facebook

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Zdá se to být jednoduchou otázkou, ale safari není rohlík v supermarketu. Cena safari (nejen v Tanzanii) se skládá s mnoha položek a každá z nich má mnoho vrstev, které se na konci sčítají a vytváří odpověď na otázku: Kolik stojí safari v Tanzanii?

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný. 

Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný.
Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.
Letenka: Do Tanzanie vede hodně cest – můžete letět na letiště Kilimanjaro, do Dar es Salamu, na Zanzibar a lety nabízí několik společností. Cenu letenek, ale v tomhle blogu řešit nebudeme. Je sice pravda, že na celkovou cenu cesty na safari má hodně velký vliv, ale nás zajímá: Kolik stojí safari v Tanzanii.

1. Výběr parků
2. Výběr ubytování
3. Výběr auta
4. Velikost skupiny

1. Výběr parků

To je klíčová otázka (vedle délky safari). Jsou parky, které mají levnější vstupy, jsou parky a dá se pohodlně bydlet blízko vstupní brány, jsou parky, kde bydlet mimo park je zoufalý nesmysl. Jsou parky, které jsou ještě navíc uvnitř tzv. chráněných území, a kde kromě vstupného do parku uhradíte ještě vstupné do chráněného území. A naprostým unikátem je v tomto kráter Ngorongoro, kde zaplatíte poplatky dokonce tři.
Ceny vstupu do parků se v čase mění (samozřejmě směrem nahoru):

Pro příklad (ke dni 17.12. 2024) při sestavě : 1 noc v Tarangire, 1 noc u kráteru Ngorongoro (s návštěvou kráteru) a 2 noci v Serengeti (při ubytování v Tarangire a v Serengeti uvnitř parků) stojí poplatky za parky na osobu 828 US, tedy 18.700,- Kč

2. Výběr ubytování

Vždy je kvalitnější safari, když bydlíte uvnitř parku, ale rozdíl ceny může být pro někoho tak fatální, že raději ubere na kvalitě safari, protože jinak by prostě safari neměl vůbec. To se musí respektovat. Určitě si ubytování raději nechte zajistit od odborné CK – safari není produkt, který byste měli řešit přes různé bůkingy apod. Nejde jen o zázemí na spaní, ale o polohu ve vztahu k parku a safari v něm. Vzdálenosti v Africe se zdolávají úplně jinak, než u nás a mohlo by se vám přihodit, že většinu času věnujete jen přejezdům. Hlavně ráno a v podvečer, kdy je safari nejkvalitnější, musíte být blízko zvěře.

U nás v cestovce rozdělujeme ubytování na tři kategorie : Silver, Golden a Platinum. Je to trochu jako u letadel na pravidelných linkách: Ekonomy, Business a First Class. Umíme i Law Cost, ale neděláme to rádi, protože je to za hranou naší úrovně kvality.

Silver kvalita jsou dobré kempy a lodže, kde každý stan nebo pokoj má svou vlastní koupelnu se sprchou a teplou a studenou vodou, kde je kvalitní masivní nábytek a slušné bezpečné a chutné jídlo.
Takové ubytování se mimo parky pohybuje mezi 50-80 USD na osobu, v parcích mezi 80-120 USD na osobu (s plnou penzí – tu rozhodně doporučujeme).

Golden kvalita je vynikající poměr cena-výkon. Velmi kvalitní interiér pokojů a stanů (rozměrově od 35 do 100 m2). Výborné stravování a velmi dobře vybrané lokace – většinou na hraně parků, nebo uvnitř parků.
Cena na osobu a den s plnou penzí se pohybuje od 150 do 200 USD.

Platinum je kvalita, která má velmi široké rozpětí (od First Class v pravielné lince, až po Private Jett). Vždy se jedná o vynikající lokaci, špičkové ubytování s kvalitním interiérem, velmi kvalitním servisem (často all inklusive včetně nápojů) a empatickým a vyškoleným personálem.
Cena na osobu se pohybuje ve velkém rozpětí od 180 USD do 2 500 USD za osobu a den.

