facebook

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Charakteristika chráněného území Taita Hills

Taita Hills jsou také proslulé svými krásnými výhledy a malebnými scenériemi. Mnoho turistů sem míří za účelem safari, při kterých mají možnost pozorovat divokou zvěř a prozkoumávat přírodní krásy oblasti. Kromě safari je zde také možnost provádět pěší túry po horách, navštěvovat tradiční kulturu místních kmenů a objevovat přírodní rezervace.

Taita Hills jsou důležitým přírodním prostředím s bohatým biodiverzitou, které je chráněno v rámci národního parku Tsavo West. Zajištění ochrany této oblasti a udržitelného cestovního ruchu je klíčové pro zachování přírodního bohatství Taita Hills i pro místní komunity. 

Jaká zvířata můžete potkat v Taita Hills? 

V Taita Hills a jejich okolí můžete narazit na širokou škálu zvířat, zahrnující savce, ptáky, plazy a další. Zde je seznam některých zvířat, která můžete potkat v této oblasti:

Sloni: Taita Hills je domovem pro slony, kteří zde obývají přilehlé lesy a pastviny. Můžete mít možnost spatřit jejich stáda, jak putují krajinou.

Lví populace: Taita Hills je také známý pro své populace lvů. I když je jejich početnost menší než v jiných oblastech, stále je možné mít štěstí a spatřit tyto majestátní šelmy.

Žirafy: V Taita Hills žijí různé druhy žiraf, včetně masajských žiraf. Tyto vysoké a nádherné tvory můžete spatřit při krmení z listnatých stromů.

Levharti: Taita Hills jsou také domovem levhartů, elegantních a ušlechtilých šelem. 

Zebry: Taita Hills poskytuje přirozené prostředí pro zebry, které tvoří malebné stádo. 

Antilopy a gazely: Můžete se setkat s několika druhy antilop a gazel, jako je Thomsonova gazela, Grantova gazela nebo impala, dik dik a další.

Ptáci: Taita Hills nabízí bohatství ptactva. Můžete zde pozorovat různé druhy jako je pestřec lesní, královský jeřáb nebo orel bělohlavý.


Toto je jen malá ukázka zvířat, která můžete potkat v Taita Hills. Odtud je možné objevovat rozmanitou a fascinující africkou faunu a flóru. Je však důležité mít na paměti, že pozorování zvířat je závislé na štěstí a přirozeném chování divokých zvířat. 

Jaká je teplota v Taita Hills ? A jak je to v Taita Hills s deštěm?


Teplota v Taita Hills závisí na nadmořské výšce a ročním období. Vzhledem k tomu, že se jedná o pohoří, teploty se obecně snižují s nadmořskou výškou.

V nižších oblastech Taita Hills, které se nacházejí ve výšce kolem 500 až 1 000 metrů nad mořem, jsou teploty obvykle mírnější. Průměrné teploty se pohybují kolem 20–25 °C během dne a mohou klesnout na 10–15 °C v noci.

Ve vyšších částech Taita Hills, které se vztahují na výšku přes 1 000 metrů nad mořem, jsou teploty nižší. V těchto oblastech může být chladněji, ačkoli se může v průběhu dne stále zahřát. Průměrné denní teploty se zde pohybují okolo 15–20 °C a v noci mohou klesnout na 5–10 °C.

Co se týče srážek, Taita Hills se vyznačuje střídáním období sucha a období deště. Nejvíce srážek obvykle spadne během období od dubna do června a od října do prosince. Během těchto měsíců se může vyskytnout pravidelný déšť a Taita Hills jsou nádherně zelené.
Je však důležité si uvědomit, že příroda je proměnlivá a počasí může být nepředvídatelné. Doporučuji sledovat aktuální předpověď počasí před návštěvou Taita Hills a připravit se na různé podmínky, zejména pokud plánujete cestovat během deštivých období. Pokud budete cestovat s naší CK, budeme vás, samozřejmě informovat o vývoji počasí.

Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku Taita Hills? 

Nejvhodnější dobou k návštěvě parku Taita Hills je obecně období sucha, mezi prosincem a březnem a mezi červencem a zářím. Během těchto měsíců je počasí obvykle slunečné, srážky jsou nižší a přístup k různým částem parku je snazší. Tato doba je také obecně považována za nejlepší pro pozorování divoké zvěře, protože je soustředěna u vodních zdrojů .

V období sucha mají návštěvníci také větší šanci na krásné výhledy do krajiny a lepší fotografické podmínky, protože vegetace je méně hustá. Teploty během sucha bývají příjemné, přesto je vhodné mít sebou ochranné prostředky proti slunci.

