facebook

Waterberg – safari park v Jihoafrické republice - informace

Projekt na ochranu divoké přírody a zvěře pod patronací UNESCO.
V masivu Waterberg v málo navštěvované provincii Limpopo se nachází ambiciózní projekt UNESCO na ochranu přírody: Biosférická rezervace Waterberg. Jedná se o partnerství mezi různými rezervacemi a sídly v oblasti s cílem vytvořit ekosystém, který by sladil ochranu přírody s udržitelností a rozvojem člověka. Stručně řečeno, méně nedotčená oblast divočiny, která umožňuje určitý druh lidské přítomnosti. Pro turisty zahrnuje biosféra vysoce ceněnou oblast divočiny Lapalapa, národní park Marakele, luxusní soukromou rezervaci Welgevonden a mnoho menších částí rezervace a safari farem .

Charakteristika národního parku Waterberg
Národní park Waterberg se nachází v provincii Limpopo v Jihoafrické republice, v pohoří Waterberg, které je známé svým unikátním ekosystémem a biologickou rozmanitostí. Park byl založen v roce 2001 a rozkládá se na ploše téměř 4 000 km².
Krajina parku je charakteristická plochými vrcholy pohoří, rozsáhlými savanami a údolími řek. V parku se nachází velké množství ohrožených druhů zvířat, jako jsou sloni, nosorožci, gepardi, gepard africký, žirafy, paviáni a další. Zvláštností parku je také to, že se zde nachází několik záchytných center pro ohrožené druhy, jako jsou želvy, hraboši nebo supi.
V parku se nachází také několik archeologických nalezišť, která jsou důležitá pro studium historie a kultury regionu. Kromě toho nabízí park návštěvníkům mnoho turistických atrakcí a aktivit, jako jsou safari, pěší túry, horská kola, jízda na koni a další.
Park je důležitým chráněným územím pro zachování biologické rozmanitosti a ochranu ohrožených druhů v této oblasti. V parku se také usiluje o udržitelný rozvoj a využití přírodních zdrojů s ohledem na ochranu přírody a životního prostředí.

Koho můžete v parku Waterberg vidět a potkat?
V národním parku Waterberg se nacházejí různé odlišné lokality, které nabízejí velmi odlišné zážitky z divoké přírody. Největšími lokalitami jsou Marakele a Welgevonden, které nabízejí safari s velkou pětkou. V Marakele se jezdí převážně po vlastní ose a Welgevonden je klasická soukromá rezervace s velkou pětkou. Hovoří se o odstranění plotů mezi těmito dvěma částmi rezervace, což by byl krok vpřed v ochraně přírody a zachování ekosystému. Několik dalších malých farem se zvěří nabízí méně autentické zážitky z divoké přírody. V některých z nich žije Velká pětka, ale ve většině z nich se pasou pouze antilopy na pláních a kromě projížděk za zvěří nabízejí i outdoorové aktivity, jako je jízda na koni nebo na horském kole. Ve všech soukromých rezervacích se vyskytují zvířata, a pokud ne celá tzv. Velká pětka, tak alespoň jsou zastoupeni bílí nosorožci.

Jaké je klima v parku Waterberg a kdy tam prší?

Klima v národním parku Waterberg je subtropické, což znamená, že je zde teplé a vlhké po celý rok. Průměrná teplota v létě (od prosince do února) se pohybuje okolo 30 °C, zatímco v zimě (od června do srpna) se průměrná teplota pohybuje kolem 20 °C.
V období letních měsíců může být v parku velmi vlhko a deštivě, s častými bouřemi a vyššími srážkovými úhrny. Naopak v zimě jsou srážky nižší a počasí je suché a slunečné, což je ideální doba pro safari a další outdoorové aktivity.
Je však důležité mít na paměti, že počasí v této oblasti může být velmi proměnlivé a především v letních měsících je třeba počítat s pravidelnými dešti. Proto je vhodné se na návštěvu parku připravit odpovídajícím oblečením a obuví.

Kdy je nejvhodnější se do parku Waterber vydat
?

Národní park Waterberg může být navštíven po celý rok, avšak nejvhodnější doba pro návštěvu parku je v období od května do září. V této době je počasí suché a slunečné, což zvyšuje šance na pozorování zvířat na safari.
V létě (od listopadu do března) se v parku vyskytuje mnoho hmyzu a je zde také vysoká vlhkost. V této době mohou být safari obtížnější kvůli hustým vegetacím a náročným terénům. Nicméně, v létě můžete mít šanci na pozorování některých migrujících druhů ptáků, kteří se zde v této době zdržují.
V zimě (od června do srpna) jsou dny krátké a teploty jsou nižší, ale to umožňuje vidět zvířata během denních hodin a také je to dobrá doba pro pěší túry.
Je důležité si uvědomit, že počasí může být v této oblasti velmi proměnlivé, a proto se při plánování návštěvy parku doporučuje sledovat předpověď počasí a připravit se na různé podmínky v závislosti na ročním období.

Plusy návštěvy parku Waterberg
Krásná, drsná krajina
Na výběr je mnoho kempů, soukromých rezervací a chráněných území
Nabídka několika outdoorových aktivit, včetně jízdy na koni a horském kole
K dispozici je trasa Waterberg Meander pro jízdu self drive
Vynikající pozorování ptáků
Bez malárie
Mínusy návštěvy parku Waterberg
Některé menší části rezervace a ranče postrádají opravdu atraktivní skladu zvěře. Je tedy třeba velmi pečlivě vybírat, do které části parku se na svůj safari pobyt vydáte.

