facebook

Queen Elizabeth - národní park v Ugandě - informace

NP Queen Elizabeth je rájem hrochů a lvů. Návštěva parku je skvělým doplňkem cesty za gorilami v NP Bwindi.

 Park Queen Elizabeth se pyšní velkou rozmanitostí divokých zvířat, včetně slonů, lvů, gepardů, hyen, bufalů, antilop a více než 600 druhů ptáků. V parku se nachází také největší populace hrochů v Ugandě, kteří žijí na březích řek a jezer v parku.

Charakteristika národního parku Queen Elizabeth

 Národní park královny Alžběty je nejoblíbenější ugandskou rezervací savany a má nejširší rozmanitost divoké zvěře ze všech ugandských parků. Rozmanitost biotopů zahrnuje travnaté savany, lesy, mokřady a jezera. To poskytuje prostředí pro rozsáhlou škálu velkých savců a primátů. Vyskytují se zde čtyři z velké pětky (nosorožci chybí) a je možné sledovat šimpanze.

Národní park Queen Elizabeth se nachází v západní Ugandě a byl založen v roce 1952. Park zahrnuje rozsáhlé území, které se táhne od hory Rwenzori až k jezeru Edward, a patří mezi nejnavštěvovanější národní parky v Ugandě.
Další atrakcí pro turisty jsou kanoe a safari po řece Kazinga, kde se mohou diváci těšit na pozorování velkých krokodýlů a slonů, kteří přicházejí k řece pít. Kromě toho lze v parku Queen Elizabeth navštívit také oblast Ishasha, která je známá pro své stromy, ve kterých se obvykle vyhřívají stáda lvů.

Celkově lze říci, že Queen Elizabeth je fascinující a krásný národní park, který nabízí bohaté zážitky pro milovníky přírody a divokých zvířat.

 

Plusy návštěvy NP Queen Elizabeth

Výborné podmínky pro pozorování divoké zvěře
Možnost výletů lodí po kanálu Kazinga
Lvi šplhající po stromech v sektoru Ishasha
Možnost trekingu za šimpanzi
Vynikající pozorování ptáků s 600 zaznamenanými druhy

 Mínusy návštěvy NP Queen Elizabeth

Oblast poloostrova Mweya může být v sezóně velmi rušná
Park protíná hlavní silnice a podél hranic žijí lidé

Jaká zvířata mohu potkat v Queen Elizabeth?

Jedná se o nejspolehlivější park v Ugandě, kde se vyskytuje lev, který je běžný zejména na travnatých pláních Kasenyi, ale je známý spíše svým šplháním po stromech v sektoru Ishasha. V savanových oblastech parku se vyskytují obrovská stáda buvolů a slonů a úžasné množství hrochů obývá kanál Kazinga, po kterém se denně pořádají výlety lodí.

Sloni a buvoli jsou zde velmi častí a překvapivě snadno lze spatřit i lvy. V parku žije mnoho zajímavých druhů antilop, například kob ugandský, topi a bušbuk. V kanálu Kazinga se běžně vyskytují hroši a krokodýli. Pro sledování byl zabydlen oddíl šimpanzů a vyskytuje se zde devět dalších druhů primátů, včetně černobílé opice kolobušky. Žirafy a zebry se zde nevyskytují.

 Jaká je teplota v parku? Jak je to v Queen Elizabeth s deštěm ? Kdy v tu prší?

Blízkost Národního parku královny Alžběty k rovníku zajišťuje rovnoměrně vysoké teploty po celý rok. Pro dvě období dešťů (březen až květen a srpen až prosinec) jsou v regionu typické silné deště, které způsobují neprůjezdnost některých silnic. Ačkoli zde není oficiální období sucha, od ledna do února a od června do července srážek poněkud ubývá, i když zřídkakdy úplně.
V Národním parku královny Alžběty je teplé podnebí. Teploty zůstávají po celý rok rovnoměrné. Denní teploty stoupají na přibližně 29 °C a v noci pozvolna klesají na přibližně 17 °C. NP Queen Elizabeth nemá skutečné období sucha, takže vždy existuje možnost deště. Méně prší od poloviny prosince do února, nejméně pak v červnu a červenci.

 Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku?

