facebook

Ol Pejeta - chráněné území - informace

Soukromá rezervace Ol Pejeta je jedním z nejlepších parků v Keni pro safari za nosorožci. 

Soukromá rezervace Ol Pejeta je jednou z hlavních rezervací na náhorní plošině Laikipia a vyskytuje se zde celá velká pětka. Mezi její nejzajímavější místa patří největší rezervace černých nosorožců ve východní Africe, populace jižních bílých nosorožců, útočiště posledních dvou severních bílých nosorožců na světě a šimpanzí rezervace Sweetwaters, kde žijí osiřelí a opuštění šimpanzi.Rezervace Ol Pejeta je velmi silně propojená se ZOO ve Dvoře Králové, hlavně díky snaze o záchranu nosorožců. Keňská strana je partnerům ze Dvora Králové velmi vděčná a je to jeden z důkazů výborné spolupráce mezi oběma zeměmi ohledně ochrany přírody. Pokus e vydáte do Keni na safari, určitě zvažte návštěvu Ol Pajety, stojí za to.

Charakteristika parku Ol Pejeta

Jedná se o soukromou aktivitu, o soukromý projekt, proto Ol Pejeta nenese názav „národní park“, ani „národní rezervace“, ale „chráněné území“. Nicméně ale platí, že park Ol Pejeta má pro ochranu zvířat velký význam. Svou rozlohou patří k menším parkům (je velký přibližně jako Amboseli nebo kráter Ngorongoro, nebo např. Praha). Celé chráněné území je oplocené – především pro ochranu nosorožců před pytláky. Zvířata tedy nemohou svobodně odcházet a přicházet. Uvnitř parku ovšem funguje běžný chod potravinového řetězce – člověk příliš nezasahuje do běžného života zvířat. Ol Pejeta je soustředěna na záchranu nosorožců a tím směrem jde téměř veškerá aktivita parku.Rezervace Ol Pejeta je známá jako útočiště pro ohrožené druhy, včetně nosorožců. V této rezervaci se nachází největší populace bílých nosorožců v Keni, a to více než 100 jedinců. Zároveň je zde také velká populace černých nosorožců, přes 20 jedinců.Rezervace Ol Pejeta úzce spolupracuje s organizacemi zabývajícími se ochranou nosorožců, aby zajistila bezpečí a ochranu těchto zvířat. Pro nosorožce byly zřízeny zvláštní oblasti v rezervaci, kde mohou bezpečně žít a rozmnožovat se.Rezervace také nabízí návštěvníkům možnost setkat se s nosorožci při safari nebo během nočních jízd. Tato setkání jsou velmi populární a mohou přinést povědomí o křehké situaci, v níž se nosorožci nacházejí.

 

 

Jaká zvířata můžete v Ol Pejeta potkat?
Ol Pejeta Conservancy nabízí vynikající možnosti pozorování divoké zvěře. Vyskytuje se zde celá Velká pětka a běžně jsou pozorováni černí i bílí nosorožci. Je zde jedna z nejvyšších hustot predátorů v regionu a kromě velkých koček je zde možnost spatřit i divoké psy. K dalším ohroženým druhům zde patří oryx beisa, hartebeest Jacksonův a zebra Grevyho.

Rezervace Ol Pejeta je velmi angažovaná v oblasti ochrany a konzervace přírody. Spolupracuje s různými organizacemi, aby pomohla chránit a obnovit mnoho ohrožených druhů.

 

 


Jaká je teplota v parku Ol Pejeta?

V parku jste blízko rovníku a teploty jsou v parku díky tomu stálé po celý rok. Pohybují se okolo 25°C. V noci může teplota klesnout in na 18°C, protože se nacházíte ve vyšší nadmořské výšce od 1 800 do 2 400 m n.m.

 

 


Jak je to v Ol Pejeta s deštěm? Kdy v parku prší?
Díky nadmořské výšce se můžete deště dočkat (ve formě bouřky) i v období sucha (červen až září). Od října do června je déšť častější, ale díky tomu je vegetace v parku natolik kvalitní, že uživí velké množství zvířat. Nejdeštivější měsíce jsou duben a listopad, ale i v těchto měsících stojí za to do parku zavítat.


 

Kdy je nejvhodnější období k návštěvě parku Ol Pejeta?
Do parku Ol Pejeta můžete po celý rok. V období sucha (červen – září) bývá park dost navštěvovaný a je třeba rezervovat ubytování s větším předstihem. Keře jsou bez listů a pozorování zvěře je tedy jednodušší, než v období dešťů. Na druhou stranu v době hojnosti vláhy je krajina parku zelená a je opravdu krásná.

Za mne je nejvhodnější období k návštěvě konec září a říjen, popřípadě konec května a červen.

