facebook

Serengeti - národní park - informace

Vedle kráteru Ngorongoro největší perla safari v Tanzanii.
Národní park Serengeti je nejznámější národní park v Tanzanii a také jedním z nejvýznamnějších safari oblastí na světě. Byl založen v roce 1951 a zaujímá rozlohu více než 14 700 km², což jej činí jedním z největších národních parků v Africe.
V průběhu posledních desetiletí se park stal jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Tanzanii a stále přitahuje tisíce návštěvníků ze všech koutů světa. Díky jeho unikátní fauně a flóře je park důležitým cílem pro vědce, kteří zde studují ekosystémy a snaží se chránit zdejší divoká zvířata a přírodu jako celek.

Charakteristika národního parku Srengeti
Park se nachází v severní části Tanzanie, na hranici s Keňou, a zahrnuje rozsáhlou savanu, kopce a řeky. Je domovem pro obrovské množství divokých zvířat, včetně tzv. "Velké migrace", kterou tvoří přibližně 1,5 milionů zvířat, jako jsou zebry, gazely a antilopy, kteří se každoročně přesouvají mezi Serengeti a Masai Marou v sousední Keni.
Kromě "Velké migrace" se v parku nachází i vysoký počet velkých kočkovitých šelem, jako jsou lvi, gepardi a levharti, stejně jako sloni, buvoli a nosorožci. V oblasti parku se rovněž nachází mnoho druhů ptáků, včetně dravců, plameňáků a pelikánů.

Národní park Serengeti je chráněn Tanzanijskou vládou a podléhá přísným pravidlům ochrany přírody. V parku jsou povoleny pouze organizované safari vedené kvalifikovanými průvodci, aby se minimalizovaly negativní dopady turismu na přírodní prostředí. Park také slouží jako důležitá oblast výzkumu pro mnoho vědců, kteří studují zdejší ekosystémy a divoká zvířata.

 

Jaká zvířata mohu potkat v Serengeti?
Serengeti nabízí jedny z nejlepších možností pozorování divoké zvěře v Africe. Všechna hlavní lákadla safari se zde vyskytují ve velkém množství. Gepardy a čtyři zástupce tzv. Velké pětky lze snadno spatřit (slon, buvol levhart a lev), ale nosorožce lze spatřit jen zřídka a vyskytují se zde pouze nosorožci černí. Kromě velkých koček lze spatřit mnoho dalších predátorů včetně hyeny skvrnité (zejména ráno), šakala a lišky.

Samozřejmě, jedním z největších lákadel je pozorování ztv. Velké migrace pakoňů a zeber, kdy je v pohybu více než 1,5 milionu zvířat.

 

Jaká je teplota v parku? Jak je to v Serengeti s deštěm ? Kdy v tu prší?

Podmínky v Serengeti jsou během suché sezóny (červen až říjen), kdy se teplota drží na příjemné a teplé úrovni, přes den jen zřídkakdy náročné. Jiné je to v noci, kdy rtuť teploměru může klesnout hluboko pod bod mrazu. Během vlhkého období (od listopadu do května) se teplo o několik stupňů zvýší, i když občasná studená fronta může přinést ochlazení.

 

Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku?
Pro pozorování divoké zvěře lepší načasovat cestu na sušší měsíce (červen až říjen). Pokud můžete, zaměřte se na červen a červenec, protože v této době obvykle pláněmi probíhá neuvěřitelná migrace pakoňů. Ale pakoně a zebry se koncem října začínají vracet a pakoně se koncem prosince a v lednu začínají telit. To je čas, kdy dorůstají mladí dravci a můžete je vidět často v akci i během dne. Platí tedy, že do Serengeti můžete cestovat celý rok s výjimkou dubna a května (ale jsou roky, kdy jde i to – proto s námi svou návštěvu konzultujte).

Je nutné mít v parku auto 4x4?