 Má smysl národní park Waterberg navštívit, když je v jihoafrické republice tolik jiných parků?

Ano, národní park Waterberg má určitě smysl navštívit, pokud máte zájem o safari a přírodu. Park nabízí jedinečnou kombinaci horských a savanových ekosystémů, které poskytují domov mnoha druhům zvířat, jako jsou sloni, nosorožci, lvi, gepardi a mnoho dalších.
V porovnání s jinými parky v Jižní Africe má národní park Waterberg výhodu menšího turistického provozu a méně komerční atmosféry, což umožňuje autentický zážitek z přírody. Návštěva parku Waterberg také nabízí možnost objevovat méně známé, ale stejně fascinující druhy zvířat a rostlin, které se v jiných parcích nemusí vyskytovat.
Navíc, park Waterberg se nachází v relativně blízkosti hlavního města Jihoafrické republiky, Johannesburgu, což znamená, že je snadno dostupný a může být součástí výletu do této oblasti.
Celkově lze říci, že národní park Waterberg je zajímavou a krásnou destinací pro ty, kteří hledají neokoukané místo s možností vidět vzácná zvířata a užít si přírodu v klidnějším prostředí.

Historie národního parku Waterberg


Národní park Waterberg se nachází v provincii Limpopo v Jihoafrické republice a má dlouhou historii, která sahá až do prehistorických dob. Waterberg je domovem mnoha archeologických nalezišť a skalních maleb, které ukazují, že tato oblast byla obydlena již před více než 100 000 lety.
V průběhu let se oblast stala důležitým obchodním centrem a koridorem pro migrace zvířat. V roce 2001 byl pak region oficiálně vyhlášen jako národní park. Park Waterberg se nachází na rozloze více než 400 km² a zahrnuje širokou škálu biotopů, včetně savan, horských lesů a říčních údolí.
Cílem vyhlášení parku bylo chránit ohrožené druhy zvířat, jako jsou nosorožci, gepardi, buvoli a mnoho dalších, a zároveň podporovat udržitelnou ekonomiku pro místní komunity. Dnes park nabízí návštěvníkům řadu možností pro safari a další aktivity, jako jsou procházky v přírodě, horská kola, horolezectví a mnoho dalšího.
V parku Waterberg také probíhají projekty na ochranu a záchranu ohrožených druhů zvířat a na podporu udržitelného rozvoje místních komunit. Návštěva parku tak může přispět k ochraně přírody a zlepšení podmínek pro místní obyvatele.


Sdílení

Poslední články

Velká příkopová propadlina

Velká příkopová propadlina – africký ráj safari

Velká příkopová propadlina (Great Rift Valley) je jedním z nejvýznamnějších geologických útvarů na světě. Táhne se od Sýrie na severu až po Mosambik na jihu Afriky a zahrnuje mnoho jezer, hor, sopek a údolí. Tento impozantní přírodní fenomén je nejen fascinující z geologického hlediska, ale také nabízí jedinečné příležitosti pro safari, díky bohaté biodiverzitě a rozmanitým ekosystémům, které v této oblasti najdete.

Keňa_Tanzanie_Velká migrace_

Velká migrace pakoňů: Úžasný přírodní jev v Serengeti a Masai Maře

Být svědkem Velké migrace pakoňů je pro milovníky přírody a cestovatele zážitek, který patří na seznam nejlepších. Samotný rozsah a dramatičnost migrace spolu s úchvatnou krajinou Serengeti a Masai Mara z ní činí jednu z nejpozoruhodnějších událostí v divoké přírodě na světě. Ať už migraci pozorujete z horkovzdušného balonu, safari vozidla nebo z břehů řeky Mara, nabízí hluboké spojení se světem přírody a připomíná trvalý rytmus života v divočině.

Tanzanie_Tarangire

10 důvodů proč navštívit národní park Tarangire v Tanzanii

Národní park Tarangire je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst pro safari v Tanzanii. Tento park nabízí návštěvníkům jedinečné zážitky a neopakovatelné scenérie. Přesto ho spoustu návštěvníků Tanzanie mine bez povšimnutí a co nejrychleji se vydá do kráteru Ngorongoro, nebo do Serengeti. Když připravujeme individuální cesty na safari v Tanzanii pro naše klienty, snažíme se je přesvědčit, že návštěva Tarangire opravdu stojí za to. A po návratu z cesty jsou vždy velmi rádi, že Tarangire navštívili. 

Tanzanie_Tarangire_family safari

Je vhodné cestovat na safari s dětmi?

Plánujete rodinnou dovolenou a zvažujete, zda je safari vhodné i pro děti? Safari může být nejen nezapomenutelným dobrodružstvím, ale také skvělou příležitostí k učení a poznávání přírody. Především pro děti starší 8 let může být taková cesta fascinující a obohacující zážitek. Pojďme se podívat, proč byste měli zvážit safari s dětmi a jak vám cestovní kancelář Marco Polo zajistí bezpečnou a pohodlnou cestu.

Zájezdy

loading