facebook

Queen Elizabeth - národní park v Ugandě - informace

NP Queen Elizabeth je rájem hrochů a lvů. Návštěva parku je skvělým doplňkem cesty za gorilami v NP Bwindi.

 Park Queen Elizabeth se pyšní velkou rozmanitostí divokých zvířat, včetně slonů, lvů, gepardů, hyen, bufalů, antilop a více než 600 druhů ptáků. V parku se nachází také největší populace hrochů v Ugandě, kteří žijí na březích řek a jezer v parku.

Charakteristika národního parku Queen Elizabeth

 Národní park královny Alžběty je nejoblíbenější ugandskou rezervací savany a má nejširší rozmanitost divoké zvěře ze všech ugandských parků. Rozmanitost biotopů zahrnuje travnaté savany, lesy, mokřady a jezera. To poskytuje prostředí pro rozsáhlou škálu velkých savců a primátů. Vyskytují se zde čtyři z velké pětky (nosorožci chybí) a je možné sledovat šimpanze.

Národní park Queen Elizabeth se nachází v západní Ugandě a byl založen v roce 1952. Park zahrnuje rozsáhlé území, které se táhne od hory Rwenzori až k jezeru Edward, a patří mezi nejnavštěvovanější národní parky v Ugandě.
Další atrakcí pro turisty jsou kanoe a safari po řece Kazinga, kde se mohou diváci těšit na pozorování velkých krokodýlů a slonů, kteří přicházejí k řece pít. Kromě toho lze v parku Queen Elizabeth navštívit také oblast Ishasha, která je známá pro své stromy, ve kterých se obvykle vyhřívají stáda lvů.

Celkově lze říci, že Queen Elizabeth je fascinující a krásný národní park, který nabízí bohaté zážitky pro milovníky přírody a divokých zvířat.

 

Plusy návštěvy NP Queen Elizabeth

Výborné podmínky pro pozorování divoké zvěře
Možnost výletů lodí po kanálu Kazinga
Lvi šplhající po stromech v sektoru Ishasha
Možnost trekingu za šimpanzi
Vynikající pozorování ptáků s 600 zaznamenanými druhy

 Mínusy návštěvy NP Queen Elizabeth

Oblast poloostrova Mweya může být v sezóně velmi rušná
Park protíná hlavní silnice a podél hranic žijí lidé

Jaká zvířata mohu potkat v Queen Elizabeth?

Jedná se o nejspolehlivější park v Ugandě, kde se vyskytuje lev, který je běžný zejména na travnatých pláních Kasenyi, ale je známý spíše svým šplháním po stromech v sektoru Ishasha. V savanových oblastech parku se vyskytují obrovská stáda buvolů a slonů a úžasné množství hrochů obývá kanál Kazinga, po kterém se denně pořádají výlety lodí.

Sloni a buvoli jsou zde velmi častí a překvapivě snadno lze spatřit i lvy. V parku žije mnoho zajímavých druhů antilop, například kob ugandský, topi a bušbuk. V kanálu Kazinga se běžně vyskytují hroši a krokodýli. Pro sledování byl zabydlen oddíl šimpanzů a vyskytuje se zde devět dalších druhů primátů, včetně černobílé opice kolobušky. Žirafy a zebry se zde nevyskytují.

 Jaká je teplota v parku? Jak je to v Queen Elizabeth s deštěm ? Kdy v tu prší?

Blízkost Národního parku královny Alžběty k rovníku zajišťuje rovnoměrně vysoké teploty po celý rok. Pro dvě období dešťů (březen až květen a srpen až prosinec) jsou v regionu typické silné deště, které způsobují neprůjezdnost některých silnic. Ačkoli zde není oficiální období sucha, od ledna do února a od června do července srážek poněkud ubývá, i když zřídkakdy úplně.
V Národním parku královny Alžběty je teplé podnebí. Teploty zůstávají po celý rok rovnoměrné. Denní teploty stoupají na přibližně 29 °C a v noci pozvolna klesají na přibližně 17 °C. NP Queen Elizabeth nemá skutečné období sucha, takže vždy existuje možnost deště. Méně prší od poloviny prosince do února, nejméně pak v červnu a červenci.

 Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku?

V období dešťů (březen až květen a srpen až prosinec) se často vyskytují krátké, ale vydatné deště, ale v této době je také prostředí parku nádherně svěží a můžete zde přivítat stěhovavé ptáky, kteří tudy prolétají. Na výlety za šimpanzi se však vydejte v době, kdy jsou stezky v parku v sušších měsících pevnější a vhodnější pro pěší chůzi.
Národní park královny Alžběty je otevřen po celý rok, ale nejlepší pozorování divoké zvěře je v lednu až únoru a v červnu až červenci (období sucha). Nejkrásnější je však tento malebný park v období vlhka od března do května a od srpna do prosince. Duben, květen, říjen a listopad jsou velmi vlhké měsíce a v tomto období může déšť narušit vaše safari.

