facebook

Murchison Falls - národní park v Ugandě - informace

Murchison Falls je kolébkou Nilu a rájem zvířat.
Národní park Murchison Falls je největším národním parkem v Ugandě, rozkládá se na ploše přibližně 3 893 kilometrů čtverečních. Park se nachází v nadmořské výšce od 650 do 1 200 m n.m. Park je pojmenován po vodopádech Murchison Falls, které jsou největšími peřejemi na Nilu. Národní park Murchison Falls, který je součástí větší chráněné oblasti Murchison Falls (MFCA), nabízí vynikající podmínky pro pozorování divoké zvěře.

Charakteristika národního parku Murchison Falls. 

Park protíná řeka Viktoriin Nil a výlety lodí k velkolepým Murchisonovým vodopádům patří k nejzajímavějším zážitkům - zejména pokud se vydáte na pěší túru na vrchol, kde nejlépe oceníte obrovskou sílu vodopádů.

Park se nachází na severozápadě Ugandy a je domovem pro mnoho druhů divoké zvěře, včetně slonů, lvů, leopardů, buvolů, žiraf, hrochů, krokodýlů a mnoha druhů ptáků. Park je také domovem pro vzácné druhy, jako je například ohrožená žirafa Rothschildova.
V parku se nachází také několik řek a vodopádů, včetně vodopádů Murchison Falls, které jsou hlavní turistickou atrakcí parku. Dále zde najdeme vodopád Uhuru, řeku Nile a jezero Albert.

Park Murchison Falls je oblíbeným místem pro safari a turisty z celého světa. Kromě pozorování zvířat a návštěvy vodopádů mohou návštěvníci parku také provozovat různé outdoorové aktivity, jako jsou pěší túry, plavby po řece Nile, rybaření a kajakářské výpravy.

 

Plusy návštěvy národní parku Murchison Falls
Vynikající podmínky pro pozorování divoké zvěře
Velmi malebný park s nejpozoruhodnějším vodopádem východní Afriky
Jedno z mála míst, kde se vyskytují střevlíci
Možnost výletu lodí k vodopádům a do delty Albertova jezera

Mínusy návštěvy národního parku Murchison Falls
Dlouhá cesta z Kampaly a daleko od ostatních parků
V období dešťů mohou být některé cesty neprůjezdné
V některých oblastech je vysoká hustota mouchy tse-tse

Jaká zvířata mohu potkat v Murchison Falls?

Vidět můžete čtyři z velké pětky, ale nosorožci chybí. Běžná jsou obrovská stáda slonů a buvolů a poměrně snadno lze spatřit lva. V parku můžete potkat hodně druhů antilop. Specialitou jsou velká stáda žiraf Rothschildových. Šimpanze a několik dalších primátů lze sledovat v lese Budongo na jihu větší chráněné oblasti Murchison Falls.

 Jaká je teplota v parku? Jak je to v Murchison Falls s deštěm ? Kdy v tu prší?

V Murchison Falls panuje trvale horké klima. Minimální kolísání teplot je způsobeno rovníkovou polohou parku. Během relativně krátkého období sucha (prosinec až únor) je však znatelně tepleji. Ve vlhkém období (březen až listopad) je obvyklý mírný déšť a občas se přežene bouřka. Teploty jsou také ovlivněny velkými rozdíly v nadmořské výšce parku.
Podnebí v národním parku Murchison Falls je tropické a horké. Teploty jsou po celý rok poměrně vyrovnané. Denní teploty se pohybují kolem 31 °C, v noci se ochlazuje na 18 °C.

Vlhké období trvá od března do května listopadu, sušší období pak od června do července. V období sucha (prosinec až únor) prší jen málo.

Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku?

Divokou zvěř lze nejsnáze pozorovat v období sucha (prosinec až únor), kdy se zvířata shromažďují u vodních nádrží a je zde málo podrostu, ve kterém by se mohla skrývat. Vezměte si však klobouk se širokou krempou a dostatek opalovacího krému, abyste se ubránili prudkému slunci. Většina návštěvníků se vydává hledat lvy, slony a další zvířata od června do září, kdy je chladněji a déšť tolik neobtěžuje.

