Jihoafrické republice jsou obecně dobře rozvinuté s řadou ubytovacích možností a turistických aktivit, zatímco v Mosambiku mohou být některé parky méně vybavené a mohou být omezené turistické aktivity.
Krajina: Mosambik má své vlastní unikátní krajinné rysy a ekosystémy, které se liší od těch v Jihoafrické republice. Zatímco v Jihoafrické republice jsou například národní parky Kruger a Kgalagadi známé pro své savany a pouště, v Mosambiku se nachází národní park Gorongosa, který je známý svými tropickými lesy a mokřady.

Má tedy vůbec smysl se do národních parků Mosambiku vydat?

Ano, návštěva národních parků v Mosambiku má určitě smysl. I když jsou národní parky v Mosambiku méně známé a rozvinuté než v Jihoafrické republice, nabízejí unikátní a neporušenou přírodu, která stojí za návštěvu. V Mosambiku lze také vidět druhy zvířat a rostlin, které nejsou v jiných afrických zemích běžné. Je však třeba si uvědomit, že návštěva národních parků v Mosambiku vyžaduje větší přípravu a plánování, než je tomu v Jihoafrické republice. Je vhodné využít služeb místních průvodců a dodržovat bezpečnostní opatření.

Historie národních parků v Mosambiku

Historie národních parků v Mosambiku sahá až do doby, kdy Mosambik byl portugalskou kolonií. V roce 1960 byl založen první národní park Gorongosa, který byl v roce 1976 opuštěn během občanské války. Po válce byla zahájena obnova a rekonstrukce národního parku, což se ukázalo jako úspěšné a Gorongosa se dnes řadí mezi nejnavštěvovanější parky v zemi.
Další národní parky byly založeny až v 90. letech, kdy se Mosambik zotavoval z války a hledal nové cesty ke zlepšení své ekonomické situace. V roce 1991 byl založen národní park Quirimbas na severu země, který chrání především korálové útesy a mořskou faunu. V roce 2000 byl založen národní park Bazaruto, který chrání především ostrovy Bazaruto a jejich přilehlé vody.
Dnes se v Mosambiku nachází celkem 11 národních parků (plus některá chráněná území), které zahrnují rozmanité ekosystémy, od savan až po pralesy a pobřežní oblasti. Turistická návštěva národních parků v Mosambiku se postupně rozvíjí a země nabízí turistům unikátní příležitosti k pozorování divokých zvířat a přírodních krás.

 


Sdílení

Poslední články

Tanzanie_Ngorongoro

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Zdá se to být jednoduchou otázkou, ale safari není rohlík v supermarketu. Cena safari (nejen v Tanzanii) se skládá s mnoha položek a každá z nich má mnoho vrstev, které se na konci sčítají a vytváří odpověď na otázku: Kolik stojí safari v Tanzanii?

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný. 

Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.

Tanzanie_Serengeti_zebry

Kam na safari v Tanzanii?

Tanzanie má přes 30 národních parků a chráněných území. Některé z nich jsou tak rozsáhlé, že byste v nich museli být mnoho dnů, abyste je poznali podrobně. 

Kam tedy na safari v Tanzanii?

Můj blog vám pomůže ve výběru těch správných míst a moc rádi vám sestavíme nejlepší cestu na safari.

Než si odpovíte na tuto otázku, odpovězte si nejdříve na dvě další: Jedu na safari poprvé v životě, nebo už mám se safari zkušenost? Je pro mne safari v Tanzanii v Tanzanii hlavní částí dovolené, nebo je to doplněk k dovolené na Zanzibaru?
 

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Thajsko_Koh Lipe

Dovolená v Thajsku - ostrov Koh Lipe

"Koh Lipe - Křišťálové vody, bílý písek, absolutní relaxace."

Koh Lipe je tichý ráj v Andamanském moři. Svojí tropickou krásou, azurovými vodami a bílými plážemi, láká návštěvníky ze všech koutů světa. Ostrov nabízí šnorchlování a potápění v korálových útesech, kde se setkáte s úchvatným podmořským životem. Relaxujte na pláži, pozorujte západy slunce a užívejte si nekonečný klid. Koh Lipe je známý svou klidnou atmosférou a přátelským prostředím. Objevte jeho barefoot luxus v pohodlných plážových chatkách nebo luxusních resortech. To vše vytváří dokonalou dovolenou v Thajsku, kde se váš stres rozplyne a vy se propadnete do nekonečného klidu. 

Zájezdy

loading