facebook

Ol Pejeta - chráněné území - informace

Soukromá rezervace Ol Pejeta je jedním z nejlepších parků v Keni pro safari za nosorožci. 

Soukromá rezervace Ol Pejeta je jednou z hlavních rezervací na náhorní plošině Laikipia a vyskytuje se zde celá velká pětka. Mezi její nejzajímavější místa patří největší rezervace černých nosorožců ve východní Africe, populace jižních bílých nosorožců, útočiště posledních dvou severních bílých nosorožců na světě a šimpanzí rezervace Sweetwaters, kde žijí osiřelí a opuštění šimpanzi.Rezervace Ol Pejeta je velmi silně propojená se ZOO ve Dvoře Králové, hlavně díky snaze o záchranu nosorožců. Keňská strana je partnerům ze Dvora Králové velmi vděčná a je to jeden z důkazů výborné spolupráce mezi oběma zeměmi ohledně ochrany přírody. Pokus e vydáte do Keni na safari, určitě zvažte návštěvu Ol Pajety, stojí za to.

Charakteristika parku Ol Pejeta

Jedná se o soukromou aktivitu, o soukromý projekt, proto Ol Pejeta nenese názav „národní park“, ani „národní rezervace“, ale „chráněné území“. Nicméně ale platí, že park Ol Pejeta má pro ochranu zvířat velký význam. Svou rozlohou patří k menším parkům (je velký přibližně jako Amboseli nebo kráter Ngorongoro, nebo např. Praha). Celé chráněné území je oplocené – především pro ochranu nosorožců před pytláky. Zvířata tedy nemohou svobodně odcházet a přicházet. Uvnitř parku ovšem funguje běžný chod potravinového řetězce – člověk příliš nezasahuje do běžného života zvířat. Ol Pejeta je soustředěna na záchranu nosorožců a tím směrem jde téměř veškerá aktivita parku.Rezervace Ol Pejeta je známá jako útočiště pro ohrožené druhy, včetně nosorožců. V této rezervaci se nachází největší populace bílých nosorožců v Keni, a to více než 100 jedinců. Zároveň je zde také velká populace černých nosorožců, přes 20 jedinců.Rezervace Ol Pejeta úzce spolupracuje s organizacemi zabývajícími se ochranou nosorožců, aby zajistila bezpečí a ochranu těchto zvířat. Pro nosorožce byly zřízeny zvláštní oblasti v rezervaci, kde mohou bezpečně žít a rozmnožovat se.Rezervace také nabízí návštěvníkům možnost setkat se s nosorožci při safari nebo během nočních jízd. Tato setkání jsou velmi populární a mohou přinést povědomí o křehké situaci, v níž se nosorožci nacházejí.

 

 

Jaká zvířata můžete v Ol Pejeta potkat?
Ol Pejeta Conservancy nabízí vynikající možnosti pozorování divoké zvěře. Vyskytuje se zde celá Velká pětka a běžně jsou pozorováni černí i bílí nosorožci. Je zde jedna z nejvyšších hustot predátorů v regionu a kromě velkých koček je zde možnost spatřit i divoké psy. K dalším ohroženým druhům zde patří oryx beisa, hartebeest Jacksonův a zebra Grevyho.

Rezervace Ol Pejeta je velmi angažovaná v oblasti ochrany a konzervace přírody. Spolupracuje s různými organizacemi, aby pomohla chránit a obnovit mnoho ohrožených druhů.

 

 


Jaká je teplota v parku Ol Pejeta?

V parku jste blízko rovníku a teploty jsou v parku díky tomu stálé po celý rok. Pohybují se okolo 25°C. V noci může teplota klesnout in na 18°C, protože se nacházíte ve vyšší nadmořské výšce od 1 800 do 2 400 m n.m.

 

 


Jak je to v Ol Pejeta s deštěm? Kdy v parku prší?
Díky nadmořské výšce se můžete deště dočkat (ve formě bouřky) i v období sucha (červen až září). Od října do června je déšť častější, ale díky tomu je vegetace v parku natolik kvalitní, že uživí velké množství zvířat. Nejdeštivější měsíce jsou duben a listopad, ale i v těchto měsících stojí za to do parku zavítat.


 

Kdy je nejvhodnější období k návštěvě parku Ol Pejeta?
Do parku Ol Pejeta můžete po celý rok. V období sucha (červen – září) bývá park dost navštěvovaný a je třeba rezervovat ubytování s větším předstihem. Keře jsou bez listů a pozorování zvěře je tedy jednodušší, než v období dešťů. Na druhou stranu v době hojnosti vláhy je krajina parku zelená a je opravdu krásná.

Za mne je nejvhodnější období k návštěvě konec září a říjen, popřípadě konec května a červen.

 


