facebook

Semuliki – národní park v Ugandě – informace

Téměř zapomenuté ugandské údolí, které určitě stojí za návštěvu

Park Semuliki v Ugandě je důležitým územím pro ochranu mnoha vzácných a ohrožených druhů zvířat. Nachází se zde více než 400 druhů ptáků, včetně několika endemických druhů, jako je například fialovokřídlý turako, zoborožec běločelý nebo bulbul stromový. Dále se zde vyskytují sloni, buvoli, hroši, levharti, krokodýli a různé druhy opic a antilop.
Semuliki je také domovem řady ohrožených primátů, jako jsou například šimpanzi a colobusové, a k ochraně těchto druhů přispívají místní projekty na podporu ekoturistiky a vzdělávání o ochraně přírody. Celkově lze tedy říci, že park Semuliki je velmi významný pro ochranu zvířat v Ugandě.

Charakteristika národního parku Semuliki

Semuliki National Park se nachází v západní Ugandě na hranicích s Demokratickou republikou Kongo. Park se rozkládá na ploše více než 220 km² a je obklopen horami, pralesy a savanami. Tento park je známý pro svou exotickou a divokou přírodu, kde se nachází mnoho vzácných a ohrožených druhů zvířat a rostlin.
Park je domovem pro mnoho druhů savců, jako jsou sloni, hroši, opice, antilopy, levharti, krokodýli a mnoho dalších. Semuliki National Park je také známý pro svou bohatou populaci ptáků, kde bylo zaznamenáno více než 400 druhů, jako jsou například papoušci, orli, vodní ptáci a ledňáčci.
Krajina parku se vyznačuje horskými hřebeny, řekami, bažinami, pralesy a savanami. Pralesy jsou tvořeny stromy jako jsou mahagon, jilm, dřín a mnoho dalších druhů. Bažiny jsou domovem pro mnoho druhů zvířat a rostlin, jako jsou například krokodýli, buvoli, antilopy a orchideje.
Semuliki National Park je také známý pro své termální prameny a geotermální jezera, kde můžete relaxovat a užívat si krásy přírody. Tento park je ideálním místem pro safari, pěší túry a jiné aktivity spojené s přírodou.

Význam slova Semuliki

Slovo Semuliki pochází z jazyka etnické skupiny Bakonzo, kteří žijí v okolí národního parku Semuliki v Ugandě. V jejich jazyce slovo "Semuliki" znamená "poušť", což je zajímavé, protože park je obklopen deštným pralesem a bažinami, a nenachází se v oblasti pouště. Název parku tedy pravděpodobně pochází z doby, kdy zde žila jiná etnická skupina, která tuto oblast mohla považovat za poušť nebo nehostinnou krajinu.

Koho můžete v Semuliki potkat?

Národní park Semuliki je domovem pro bohatou a rozmanitou faunu. Mezi nejvýznamnější druhy zvířat patří:
Především velké savce, jako jsou sloni, buvoli, hroši, levharti, kočkovité šelmy a antilopy, např. kudu, duiker, sitatunga a několik druhů dikobrazů.
Z dalších zástupců zvířecí říše lze zmínit mnoho druhů opic, jako jsou mandrilové, colobi, guerézy a malpy.
V Semuliki se také vyskytuje přes 400 druhů ptáků, včetně opeřenců jako jsou koroptev africká, turako hvězdnatý a špaček stromový. Zajímavým druhem je i semulikská sova, která byla popsána až v roce 1990.
V parku se rovněž nacházejí hroši, krokodýli a různé druhy hadů, jako jsou kobry, pythony a zmije.
Celkově je Semuliki National Park známý pro svou unikátní faunu a floru, díky své poloze mezi deštným pralesem na západě a savanami na východě.

Jaké je v parku Semuliki klima ? Kdy v parku prší?

