facebook

Samburu - národní rezervace - informace

 Samburu je málo známý park v Keni. Přitom je velmi dobrým místem pro safari za slony.

Samburu patří mezi parky, které už jsou v povědomí návštěvníků Keni, ale kam se vydá jen malý zlomek z nich. Cesta do Samburu není tak jednoduchá, jako do Masai Mara nebo Amboseli , a tak při první návštěvě Keni většinou lidé dávají přednost lépe dosažitelným parkům. A to nemluvím o turistech, kteří přiletí na pobřeží a pro které je Samburu „na druhém konci světa“, ti zamíří do Tsavo East, nebo Tsavo West.

Přitom Samburu určitě stojí za návštěvu a každý, kdo se do Samburu vydal byl nadšený a rád se tam vrací. Samburu chrání oblast polopouštní savany, která se rozprostírá od krásné řeky Ewaso Nyero. Rezervaci tvoří lužní les podél vody a suché akáciové křoviny poseté termitišti. Střed rezervace tvoří kopec Koitogor.

Charakteristika národního parku Samburu

Národní park Samburu se nachází v Keni a je jedním z nejkrásnějších parků v Africe. Zde jsou některé z jeho hlavních charakteristik:
Park je domovem mnoha ohrožených druhů zvířat, jako jsou např. sloni, levharti, gepardi, krokodýli, nosorožci a zebry grévyho. Zvláště jsou však proslulí levharti, kteří zde žijí ve velkém množství a sloni.
Park je bohatý na vegetaci, včetně stromů a keřů, jako jsou akácie, baobaby, figovníky a mnoho dalších druhů.

Park se rozkládá na ploše téměř 165 km² a je obklopen hornatými oblastmi. Nachází se zde řeka Ewaso Ng'iro, která poskytuje zvířatům v parku zdroj vody.

 

Jaká zvířata můžete v Samburu potkat?

Samburu nabízí skvělé podmínky pro pozorování divoké zvěře a vyskytují se zde čtyři z Velké pětky. Nosorožci chybí, ale rezervací procházejí velká stáda slonů. Z velkých koček jsou velmi vděční levharti a někteří zabydlení jedinci umožňují kvalitní pozorování. Nejzajímavější jsou speciality severní Keni, mezi něž patří oryx beisa, kudu malý, žirafa síťovaná, zebra Grevyho a podivně vypadající gerenuk (antilopa žirafí).

 

Jaká je teplota v parku?

Pokud jde o teplotu, Samburu lze nejlépe popsat jako horké. Průměrná teplota se však v noci snižuje více než o polovinu - pokud se chystáte na safari v době, kdy slunce není vysoko na obloze, připravte se na mírný chlad.

 

Jak je to v Samburu s deštěm? Kdy v Samburu prší?
Stejně jako v jiných parcích, i v Samburu se roční období dělí na období suché a deštivé.

Období sucha (červen až září) odpovídá svému názvu, téměř zde neprší. Podobně je tomu i v období dešťů (od října do května), kdy se krajina pravidelně omývá.

 

Kdy je tedy nejvhodnější cestovat do Samburu?
V období sucha (od června do září) se ve vzduchu vznáší prach, který dodává krajině mlhavý vzhled. Je to však rozhodně nejlepší období pro pozorování místní fauny a flóry, protože silnice jsou v pořádku a výhled vám zakrývá jen málo vegetace. Výjimkou je ptačí svět, který je nejživější a nejpůsobivější ve vlhčích měsících.

Za mne osobně bych dal přednost měsícům od prosince do konce března, kdy je Samburu zelené, protože krása krajiny hraje pro vnímání divoké přírody významnou roli.

 

Je nutné mít v parku auto 4x4?
Určitě ano. I když se Samburu dá zvládnout i s minivanem. Ovšem nesmíte zapomínat na hlavní problém minivanu = špatnou viditelnost z okýnek a malý prostor zvedací střechy.

