facebook

Mana Pools – safari park v Zimbabwe – informace

Jeden z nejzajímavějších národních parků na jihu Afriky.

Národní park Mana Pools, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je nedotčená divočina na řece Zambezi. Park se obvykle prozkoumává na kánoích nebo pěšky, jedinečně se nabízí jako aktivity s průvodcem nebo bez něj a je atraktivní zejména pro milovníky dobrodružství. Vyskytují se zde čtyři z Velké pětky.

Charakteristika národního parku Mana Pools

Národní park Mana Pools se nachází v severním Zimbabwe a je jedním z nejkrásnějších a nejdivočejších parků v regionu. Zde je charakteristika tohoto úžasného přírodního prostoru:
Mana Pools je známý svým bohatým ekosystémem a rozmanitostí druhů. Park zahrnuje říční údolí Zambezi s řadou meandrujících říčních ramen, náplavových lesů, travnatých plání a vodních ploch. Tato rozmanitost prostředí podporuje bohatství divokého života.
Mana Pools je domovem různých druhů zvířat, včetně slonů, lvů, leopardů, nosorožců, hyen, krokodýlů, hipopótů a mnoha dalších. Park je také známý pro svou rozsáhlou populaci afrických buvolů. Navíc je oblast významným místem pro ptactvo, a proto je oblíbeným cílem pro pozorování ptáků.
Jednou z charakteristických aktivit v Mana Pools je možnost pěšího safari a safari na kánoi. Park je jedním z mála míst v Africe, kde můžete přijít zblízka k divokým zvířatům pěšky, což nabízí jedinečný zážitek z přímého kontaktu s přírodou.
Řeka Zambezi je jednou z hlavních atrakcí parku Mana Pools. Můžete si pronajmout loď a projet se po řece, což vám umožní vidět hipopótamy, krokodýly a mnoho vodního ptactva. Rybolov je také populární aktivitou na Zambezi.
Mana Pools nabízí možnost kempování ve volné přírodě, což je skvělý způsob, jak strávit noc v blízkosti divokých zvířat. Kempovací místa jsou rozptýlena v parku a nabízejí jedinečnou příležitost pro noční pozorování hvězd a poslech zvuků africké divočiny.
Národní park Mana Pools byl vyhlášen za součást UNESCO Světového dědictví díky svému významu pro ochranu přírody a bohatství biodiverzity.

Plusy návštěvy národního parku Mana Pools

* vynikající podmínky k pozorování zvířat (včetně 4 příslušníků tzv. Velké pětky)
* jedinečná možnost absolvovat pěší safari s vynikajícími a zkušenými průvoci
* můžete vyzkoušet rybolov v řece Zambezi
* výborné podmínky pro pozorování a fotografování ptáků

Mínusy návštěvy národního parku Mana Pools

* složitá cesta do parku
* velmi řídká silniční síť

Jaká zvířata můžete v parku Mana Pools potkat?

Park je domovem většiny velkých safari zvířat, kromě nosorožce černého, který je lokálně vyhuben. Hojně se zde vyskytují buvoli a sloni, jejichž velká stáda se potulují po záplavových oblastech. Řeka se hemží krokodýly a hrochy. V oblasti žije také divoký pes. A téměř při každé návštěvě jsou k vidění lvi, nebo levhart.

Jakou můžete očekávat v Mana Pools krajinu?

Mana Pools se skládá ze čtyř hlavních vodních ploch (řeka Zambezi a tři rozsáhlá slepá ramena) a několika menších napajedel v záplavových oblastech řeky Zambezi. Krajina zahrnuje ostrovy a písčité břehy lemované říčním lesem a baobaby na pozadí členitého povodí Zambezi. Park je jen malou částí regionu o rozloze 10 500 km² (4 054 km²) Parks and Wildlife Estate bez fyzických hranic a plotů.

Jaké teploty jsou v parku a kdy tam prší?