Klima v národním parku Semuliki je tropické, teplé a vlhké po celý rok. Nejteplejší měsíce jsou prosinec a ledna, kdy teploty mohou dosahovat až 30 °C. Nejchladnější měsíce jsou červen a červenec, kdy teploty klesají na 18-20 °C v noci a 25-26 °C během dne.
Deště v parku Semuliki jsou sezónní a trvají od dubna do května a od září do listopadu. Největší množství srážek spadne v dubnu a květnu, a to v průměru 150-200 mm za měsíc. Během zbytku roku je srážkový úhrn nižší, s průměrem 50-100 mm za měsíc.

Kdy je tedy nejlepší do parku se vydat?

Nejlepší doba k návštěvě parku Semuliki je v období sucha od prosince do března a od června do září. V těchto měsících je klima suché a teploty jsou příjemné, což usnadňuje pozorování zvířat. Nicméně, vzhledem k tomu, že se jedná o tropickou oblast, může pršet i v období sucha a návštěvníci by si měli vzít s sebou vhodné oblečení a obuv na ochranu před deštěm.

Jak dlouho v parku Semuliki zůstat?

Délka pobytu v parku Semuliki závisí na vašich zájmech a plánech. Pokud se chcete zaměřit na pozorování zvířat a ptáků, doporučuji vám zůstat v parku minimálně 2-3 dny. To vám dá dostatek času na prohlídku parku a možnost navštívit různé oblasti parku. Pokud plánujete turistiku nebo jiné outdoorové aktivity, můžete si prodloužit pobyt o další den nebo dva.

Historie národního parku Semuliki

Národní park Semuliki byl založen v roce 1993 a je jedním z nejmladších národních parků v Ugandě. Původně byla oblast využívána jako lovecká rezervace, ale kvůli úbytku zvířat způsobenému pytláctvím a změnám využití půdy byla v roce 1932 vyhlášena chráněnou oblastí. V roce 1993 byla oblast povýšena na národní park a začala se zaměřovat na ochranu přírody a zvířat.
Dnes je park velmi důležitý pro ochranu mnoha druhů zvířat a rostlin, včetně ohrožených druhů jako jsou sloni, servalové, gepardi a mnoho dalších. Park je také důležitým místem pro výzkum a vzdělávání v oblasti ochrany přírody a udržitelného využívání přírodních zdrojů.

Sdílení

Poslední články

Tanzanie_Ngorongoro

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Zdá se to být jednoduchou otázkou, ale safari není rohlík v supermarketu. Cena safari (nejen v Tanzanii) se skládá s mnoha položek a každá z nich má mnoho vrstev, které se na konci sčítají a vytváří odpověď na otázku: Kolik stojí safari v Tanzanii?

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný. 

Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.

Tanzanie_Serengeti_zebry

Kam na safari v Tanzanii?

Tanzanie má přes 30 národních parků a chráněných území. Některé z nich jsou tak rozsáhlé, že byste v nich museli být mnoho dnů, abyste je poznali podrobně. 

Kam tedy na safari v Tanzanii?

Můj blog vám pomůže ve výběru těch správných míst a moc rádi vám sestavíme nejlepší cestu na safari.

Než si odpovíte na tuto otázku, odpovězte si nejdříve na dvě další: Jedu na safari poprvé v životě, nebo už mám se safari zkušenost? Je pro mne safari v Tanzanii v Tanzanii hlavní částí dovolené, nebo je to doplněk k dovolené na Zanzibaru?
 

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Thajsko_Koh Lipe

Dovolená v Thajsku - ostrov Koh Lipe

"Koh Lipe - Křišťálové vody, bílý písek, absolutní relaxace."

Koh Lipe je tichý ráj v Andamanském moři. Svojí tropickou krásou, azurovými vodami a bílými plážemi, láká návštěvníky ze všech koutů světa. Ostrov nabízí šnorchlování a potápění v korálových útesech, kde se setkáte s úchvatným podmořským životem. Relaxujte na pláži, pozorujte západy slunce a užívejte si nekonečný klid. Koh Lipe je známý svou klidnou atmosférou a přátelským prostředím. Objevte jeho barefoot luxus v pohodlných plážových chatkách nebo luxusních resortech. To vše vytváří dokonalou dovolenou v Thajsku, kde se váš stres rozplyne a vy se propadnete do nekonečného klidu. 

Zájezdy

loading