Historie parku Ol Pejeta

Rezervace Ol Pejeta byla založena v roce 1988 jako soukromá ochranná oblast, která má sloužit k zachování přírody a divoké zvěře. V té době byla tato oblast známá jako rezervace Sweetwaters, pojmenovaná po řece, která jí protéká.
V roce 2004 byla rezervace Sweetwaters přejmenována na rezervaci Ol Pejeta a stala se součástí soukromé ochranné organizace Ol Pejeta Conservancy. Tato organizace byla založena s cílem pomoci chránit a obnovovat přírodu v této oblasti.
Od té doby se rezervace stala jednou z nejvýznamnějších a nejúspěšnějších soukromých ochranných oblastí v Keni. Rezervace Ol Pejeta je známá pro své úsilí v oblasti ochrany ohrožených druhů a vzdělávání veřejnosti o důležitosti ochrany přírody. Především její snaha o záchranu nosorožců je světově proslulá.
Česká republika a Ol Pejeta
Česká republika má s rezervací Ol Pejeta v Keni několik spojení. Jedním z nich je spolupráce Českého save the Rhino Trust, který je součástí nadace Ol Pejeta Conservancy, a zaměřuje se na ochranu nosorožců v této oblasti. Tento projekt se zaměřuje na ochranu nosorožců před pytláctvím a na vzdělávání místních komunit o důležitosti ochrany těchto zvířat.
Kromě toho v roce 2020 přivezla do České republiky organizace Czech and Slovak Cheetah Conservation Project zrezivělou karoserii z Keni, kterou plánovala přeměnit na safari automobil. Tento unikátní projekt měl sloužit k podpoře ochrany kočkovitých šelem v Keni, včetně gepardů žijících v rezervaci Ol Pejeta.
Zoo Dvůr Králové je významným partnerem rezervace Ol Pejeta v Keni, a to zejména v oblasti ochrany nosorožců. V roce 1989 se v Zoo Dvůr Králové podařilo odchovat prvního nosorožce bílého v Evropě, a to nosorožce Sudan, který se později stal maskotem Ol Pejeta Conservancy.
Zoo Dvůr Králové se také podílí na záchranářských programech pro nosorožce v Africe a pomáhá zajistit dostatek potravy pro nosorožce v Ol Pejeta Conservancy. V roce 2009 bylo do Ol Pejeta Conservancy vypuštěno několik nosorožců bílých, kteří byli odchováni v Zoo Dvůr Králové. V rámci spolupráce mezi Zoo Dvůr Králové a Ol Pejeta Conservancy také vznikl projekt Northern White Rhino Project, který se zaměřuje na záchranu nosorožců bílých a jejich postupné navrácení do volné přírody. Projekt zahrnuje využití nových technologií, jako jsou reprodukční techniky, aby se podařilo zachránit tuto kriticky ohroženou populaci nosorožců. Celkově lze říci, že Zoo Dvůr Králové a Ol Pejeta Conservancy jsou důležitými partnery v oblasti ochrany nosorožců a přírody v Africe a jejich spolupráce přispívá k zachování těchto ohrožených zvířat pro budoucí generace.

Sdílení

Poslední články

Botswana_delta Okavango_moremi

Moremi – safari rezervace v Deltě Okavango v Botswaně – informace

Království divočiny v srdci Botswany

Rezervace Moremi v deltě řeky Okavango je jednou z nejlepších afrických destinací pro pozorování divoké zvěře. Kromě mokřadů ji tvoří suchý poloostrov, který je vynikající pro klasická safari s projížďkou na koni a nabízí více možností pozorování divoké zvěře než výlety na mokoro (člunech).
Reserve jako opravdové království divokého života. Rezervace je domovem rozmanité a hojné fauny, včetně slonů, levhartů, gepardů, nosorožců, buvolů a mnoha dalších druhů. Je to místo, kde příroda vládne a divoký život ožívá ve své nejautentičtější podobě.

ihoafrická-republika-safari-MalaMala-

MalaMala – safari park v Jihoafrické republice – informace

Exklusivní safari s jednou z nejdelších historií na jihu Afriky. 

MalaMala je nezávislá soukromá rezervace, která na východě hraničí s Krugerovým národním parkem a na ostatních stranách s rezervací Sabi Sand. V 60. letech 20. století se stala průkopníkem v oblasti soukromých rezervací a nabízí jedno z nejlepších pozorování divoké zvěře v Africe, kde lze snadno a kvalitně pozorovat zejména velkou pětku a leoparda.

Zimbabwe-safari-Mana-Pools

Mana Pools – safari park v Zimbabwe – informace

Jeden z nejzajímavějších národních parků na jihu Afriky.

Národní park Mana Pools, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je nedotčená divočina na řece Zambezi. Park se obvykle prozkoumává na kánoích nebo pěšky, jedinečně se nabízí jako aktivity s průvodcem nebo bez něj a je atraktivní zejména pro milovníky dobrodružství. Vyskytují se zde čtyři z Velké pětky.

Uganda-Semuliki

Které safari parky v Africe jsou pro rok 2023 nejlepší?

10 nejvíce doporučovaných safari parků v Africe pro rok 2023 

Společnost Marco Polo Int. připravuje cesty na safari více než 25 let a v mnoha zemích Afriky máme dlouholeté partnery, kteří mají klienty z celého světa. Spolu s partnery jsme provedli analýzu s cílem určit, které safari parky v Africe pokládají klienti za nejlepší a doporučují je v roce 20223 rozhodně navštívit.

To, že zvítězil národní park Serengeti, nás moc nepřekvapilo (patřil mezi favority), ale překvapením určitě bylo druhé místo národního parku Mana Pools v Zimbabwe. Na třetím místě se umístila jihoafrická rezervace Mala Mala Game Reserve.

Zájezdy

4 parky (Ol Pejeta, jezera Nakuru a Naivasha, Masai Mara) 4* - český průvodce -  - Keňa_Masai Mara_buvol

4 parky (Ol Pejeta, jezera Nakuru a Naivasha, Masai Mara) 4* - český průvodce

7  /   od 103 900
6 parků – Jezera Naivasha a Nakuru, Hell´s Gate,  Aberdare, Samburu a Ol Pejeta - 4* - český průvodce -  -

6 parků – Jezera Naivasha a Nakuru, Hell´s Gate, Aberdare, Samburu a Ol Pejeta - 4* - český průvodce

8  /   od 95 900
loading