facebook

Semuliki – národní park v Ugandě – informace

Téměř zapomenuté ugandské údolí, které určitě stojí za návštěvu

Park Semuliki v Ugandě je důležitým územím pro ochranu mnoha vzácných a ohrožených druhů zvířat. Nachází se zde více než 400 druhů ptáků, včetně několika endemických druhů, jako je například fialovokřídlý turako, zoborožec běločelý nebo bulbul stromový. Dále se zde vyskytují sloni, buvoli, hroši, levharti, krokodýli a různé druhy opic a antilop.
Semuliki je také domovem řady ohrožených primátů, jako jsou například šimpanzi a colobusové, a k ochraně těchto druhů přispívají místní projekty na podporu ekoturistiky a vzdělávání o ochraně přírody. Celkově lze tedy říci, že park Semuliki je velmi významný pro ochranu zvířat v Ugandě.

Charakteristika národního parku Semuliki

Semuliki National Park se nachází v západní Ugandě na hranicích s Demokratickou republikou Kongo. Park se rozkládá na ploše více než 220 km² a je obklopen horami, pralesy a savanami. Tento park je známý pro svou exotickou a divokou přírodu, kde se nachází mnoho vzácných a ohrožených druhů zvířat a rostlin.
Park je domovem pro mnoho druhů savců, jako jsou sloni, hroši, opice, antilopy, levharti, krokodýli a mnoho dalších. Semuliki National Park je také známý pro svou bohatou populaci ptáků, kde bylo zaznamenáno více než 400 druhů, jako jsou například papoušci, orli, vodní ptáci a ledňáčci.
Krajina parku se vyznačuje horskými hřebeny, řekami, bažinami, pralesy a savanami. Pralesy jsou tvořeny stromy jako jsou mahagon, jilm, dřín a mnoho dalších druhů. Bažiny jsou domovem pro mnoho druhů zvířat a rostlin, jako jsou například krokodýli, buvoli, antilopy a orchideje.
Semuliki National Park je také známý pro své termální prameny a geotermální jezera, kde můžete relaxovat a užívat si krásy přírody. Tento park je ideálním místem pro safari, pěší túry a jiné aktivity spojené s přírodou.

Význam slova Semuliki

Slovo Semuliki pochází z jazyka etnické skupiny Bakonzo, kteří žijí v okolí národního parku Semuliki v Ugandě. V jejich jazyce slovo "Semuliki" znamená "poušť", což je zajímavé, protože park je obklopen deštným pralesem a bažinami, a nenachází se v oblasti pouště. Název parku tedy pravděpodobně pochází z doby, kdy zde žila jiná etnická skupina, která tuto oblast mohla považovat za poušť nebo nehostinnou krajinu.

Koho můžete v Semuliki potkat?

Národní park Semuliki je domovem pro bohatou a rozmanitou faunu. Mezi nejvýznamnější druhy zvířat patří:
Především velké savce, jako jsou sloni, buvoli, hroši, levharti, kočkovité šelmy a antilopy, např. kudu, duiker, sitatunga a několik druhů dikobrazů.
Z dalších zástupců zvířecí říše lze zmínit mnoho druhů opic, jako jsou mandrilové, colobi, guerézy a malpy.
V Semuliki se také vyskytuje přes 400 druhů ptáků, včetně opeřenců jako jsou koroptev africká, turako hvězdnatý a špaček stromový. Zajímavým druhem je i semulikská sova, která byla popsána až v roce 1990.
V parku se rovněž nacházejí hroši, krokodýli a různé druhy hadů, jako jsou kobry, pythony a zmije.
Celkově je Semuliki National Park známý pro svou unikátní faunu a floru, díky své poloze mezi deštným pralesem na západě a savanami na východě.

Jaké je v parku Semuliki klima ? Kdy v parku prší?

Klima v národním parku Semuliki je tropické, teplé a vlhké po celý rok. Nejteplejší měsíce jsou prosinec a ledna, kdy teploty mohou dosahovat až 30 °C. Nejchladnější měsíce jsou červen a červenec, kdy teploty klesají na 18-20 °C v noci a 25-26 °C během dne.
Deště v parku Semuliki jsou sezónní a trvají od dubna do května a od září do listopadu. Největší množství srážek spadne v dubnu a květnu, a to v průměru 150-200 mm za měsíc. Během zbytku roku je srážkový úhrn nižší, s průměrem 50-100 mm za měsíc.