V období dešťů (březen až květen a srpen až prosinec) se často vyskytují krátké, ale vydatné deště, ale v této době je také prostředí parku nádherně svěží a můžete zde přivítat stěhovavé ptáky, kteří tudy prolétají. Na výlety za šimpanzi se však vydejte v době, kdy jsou stezky v parku v sušších měsících pevnější a vhodnější pro pěší chůzi.
Národní park královny Alžběty je otevřen po celý rok, ale nejlepší pozorování divoké zvěře je v lednu až únoru a v červnu až červenci (období sucha). Nejkrásnější je však tento malebný park v období vlhka od března do května a od srpna do prosince. Duben, květen, říjen a listopad jsou velmi vlhké měsíce a v tomto období může déšť narušit vaše safari.

 Historie národního parku Queen Elizabeth

Národní park Queen Elizabeth v Ugandě byl založen v roce 1952 a patří tak k nejstarším národním parkům v zemi. Národní park byl pojmenován po britské královně Alžbětě II., která navštívila Ugandu během své korunovace v roce 1954.
Původně byl park rozdělen do dvou částí: západního pásma (dnes národní park Rwenzori Mountains) a východního pásma (dnes národní park Queen Elizabeth). V roce 1964 byla západní část oddělena a vznikl z ní samostatný národní park Rwenzori Mountains.
V průběhu 60. a 70. let byl park vystaven tlakům těžby ropy a lesů, což mělo negativní dopad na životní prostředí a zvířata. Nicméně, v roce 1972 byl park prohlášen za chráněné území a v roce 1979 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Sdílení

Poslední články

Botswana_delta Okavango_moremi

Moremi – safari rezervace v Deltě Okavango v Botswaně – informace

Království divočiny v srdci Botswany

Rezervace Moremi v deltě řeky Okavango je jednou z nejlepších afrických destinací pro pozorování divoké zvěře. Kromě mokřadů ji tvoří suchý poloostrov, který je vynikající pro klasická safari s projížďkou na koni a nabízí více možností pozorování divoké zvěře než výlety na mokoro (člunech).
Reserve jako opravdové království divokého života. Rezervace je domovem rozmanité a hojné fauny, včetně slonů, levhartů, gepardů, nosorožců, buvolů a mnoha dalších druhů. Je to místo, kde příroda vládne a divoký život ožívá ve své nejautentičtější podobě.

ihoafrická-republika-safari-MalaMala-

MalaMala – safari park v Jihoafrické republice – informace

Exklusivní safari s jednou z nejdelších historií na jihu Afriky. 

MalaMala je nezávislá soukromá rezervace, která na východě hraničí s Krugerovým národním parkem a na ostatních stranách s rezervací Sabi Sand. V 60. letech 20. století se stala průkopníkem v oblasti soukromých rezervací a nabízí jedno z nejlepších pozorování divoké zvěře v Africe, kde lze snadno a kvalitně pozorovat zejména velkou pětku a leoparda.

Zimbabwe-safari-Mana-Pools

Mana Pools – safari park v Zimbabwe – informace

Jeden z nejzajímavějších národních parků na jihu Afriky.

Národní park Mana Pools, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je nedotčená divočina na řece Zambezi. Park se obvykle prozkoumává na kánoích nebo pěšky, jedinečně se nabízí jako aktivity s průvodcem nebo bez něj a je atraktivní zejména pro milovníky dobrodružství. Vyskytují se zde čtyři z Velké pětky.

Uganda-Semuliki

Které safari parky v Africe jsou pro rok 2023 nejlepší?

10 nejvíce doporučovaných safari parků v Africe pro rok 2023 

Společnost Marco Polo Int. připravuje cesty na safari více než 25 let a v mnoha zemích Afriky máme dlouholeté partnery, kteří mají klienty z celého světa. Spolu s partnery jsme provedli analýzu s cílem určit, které safari parky v Africe pokládají klienti za nejlepší a doporučují je v roce 20223 rozhodně navštívit.

To, že zvítězil národní park Serengeti, nás moc nepřekvapilo (patřil mezi favority), ale překvapením určitě bylo druhé místo národního parku Mana Pools v Zimbabwe. Na třetím místě se umístila jihoafrická rezervace Mala Mala Game Reserve.

Zájezdy

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem -  -

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem

12  /   od 59 500
Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem -  -

Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem

8  /   od 85 500
loading