Během období dešťů (duben až červen a říjen až prosinec) může být návštěva parku Taita Hills obtížnější kvůli mokrým cestám, náročnějšímu přístupu a horší možnosti pozorování zvěře (hustý a zalistěný porost zvěř dokonale kryje). Nicméně, pokud preferujete zelenější prostředí a chcete se vyhnout velkému počtu turistů, mohlo by vám tato období vyhovovat.

Před plánováním návštěvy je vždy dobré sledovat aktuální předpověď počasí a konzultovat s ck aktuální situaci, protože podmínky se mohou mírně lišit každý rok. 

 

Je nutné mít v parku auto 4x4?

Určitě to doporučuji. Hornatá krajina chráněné oblasti a ne příliš kvalitní cesty jsou pro 4x4. S minivanem nebo osobním autem se můžete dost trápit. 

 

Historie chráněného území Taita Hills 

Historie chráněného území Taita Hills sahá až do 19. století, kdy tato oblast byla domovem pro místní kmeny Taita, kteří zde žili v souladu s přírodou. Během koloniální éry se však začaly měnit podmínky a tlak na přírodní prostředí se zvýšil.

V roce 1948 byl vytvořen Tsavo National Park, který zahrnoval Tsavo East a Tsavo West. V rámci Tsavo West byla zahrnuta i část Taita Hills. Tato chráněná oblast byla založena za účelem ochrany rozsáhlé divočiny a bohatého ekosystému této oblasti, včetně fauny a flóry. Zároveň, ale měla sloužit i jako prostor pro běžný život komunity kmenů.

V průběhu let byly v parku provedeny různé úpravy a vylepšení, jako vytvoření několika napajedel pro podporu zvířat během sucha a budování infrastruktury pro turisty.

Taita Hills jsou jedním z významných pohoří v rámci Tsavo West National Park. Tato oblast je známá svou biodiverzitou a jedinečnou krajinou. Díky ochraně v rámci národního parku byla fauna a flora v Taita Hills chráněna před nekontrolovaným odlesňováním, lovem a dalšími hrozbami.

Dnes je Tsavo West National Park a Taita Hills stále důležitou součástí ochrany přírody v Keni. Je to oblíbená turistická destinace, která přináší příjmy místním komunitám a zároveň poskytuje ochranu pro ohrožené druhy zvířat a vzácné ekosystémy. Správa parku spolupracuje s místními komunitami na udržitelném rozvoji a ochraně přírody v této oblasti. 

 

Sdílení

Poslední články

Velká příkopová propadlina

Velká příkopová propadlina – africký ráj safari

Velká příkopová propadlina (Great Rift Valley) je jedním z nejvýznamnějších geologických útvarů na světě. Táhne se od Sýrie na severu až po Mosambik na jihu Afriky a zahrnuje mnoho jezer, hor, sopek a údolí. Tento impozantní přírodní fenomén je nejen fascinující z geologického hlediska, ale také nabízí jedinečné příležitosti pro safari, díky bohaté biodiverzitě a rozmanitým ekosystémům, které v této oblasti najdete.

Keňa_Tanzanie_Velká migrace_

Velká migrace pakoňů: Úžasný přírodní jev v Serengeti a Masai Maře

Být svědkem Velké migrace pakoňů je pro milovníky přírody a cestovatele zážitek, který patří na seznam nejlepších. Samotný rozsah a dramatičnost migrace spolu s úchvatnou krajinou Serengeti a Masai Mara z ní činí jednu z nejpozoruhodnějších událostí v divoké přírodě na světě. Ať už migraci pozorujete z horkovzdušného balonu, safari vozidla nebo z břehů řeky Mara, nabízí hluboké spojení se světem přírody a připomíná trvalý rytmus života v divočině.

Tanzanie_Tarangire

10 důvodů proč navštívit národní park Tarangire v Tanzanii

Národní park Tarangire je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst pro safari v Tanzanii. Tento park nabízí návštěvníkům jedinečné zážitky a neopakovatelné scenérie. Přesto ho spoustu návštěvníků Tanzanie mine bez povšimnutí a co nejrychleji se vydá do kráteru Ngorongoro, nebo do Serengeti. Když připravujeme individuální cesty na safari v Tanzanii pro naše klienty, snažíme se je přesvědčit, že návštěva Tarangire opravdu stojí za to. A po návratu z cesty jsou vždy velmi rádi, že Tarangire navštívili. 

Tanzanie_Tarangire_family safari

Je vhodné cestovat na safari s dětmi?

Plánujete rodinnou dovolenou a zvažujete, zda je safari vhodné i pro děti? Safari může být nejen nezapomenutelným dobrodružstvím, ale také skvělou příležitostí k učení a poznávání přírody. Především pro děti starší 8 let může být taková cesta fascinující a obohacující zážitek. Pojďme se podívat, proč byste měli zvážit safari s dětmi a jak vám cestovní kancelář Marco Polo zajistí bezpečnou a pohodlnou cestu.

Zájezdy

loading