 Historie národního parku Queen Elizabeth

Národní park Queen Elizabeth v Ugandě byl založen v roce 1952 a patří tak k nejstarším národním parkům v zemi. Národní park byl pojmenován po britské královně Alžbětě II., která navštívila Ugandu během své korunovace v roce 1954.
Původně byl park rozdělen do dvou částí: západního pásma (dnes národní park Rwenzori Mountains) a východního pásma (dnes národní park Queen Elizabeth). V roce 1964 byla západní část oddělena a vznikl z ní samostatný národní park Rwenzori Mountains.
V průběhu 60. a 70. let byl park vystaven tlakům těžby ropy a lesů, což mělo negativní dopad na životní prostředí a zvířata. Nicméně, v roce 1972 byl park prohlášen za chráněné území a v roce 1979 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Sdílení

Poslední články

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Thajsko_Koh Lipe

Dovolená v Thajsku - ostrov Koh Lipe

"Koh Lipe - Křišťálové vody, bílý písek, absolutní relaxace."

Koh Lipe je tichý ráj v Andamanském moři. Svojí tropickou krásou, azurovými vodami a bílými plážemi, láká návštěvníky ze všech koutů světa. Ostrov nabízí šnorchlování a potápění v korálových útesech, kde se setkáte s úchvatným podmořským životem. Relaxujte na pláži, pozorujte západy slunce a užívejte si nekonečný klid. Koh Lipe je známý svou klidnou atmosférou a přátelským prostředím. Objevte jeho barefoot luxus v pohodlných plážových chatkách nebo luxusních resortech. To vše vytváří dokonalou dovolenou v Thajsku, kde se váš stres rozplyne a vy se propadnete do nekonečného klidu. 

Thajsko_CHaing Mai_

Dovolená v Thajsku - město Chiang Mai

"Vstupte do magického světa Chiang Mai - chrámy, trhy a dobrodružství v severním Thajsku!"

Dovolená v Thajsku má mnoho podob. I jednotlivé typy dovolené v Thajsku mají mnoho variant. Pokud "jen" odpočíváte u moře, můžete si vybrat malinký ostrov, kam zamíří jen pár turistů, přes letoviska vyhlášená svou elegancí, až po rušná a trochu divoká místa, plná zábavy. A podobné je to u poznávacích zájezdů po Thajsku. Můžete putovat po mnoha historických městech, plných chrámů a paláců. Můžete se toulat téměř nedotčenou přírodou v deštném pralese, na horách, na jezerech a řekách. Můžete mířit za horskými kmeny, které udržují dávné tradice, nebo trávit čas v moderních městech. A samozřejmě si můžete namíchat svůj koktejl z několika zajímavých ingrediencí.

Pokud se vydáte za poznáním, neměli byste vynechat návštěvu Chiang Mai. Chiang Mai je druhé největší město v Thajsku a významný turistický cíl. Město se nachází v severním Thajsku a je obklopené krásnou přírodou, horami a bujnou zelení. Chiang Mai je známé svou bohatou historií, kulturou a tradičním thajským duchem.

Město je domovem mnoha chrámů, z nichž nejvýznamnější je Wat Phra That Doi Suthep. Tento chrám se nachází na kopci a nabízí úchvatný výhled na město. Dalšími populárními chrámy jsou Wat Chedi Luang, Wat Phra Singh a Wat Suan Dok. 

Thajsko_Lampang_Wat_Chaloem_Phra_Kiat

Dovolená v Thajsku - město Lampang

"Lampang: Kde historie ožívá a září! "

Dovolená ve městě Lampang je obohacující a autentický zážitek, který vám umožní ponořit se do thajské kultury a objevovat historické a přírodní krásy tohoto místa. Město Lampang je tichým a malebným místem, které vás přenese zpět v čase a nabídne vám jedinečný pohled na tradiční thajskou kulturu a životní styl.

Navíc nedaleko Lampangu, směrem na sever najdete úchvatné místo se skalním chrámem  Wat Chaloem Phra Kiat. Tohle místo si určitě nenechte ujít.

Zájezdy

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem -  -

Expedice v náklaďáku nejen za gorilami s anglickým průvodcem

12  /   od 59 500
Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem -  -

Safari v Ugandě - Cesta za gorilami s českým průvodcem

8  /   od 85 900
loading