Historie národního parku Murchison Falls

Národní park Murchison Falls byl založen v roce 1952 pod názvem Národní park Kabalega Falls. Název byl později změněn na Murchison Falls na počest vodopádů, které se nacházejí v parku.
V roce 1954 byl park rozšířen na svou současnou velikost a stal se z něj jeden z největších národních parků v Ugandě. V roce 1962, kdy byla Uganda vyhlášena nezávislou zemí, byl park přejmenován na Národní park Murchison Falls.
Během 70. a 80. let byl park vystaven vážnému nebezpečí kvůli pytláctví a občanské válce v Ugandě. Pytláci zabíjeli slony pro slonovinu a některé druhy zvířat, jako jsou žirafy Rothschildovy, se staly téměř vyhynulými. Po ukončení občanské války v roce 1986 byly v parku zahájeny rozsáhlé programy obnovy a ochrany fauny a flóry, což vedlo ke zlepšení situace.
Dnes je park Murchison Falls jedním z nejpopulárnějších turistických cílů v Ugandě a jedním z nejvýznamnějších přírodních parků v Africe. Park slouží jako útočiště pro mnoho ohrožených druhů a podporuje také místní ekonomiku turistickým průmyslem.

Sdílení

Poslední články

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Thajsko_Koh Lipe

Dovolená v Thajsku - ostrov Koh Lipe

"Koh Lipe - Křišťálové vody, bílý písek, absolutní relaxace."

Koh Lipe je tichý ráj v Andamanském moři. Svojí tropickou krásou, azurovými vodami a bílými plážemi, láká návštěvníky ze všech koutů světa. Ostrov nabízí šnorchlování a potápění v korálových útesech, kde se setkáte s úchvatným podmořským životem. Relaxujte na pláži, pozorujte západy slunce a užívejte si nekonečný klid. Koh Lipe je známý svou klidnou atmosférou a přátelským prostředím. Objevte jeho barefoot luxus v pohodlných plážových chatkách nebo luxusních resortech. To vše vytváří dokonalou dovolenou v Thajsku, kde se váš stres rozplyne a vy se propadnete do nekonečného klidu. 

Thajsko_CHaing Mai_

Dovolená v Thajsku - město Chiang Mai

"Vstupte do magického světa Chiang Mai - chrámy, trhy a dobrodružství v severním Thajsku!"

Dovolená v Thajsku má mnoho podob. I jednotlivé typy dovolené v Thajsku mají mnoho variant. Pokud "jen" odpočíváte u moře, můžete si vybrat malinký ostrov, kam zamíří jen pár turistů, přes letoviska vyhlášená svou elegancí, až po rušná a trochu divoká místa, plná zábavy. A podobné je to u poznávacích zájezdů po Thajsku. Můžete putovat po mnoha historických městech, plných chrámů a paláců. Můžete se toulat téměř nedotčenou přírodou v deštném pralese, na horách, na jezerech a řekách. Můžete mířit za horskými kmeny, které udržují dávné tradice, nebo trávit čas v moderních městech. A samozřejmě si můžete namíchat svůj koktejl z několika zajímavých ingrediencí.

Pokud se vydáte za poznáním, neměli byste vynechat návštěvu Chiang Mai. Chiang Mai je druhé největší město v Thajsku a významný turistický cíl. Město se nachází v severním Thajsku a je obklopené krásnou přírodou, horami a bujnou zelení. Chiang Mai je známé svou bohatou historií, kulturou a tradičním thajským duchem.

Město je domovem mnoha chrámů, z nichž nejvýznamnější je Wat Phra That Doi Suthep. Tento chrám se nachází na kopci a nabízí úchvatný výhled na město. Dalšími populárními chrámy jsou Wat Chedi Luang, Wat Phra Singh a Wat Suan Dok. 

Thajsko_Lampang_Wat_Chaloem_Phra_Kiat

Dovolená v Thajsku - město Lampang

"Lampang: Kde historie ožívá a září! "

Dovolená ve městě Lampang je obohacující a autentický zážitek, který vám umožní ponořit se do thajské kultury a objevovat historické a přírodní krásy tohoto místa. Město Lampang je tichým a malebným místem, které vás přenese zpět v čase a nabídne vám jedinečný pohled na tradiční thajskou kulturu a životní styl.

Navíc nedaleko Lampangu, směrem na sever najdete úchvatné místo se skalním chrámem  Wat Chaloem Phra Kiat. Tohle místo si určitě nenechte ujít.

Zájezdy

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem -  -

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem

12  /   od 59 500
Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem -  -

Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem

8  /   od 85 900
loading