Počasí v Mana Pools je nejpříjemnější v období sucha (duben až říjen). Ve vzduchu může být trochu prachu a těsně před vypuknutím dešťů v říjnu teplota prudce stoupá. Celkově jsou však podmínky mnohem příjemnější než v období dešťů (od listopadu do března), kdy je déšť na denním pořádku a v parku je vysoká vzdušná vlhkost.

Kdy je nejlepší se do parku Mana Pools vydat?

Nejlepším obdobím pro pozorování divoké zvěře v Mana Pools je období sucha (duben až říjen), kdy je obloha jasná a zvířata se shlukují kolem řeky Zambezi. Pokud se rozhodnete pro návštěvu v deštivých měsících, připravte se na dusné podmínky a případnou frustraci z blátivých cest. 

Historie národního parku Mana Pools

Historie národního parku Mana Pools sahá až do roku 1963, kdy byl původně vyhlášen jako chráněná oblast. Název "Mana Pools" pochází jazyka kmene Shona a znamená "čtyři vody", což odkazuje na čtyři hlavní vodní plochy v parku - řeku Zambezi a tři menší zambezské vodní ramena.
V roce 1984 byl Mana Pools National Park vyhlášen za národní park a v roce 1988 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Tato ochranná klasifikace byla udělena kvůli výjimečné biodiverzitě a unikátnímu ekosystému, který park nabízí.
Mana Pools je známý svou bohatou historií loveckého a rybářského využití ze strany místních komunit. Tradičně zde žili říční lidé z kmene Tonga, kteří se spoléhali na řeku Zambezi jako zdroj potravy a obživy. Po vyhlášení parku byla vytvořena spolupráce mezi místními komunitami a ochranářskými organizacemi na ochranu parku a udržitelného využívání zdrojů.
Dnes je Mana Pools National Park jednou z nejvýznamnějších přírodních rezervací v Zimbabwe a atrakcí pro ekoturismus. Park přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa svou divokou přírodou, pestrou faunou a možnostmi pro pěší safari a vodní aktivity.

Sdílení

Poslední články

Tanzanie_Ngorongoro

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Zdá se to být jednoduchou otázkou, ale safari není rohlík v supermarketu. Cena safari (nejen v Tanzanii) se skládá s mnoha položek a každá z nich má mnoho vrstev, které se na konci sčítají a vytváří odpověď na otázku: Kolik stojí safari v Tanzanii?

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný. 

Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.

Tanzanie_Serengeti_zebry

Kam na safari v Tanzanii?

Tanzanie má přes 30 národních parků a chráněných území. Některé z nich jsou tak rozsáhlé, že byste v nich museli být mnoho dnů, abyste je poznali podrobně. 

Kam tedy na safari v Tanzanii?

Můj blog vám pomůže ve výběru těch správných míst a moc rádi vám sestavíme nejlepší cestu na safari.

Než si odpovíte na tuto otázku, odpovězte si nejdříve na dvě další: Jedu na safari poprvé v životě, nebo už mám se safari zkušenost? Je pro mne safari v Tanzanii v Tanzanii hlavní částí dovolené, nebo je to doplněk k dovolené na Zanzibaru?
 

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Thajsko_Koh Lipe

Dovolená v Thajsku - ostrov Koh Lipe

"Koh Lipe - Křišťálové vody, bílý písek, absolutní relaxace."

Koh Lipe je tichý ráj v Andamanském moři. Svojí tropickou krásou, azurovými vodami a bílými plážemi, láká návštěvníky ze všech koutů světa. Ostrov nabízí šnorchlování a potápění v korálových útesech, kde se setkáte s úchvatným podmořským životem. Relaxujte na pláži, pozorujte západy slunce a užívejte si nekonečný klid. Koh Lipe je známý svou klidnou atmosférou a přátelským prostředím. Objevte jeho barefoot luxus v pohodlných plážových chatkách nebo luxusních resortech. To vše vytváří dokonalou dovolenou v Thajsku, kde se váš stres rozplyne a vy se propadnete do nekonečného klidu. 

Zájezdy

loading