Kdy je tedy nejlepší do parku se vydat?

Nejlepší doba k návštěvě parku Semuliki je v období sucha od prosince do března a od června do září. V těchto měsících je klima suché a teploty jsou příjemné, což usnadňuje pozorování zvířat. Nicméně, vzhledem k tomu, že se jedná o tropickou oblast, může pršet i v období sucha a návštěvníci by si měli vzít s sebou vhodné oblečení a obuv na ochranu před deštěm.

Jak dlouho v parku Semuliki zůstat?

Délka pobytu v parku Semuliki závisí na vašich zájmech a plánech. Pokud se chcete zaměřit na pozorování zvířat a ptáků, doporučuji vám zůstat v parku minimálně 2-3 dny. To vám dá dostatek času na prohlídku parku a možnost navštívit různé oblasti parku. Pokud plánujete turistiku nebo jiné outdoorové aktivity, můžete si prodloužit pobyt o další den nebo dva.

Historie národního parku Semuliki

Národní park Semuliki byl založen v roce 1993 a je jedním z nejmladších národních parků v Ugandě. Původně byla oblast využívána jako lovecká rezervace, ale kvůli úbytku zvířat způsobenému pytláctvím a změnám využití půdy byla v roce 1932 vyhlášena chráněnou oblastí. V roce 1993 byla oblast povýšena na národní park a začala se zaměřovat na ochranu přírody a zvířat.
Dnes je park velmi důležitý pro ochranu mnoha druhů zvířat a rostlin, včetně ohrožených druhů jako jsou sloni, servalové, gepardi a mnoho dalších. Park je také důležitým místem pro výzkum a vzdělávání v oblasti ochrany přírody a udržitelného využívání přírodních zdrojů.

Sdílení

Poslední články

Botswana_delta Okavango_moremi

Moremi – safari rezervace v Deltě Okavango v Botswaně – informace

Království divočiny v srdci Botswany

Rezervace Moremi v deltě řeky Okavango je jednou z nejlepších afrických destinací pro pozorování divoké zvěře. Kromě mokřadů ji tvoří suchý poloostrov, který je vynikající pro klasická safari s projížďkou na koni a nabízí více možností pozorování divoké zvěře než výlety na mokoro (člunech).
Reserve jako opravdové království divokého života. Rezervace je domovem rozmanité a hojné fauny, včetně slonů, levhartů, gepardů, nosorožců, buvolů a mnoha dalších druhů. Je to místo, kde příroda vládne a divoký život ožívá ve své nejautentičtější podobě.

ihoafrická-republika-safari-MalaMala-

MalaMala – safari park v Jihoafrické republice – informace

Exklusivní safari s jednou z nejdelších historií na jihu Afriky. 

MalaMala je nezávislá soukromá rezervace, která na východě hraničí s Krugerovým národním parkem a na ostatních stranách s rezervací Sabi Sand. V 60. letech 20. století se stala průkopníkem v oblasti soukromých rezervací a nabízí jedno z nejlepších pozorování divoké zvěře v Africe, kde lze snadno a kvalitně pozorovat zejména velkou pětku a leoparda.

Zimbabwe-safari-Mana-Pools

Mana Pools – safari park v Zimbabwe – informace

Jeden z nejzajímavějších národních parků na jihu Afriky.

Národní park Mana Pools, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je nedotčená divočina na řece Zambezi. Park se obvykle prozkoumává na kánoích nebo pěšky, jedinečně se nabízí jako aktivity s průvodcem nebo bez něj a je atraktivní zejména pro milovníky dobrodružství. Vyskytují se zde čtyři z Velké pětky.

Uganda-Semuliki

Které safari parky v Africe jsou pro rok 2023 nejlepší?

10 nejvíce doporučovaných safari parků v Africe pro rok 2023 

Společnost Marco Polo Int. připravuje cesty na safari více než 25 let a v mnoha zemích Afriky máme dlouholeté partnery, kteří mají klienty z celého světa. Spolu s partnery jsme provedli analýzu s cílem určit, které safari parky v Africe pokládají klienti za nejlepší a doporučují je v roce 20223 rozhodně navštívit.

To, že zvítězil národní park Serengeti, nás moc nepřekvapilo (patřil mezi favority), ale překvapením určitě bylo druhé místo národního parku Mana Pools v Zimbabwe. Na třetím místě se umístila jihoafrická rezervace Mala Mala Game Reserve.

Zájezdy

loading