 


Historie parku Ol Pejeta

Rezervace Ol Pejeta byla založena v roce 1988 jako soukromá ochranná oblast, která má sloužit k zachování přírody a divoké zvěře. V té době byla tato oblast známá jako rezervace Sweetwaters, pojmenovaná po řece, která jí protéká.
V roce 2004 byla rezervace Sweetwaters přejmenována na rezervaci Ol Pejeta a stala se součástí soukromé ochranné organizace Ol Pejeta Conservancy. Tato organizace byla založena s cílem pomoci chránit a obnovovat přírodu v této oblasti.
Od té doby se rezervace stala jednou z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších soukromých ochranných oblastí v Keni. Rezervace Ol Pejeta je známá pro své úsilí v oblasti ochrany ohrožených druhů a vzdělávání veřejnosti o důležitosti ochrany přírody. Především její snaha o záchranu nosorožců je světově proslulá.
Česká republika a Ol Pejeta
Česká republika má s rezervací Ol Pejeta v Keni několik spojení. Jedním z nich je spolupráce Českého save the Rhino Trust, který je součástí nadace Ol Pejeta Conservancy, a zaměřuje se na ochranu nosorožců v této oblasti. Tento projekt se zaměřuje na ochranu nosorožců před pytláctvím a na vzdělávání místních komunit o důležitosti ochrany těchto zvířat.
Kromě toho v roce 2020 přivezla do České republiky organizace Czech and Slovak Cheetah Conservation Project zrezivělou karoserii z Keni, kterou plánovala přeměnit na safari automobil. Tento unikátní projekt měl sloužit k podpoře ochrany kočkovitých šelem v Keni, včetně gepardů žijících v rezervaci Ol Pejeta.
Zoo Dvůr Králové je významným partnerem rezervace Ol Pejeta v Keni, a to zejména v oblasti ochrany nosorožců. V roce 1989 se v Zoo Dvůr Králové podařilo odchovat prvního nosorožce bílého v Evropě, a to nosorožce Sudan, který se později stal maskotem Ol Pejeta Conservancy.
Zoo Dvůr Králové se také podílí na záchranářských programech pro nosorožce v Africe a pomáhá zajistit dostatek potravy pro nosorožce v Ol Pejeta Conservancy. V roce 2009 bylo do Ol Pejeta Conservancy vypuštěno několik nosorožců bílých, kteří byli odchováni v Zoo Dvůr Králové. V rámci spolupráce mezi Zoo Dvůr Králové a Ol Pejeta Conservancy také vznikl projekt Northern White Rhino Project, který se zaměřuje na záchranu nosorožců bílých a jejich postupné navrácení do volné přírody. Projekt zahrnuje využití nových technologií, jako jsou reprodukční techniky, aby se podařilo zachránit tuto kriticky ohroženou populaci nosorožců. Celkově lze říci, že Zoo Dvůr Králové a Ol Pejeta Conservancy jsou důležitými partnery v oblasti ochrany nosorožců a přírody v Africe a jejich spolupráce přispívá k zachování těchto ohrožených zvířat pro budoucí generace.

Sdílení

Poslední články

Zambie_South Luangwa

Zambie - neobjevený safari klenot

Zambie je neobjeveným safari klenotem. Viktoriiny vodopády, v celé své mohutné kráse, jsou na seznamu mnoha lidí, ale zbytek Zambie je velkou neznámou. Pokud se však ponoříte hlouběji, najdete jedny z nejčistších a nepřeplněných rájů divoké přírody v Africe. Prvotřídní parky, jako je South Luangwa, Lower Zambezi a Kafue, čekají jen na to, abyste je prozkoumali při projížďkách, ale také při safari pěšky, na lodích a kánoích s odborným průvodcem.

Kam se v Zambii vydat na safari?

Tanzanie_Ngorongoro

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Zdá se to být jednoduchou otázkou, ale safari není rohlík v supermarketu. Cena safari (nejen v Tanzanii) se skládá s mnoha položek a každá z nich má mnoho vrstev, které se na konci sčítají a vytváří odpověď na otázku: Kolik stojí safari v Tanzanii?

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný. 

Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.

Tanzanie_Serengeti_zebry

Kam na safari v Tanzanii?

Tanzanie má přes 30 národních parků a chráněných území. Některé z nich jsou tak rozsáhlé, že byste v nich museli být mnoho dnů, abyste je poznali podrobně. 

Kam tedy na safari v Tanzanii?

Můj blog vám pomůže ve výběru těch správných míst a moc rádi vám sestavíme nejlepší cestu na safari.

Než si odpovíte na tuto otázku, odpovězte si nejdříve na dvě další: Jedu na safari poprvé v životě, nebo už mám se safari zkušenost? Je pro mne safari v Tanzanii v Tanzanii hlavní částí dovolené, nebo je to doplněk k dovolené na Zanzibaru?
 

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Zájezdy

6 parků – Jezera Naivasha a Nakuru, Hell´s Gate,  Aberdare, Samburu a Ol Pejeta - český průvodce -  - Safari v Samburu_levhart

6 parků – Jezera Naivasha a Nakuru, Hell´s Gate, Aberdare, Samburu a Ol Pejeta - český průvodce

7  /   od 104 900
loading