3. Výběr auta na safari

Na trhu najdete opravdu ledacos – internet je plný nabídek řidičů s autem, nabízejících safari v Tanzanii. Je ale nutné si uvědomit dvě podstatné věci:
• Váš řidič bude mít v rukou nejen kvalitu vašeho safari, ale především vaši bezpečnost, vaše životy

• Ne všechno zlato, co se třpytí je opravdu zlato – zvlášť za podezřele nízkou cenu. Jak zkontrolujete, zda řidič má všechny potřebné licence a zda je auto správně a důkladně pojištěné? Jak zjistíte, jaké zázemí má řidič pro případ poruchy apod. – safari je pro auto náročná zkouška a když auto selže, jak bude vaše safari pokračovat?

 

Když si v hlavě ujasníte, co jsem napsal výše, pak máte před sebou otázku:

 Terénní vůz nebo minivan?

Z hlediska ceny je hodně podstatná otázka, protože minivan bývá tak o 30% levnější, než terénní vůz. Minivan má ale několik nevýhod - jeho průjezdnost je oproti terénnímu vozu mnohem nižší, takže kromě Lake Manyara, kráteru Ngorongoro a NP Arusha, jste ve velké nevýhodě, protože se s minivanem nedostanete všude tam, kam dojede terénní vůz. A druhá nevýhoda je špatné možnosti pozorování zvířat při více než 4 osobách. Malý střešní otvor, nepohodlná ulička mezi sedadly, malý zavazadlový prostor apod. (pro 2-4 klienty je to kompromisní řešení). Pokud ale chcete navštívit Tarangire, Serengeti a další parky, potřebujete terénní vůz.
Minivany se pohybují od 250 do 350 USD na den a terénní vozy od 350 do 450 USD na den. Rozdílná cena vychází ze stáří a vybavenosti vozu.
Pokud se auto organizujete sami, můžete narazit na skryté poplatky (omezený počet najetých km na den, spojený s následným požadavkem za příplatek na pohonné hmoty. Náklady na ubytování a stravování řidiče – popřípadě ohavnost v podobě, že řidič spí v noci v autě…)
Další velmi důležitá věc je, že si najímáte auto s řidičem, ale odborné cestovní kanceláře mají řidiče s licencí průvodce! To je pro safari hodně podstatná věc. Řidič prostě jede, to je jeho práce, ale řidič-průvodce navíc rozumí tomu kam jede, co vidí a umí hledat zvěř.

4. Velikost skupiny

Náklady na auto a řidiče dělí mezi počet osob v autě.

Závěr je jasný: připravit kvalitní safari chce čas a odbornost, pak může dopadnout skvěle.

Sdílení

Poslední články

Zambie_South Luangwa

Zambie - neobjevený safari klenot

Zambie je neobjeveným safari klenotem. Viktoriiny vodopády, v celé své mohutné kráse, jsou na seznamu mnoha lidí, ale zbytek Zambie je velkou neznámou. Pokud se však ponoříte hlouběji, najdete jedny z nejčistších a nepřeplněných rájů divoké přírody v Africe. Prvotřídní parky, jako je South Luangwa, Lower Zambezi a Kafue, čekají jen na to, abyste je prozkoumali při projížďkách, ale také při safari pěšky, na lodích a kánoích s odborným průvodcem.

Kam se v Zambii vydat na safari?

Tanzanie_Serengeti_zebry

Kam na safari v Tanzanii?

Tanzanie má přes 30 národních parků a chráněných území. Některé z nich jsou tak rozsáhlé, že byste v nich museli být mnoho dnů, abyste je poznali podrobně. 

Kam tedy na safari v Tanzanii?

Můj blog vám pomůže ve výběru těch správných míst a moc rádi vám sestavíme nejlepší cestu na safari.

Než si odpovíte na tuto otázku, odpovězte si nejdříve na dvě další: Jedu na safari poprvé v životě, nebo už mám se safari zkušenost? Je pro mne safari v Tanzanii v Tanzanii hlavní částí dovolené, nebo je to doplněk k dovolené na Zanzibaru?
 

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Zájezdy

loading