Historie parku Samburu
Národní park Samburu byl založen v roce 1948 jako ochranná oblast pro divokou zvěř v Keni. Jeho původní název byl Reserve Isiolo, ale později byl přejmenován na Národní park Samburu. Název parku pochází od kmenů Samburu, kteří žijí v této oblasti.
V průběhu let park prošel mnoha změnami a rozšířeními. V roce 1985 byla oblast rozšířena o Samburu Buffalo Springs National Reserve a Shaba National Reserve a společně vytvořily Samburu-Buffalo Springs-Shaba komplex. Tento komplex byl vyhlášen za biosférickou rezervaci UNESCO v roce 1990.
V minulosti byl park vážně ohrožen nárůstem populace zvěře a pastevci z místních kmenů, kteří se stěhovali do parku s dobytkem a kozami. To vedlo k erozi půdy a poškození vegetace. Nicméně, v posledních desetiletích byla provedena řada ochranných opatření, jako je omezení pastvy a regulace loveckého průmyslu, aby se zabránilo nadměrnému poškozování parku.
Dnes je Národní park Samburu jedním z nejkrásnějších a nejdivočejších parků v Keni, s výjimečnou faunou a flórou a fascinující kulturou místních kmenů. Park přitahuje návštěvníky z celého světa a je významným turistickým cílem v Keni.

Sdílení

Poslední články

Botswana_delta Okavango_moremi

Moremi – safari rezervace v Deltě Okavango v Botswaně – informace

Království divočiny v srdci Botswany

Rezervace Moremi v deltě řeky Okavango je jednou z nejlepších afrických destinací pro pozorování divoké zvěře. Kromě mokřadů ji tvoří suchý poloostrov, který je vynikající pro klasická safari s projížďkou na koni a nabízí více možností pozorování divoké zvěře než výlety na mokoro (člunech).
Reserve jako opravdové království divokého života. Rezervace je domovem rozmanité a hojné fauny, včetně slonů, levhartů, gepardů, nosorožců, buvolů a mnoha dalších druhů. Je to místo, kde příroda vládne a divoký život ožívá ve své nejautentičtější podobě.

ihoafrická-republika-safari-MalaMala-

MalaMala – safari park v Jihoafrické republice – informace

Exklusivní safari s jednou z nejdelších historií na jihu Afriky. 

MalaMala je nezávislá soukromá rezervace, která na východě hraničí s Krugerovým národním parkem a na ostatních stranách s rezervací Sabi Sand. V 60. letech 20. století se stala průkopníkem v oblasti soukromých rezervací a nabízí jedno z nejlepších pozorování divoké zvěře v Africe, kde lze snadno a kvalitně pozorovat zejména velkou pětku a leoparda.

Zimbabwe-safari-Mana-Pools

Mana Pools – safari park v Zimbabwe – informace

Jeden z nejzajímavějších národních parků na jihu Afriky.

Národní park Mana Pools, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je nedotčená divočina na řece Zambezi. Park se obvykle prozkoumává na kánoích nebo pěšky, jedinečně se nabízí jako aktivity s průvodcem nebo bez něj a je atraktivní zejména pro milovníky dobrodružství. Vyskytují se zde čtyři z Velké pětky.

Uganda-Semuliki

Které safari parky v Africe jsou pro rok 2023 nejlepší?

10 nejvíce doporučovaných safari parků v Africe pro rok 2023 

Společnost Marco Polo Int. připravuje cesty na safari více než 25 let a v mnoha zemích Afriky máme dlouholeté partnery, kteří mají klienty z celého světa. Spolu s partnery jsme provedli analýzu s cílem určit, které safari parky v Africe pokládají klienti za nejlepší a doporučují je v roce 20223 rozhodně navštívit.

To, že zvítězil národní park Serengeti, nás moc nepřekvapilo (patřil mezi favority), ale překvapením určitě bylo druhé místo národního parku Mana Pools v Zimbabwe. Na třetím místě se umístila jihoafrická rezervace Mala Mala Game Reserve.

Zájezdy

Netradiční okruh Keňou na sever od Nairobi -  -

Netradiční okruh Keňou na sever od Nairobi

5  /   od 78 900
6 parků – Jezera Naivasha a Nakuru, Hell´s Gate,  Aberdare, Samburu a Ol Pejeta - 4* - český průvodce -  -

6 parků – Jezera Naivasha a Nakuru, Hell´s Gate, Aberdare, Samburu a Ol Pejeta - 4* - český průvodce

8  /   od 95 900
loading