Pro návštěvu Serengeti je terénní vůz naprosto nezbytný. Nenechte se nalákat levnějšími nabídkami v minivanu, přijdete o velké množství zážitků, protože se prostě nedostanete tam, kam byste chtěli.

 

Historie národního parku Serengeti

Historie Národního parku Serengeti sahá až do roku 1921, kdy byla založena Britská správa v Tanzanii. Tehdy byla oblast prohlášena za chráněnou a o 14 let později, v roce 1935, byla zřízena jako rezervace pro zvířata. V roce 1951 byl park rozšířen a stal se Národním parkem Serengeti, který se stal prvním národním parkem v Tanzanii.
V průběhu let byl park rozšířen a dnes zahrnuje rozsáhlou plochu, která je domovem pro mnoho druhů zvířat a rostlin. V roce 1979 byl park prohlášen za Světové dědictví UNESCO, což ukazuje na jeho výjimečnost a význam v ochraně přírody.

Sdílení

Poslední články

Botswana_delta Okavango_moremi

Moremi – safari rezervace v Deltě Okavango v Botswaně – informace

Království divočiny v srdci Botswany

Rezervace Moremi v deltě řeky Okavango je jednou z nejlepších afrických destinací pro pozorování divoké zvěře. Kromě mokřadů ji tvoří suchý poloostrov, který je vynikající pro klasická safari s projížďkou na koni a nabízí více možností pozorování divoké zvěře než výlety na mokoro (člunech).
Reserve jako opravdové království divokého života. Rezervace je domovem rozmanité a hojné fauny, včetně slonů, levhartů, gepardů, nosorožců, buvolů a mnoha dalších druhů. Je to místo, kde příroda vládne a divoký život ožívá ve své nejautentičtější podobě.

ihoafrická-republika-safari-MalaMala-

MalaMala – safari park v Jihoafrické republice – informace

Exklusivní safari s jednou z nejdelších historií na jihu Afriky. 

MalaMala je nezávislá soukromá rezervace, která na východě hraničí s Krugerovým národním parkem a na ostatních stranách s rezervací Sabi Sand. V 60. letech 20. století se stala průkopníkem v oblasti soukromých rezervací a nabízí jedno z nejlepších pozorování divoké zvěře v Africe, kde lze snadno a kvalitně pozorovat zejména velkou pětku a leoparda.

Zimbabwe-safari-Mana-Pools

Mana Pools – safari park v Zimbabwe – informace

Jeden z nejzajímavějších národních parků na jihu Afriky.

Národní park Mana Pools, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je nedotčená divočina na řece Zambezi. Park se obvykle prozkoumává na kánoích nebo pěšky, jedinečně se nabízí jako aktivity s průvodcem nebo bez něj a je atraktivní zejména pro milovníky dobrodružství. Vyskytují se zde čtyři z Velké pětky.

Uganda-Semuliki

Které safari parky v Africe jsou pro rok 2023 nejlepší?

10 nejvíce doporučovaných safari parků v Africe pro rok 2023 

Společnost Marco Polo Int. připravuje cesty na safari více než 25 let a v mnoha zemích Afriky máme dlouholeté partnery, kteří mají klienty z celého světa. Spolu s partnery jsme provedli analýzu s cílem určit, které safari parky v Africe pokládají klienti za nejlepší a doporučují je v roce 20223 rozhodně navštívit.

To, že zvítězil národní park Serengeti, nás moc nepřekvapilo (patřil mezi favority), ale překvapením určitě bylo druhé místo národního parku Mana Pools v Zimbabwe. Na třetím místě se umístila jihoafrická rezervace Mala Mala Game Reserve.

Zájezdy

Safari v Tanzanii - To nejlepší ze severní Tanzánie s českým průvodcem -  - Kráter Ngorongoro - Tanzanie -safari

Safari v Tanzanii - To nejlepší ze severní Tanzánie s českým průvodcem

5  /   od 87 500
loading