facebook

Nevíte, co s jarními prázdninami? Co vyrazit s rodinou na safari?

Jarní prázdniny nabízejí rodinám čas na společnou dovolenou. Stále více rodin se vydává místo na lyže někam do exotiky a stále více rodin chce během rodinné dovolené poznávat. Prožít společně safari je zážitek na celý život.

V posledních dvou až třech letech probíhá v turistice tichá, nenápadná revoluce. Lidé, kteří vyráželi do světa po prolomení hranice v devadesátých letech a tvořili dominantní skupinu cestovatelů, zestárli. Za těch dvacet let procestovali téměř celý svět, změnily se jejich nároky, trochu se unavili, trochu zpohodlněli a změnil se i svět. Za těch dvacet let ale vychovali novou generaci cestovatelů, která začíná určovat trendy v turistice. A ty se od trendů generace rodičů hodně liší. Cílem není jen návštěva konkrétní země, ale jde hlavně o zážitky, a to i při rodinné dovolené.

Zážitek je cílem cesty

Generace současných třicátníků a čtyřicátníků chce cestovat trochu jinak, než cestovali jejich rodiče. Jsou v plné síle a chtějí aktivní dovolenou. Netouží po konkrétních destinacích, ale po zážitku. Po něčem, na co budou vzpomínat celý svůj život. A stejně přistupují k rodinné dovolené. Dávají přednost společnému zážitku, prožitku, který bude zajímavý pro všechny členy rodiny.

Afrika je vynikající příležitostí pro rodinné zážitky. Cesta ale musí být předem velmi pečlivě připravena. Při přípravě musí být bráno na vědomí mnoho odlišností cestování rodin s dětmi od cestování samotných dospělých. Vše musí být podřízeno hlavnímu smyslu cesty – společnému zážitku celé rodiny.

Rodinná dovolená v Keni znamená velké rodinné dobrodružství.

Keňa je plná protikladů. Nenajdete tu žádné obrovské aquaparky ani jiné vymoženosti moderní doby. V Keni na vás čeká rodinná pohoda ve spojení s přírodou. Vytrhnout děti ze světa počítačů, tabletů a televizí a nadchnout je pro něco úplně jiného není snadná věc. Ale pozorování líhnoucích se krokodýlích mláďat nebo motýlů, krmení obřích želv, projížďka na oslících a objevování ztracených civilizací ve společnosti rodičů – to funguje. Dobrodružství prožité v savaně plné divokých zvířat je společný zážitek, který se zapíše pod kůži.

Vyrazit?

Kvalitní rodinné safari lze zažít v Jihoafrické republice,Tanzanii, Keni, ale i v Zimbabwe u Viktoriiných vodopádů. Vždy je důležité dbát na to, aby rodina měla terénní vůz pouze pro sebe. Každý kompromis z tohoto požadavku ohrožuje společný zážitek, ohrožuje hlavní smysl celé cesty. Jedině když bude vůz sloužit pouze vám, můžete prožívat dobrodružství v africké divočině v intimitě své rodiny a nemusíte se podřizovat přáním, touhám a tempu někoho dalšího. Stejně důležité je trvat na terénním vozidle a nespokojit se s mikrobusem. Kouzlo rodinného safari je v příležitosti společného pozorování zvířat – a terénní vůz vám umožní dostat se k nim mnohem blíže a je také k pozorování zvířat lépe upravený.

Do Keni s dětmi staršími 8 let

Vybrat zemi a lokalitu pro své rodinné safari musíte i podle věku dětí, se kterými cestujete. V Keni a Tanzanii nedoporučuji safari s dětmi mladšími 8 let, kdežto v Jihoafrické republice jsou lokality vhodné i pro děti od 6 let. U mladších dětí je určitě potřeba vybírat lokality, kde nehrozí malárie, tedy oblasti ve vyšších nadmořských výškách. Společný zážitek z poznávání divoké africké přírody umocněte možností pěšího putování savanou nebo buší. Adrenalin pěšího safari, stopování zvířat, pocit lovce, vůně a pachy divočiny, zvuky drobných živočichů, zpěv ptáků, ale i ticho plné napětí – to nelze zažít bez pěší procházky. Vybírejte si proto lokality, kde můžete prožít i pěší safari.

„Kdyby to tak viděly naše děti“

Často se setkáváme s hosty v Keni, kteří si nad tou vší krásou povzdychnou: „Kdyby to tak viděly naše děti.“ Ale proč by to nemohly vidět? Pokud se rozhodnete pro safari, ani s tím není problém. S dětmi na safari lze jet beze strachu. Samozřejmě nejsme šílenci, kteří vám budou tvrdit, jak všechno půjde bez přípravy, ale při dodržení několika pravidel funguje safari s dětmi bez problémů.

Pokud cestujete s dětmi na safari, vždy je potřeba znát přesný plán cesty a vzdálenosti s dobou přejezdů. Zkušený průvodce vždy připraví zastávky na odreagování, trochu pohybu a toaletu. Program je vystavěn tak, aby se děti nenudily. Neočekáváme, že vaše láska bude několik hodin sedět a pozorovat krajinu. Vždy je po ruce nějaké dobrodružství, které děti nastartuje.

Dostatečné množství nápojů, které mají vaše děti rády. Děti vám asi celý den nebudou pít jen vodu. Je třeba jim zabránit v dehydrataci – přece jen cesta vede savanou, kde je teplo. Je dobré tyto nápoje promíchat se zeleným čajem. A i nějaká ta sladkost na cestu bude dobrá. Sladkostí ovšem nemyslíme čokoládu. Skvělá věc je dát dětem foťák nebo kameru a vyhlásit rodinnou soutěž o nejlepší fotku nebo nahrávku. Překvapí vás, jakými glosátory jsou děti.

Vyrazit s dětmi na safari je opravdu skvělá věc. Ale je nutné si cestu připravit na míru. Každá rodina má trochu jiné zájmy, každé dítě má trochu jinou mentalitu a vztah k přírodě. Navíc Keňa umožňuje rodičům postavit děti i před skutečnost, že se děti na celém světě nemají tak dobře jako ony. To může být pro mnoho dětí skvělá zkušenost. A setkání dvou světů, tak odlišných, tak protichůdných, ale zároveň spojených dětskou bezprostředností, to je věc k nezaplacení. Proto je dobré cestu na rodinné safari plánovat na míru. Nepodlehněte zdání, že odletíte na last moment na keňské pobřeží a na místě si vyrazíte s dětmi na safari a dostanete zážitky, o kterých tu píšeme.

Pokud si chcete také odpočinout u moře, safari v Keni můžete zakončit pobytem na pobřeží. Vždy je ale nutné vědět, kdy se kam můžete vydat. Kdy je kde jaké počasí a jaké období je vhodné z hlediska migrace zvířat. Letět s rodinou do Afriky vyžaduje odbornou přípravu a zázemí.

Sdílení

Poslední články

Zájezdy s českým průvodcem - volná místa

Vydejte se vstříc dobrodružství s průvodcem! Vyberte si z našich poznávacích cest, na které s vámi pojede náš český průvodce a kde momentálně doobsazujeme volná místa.

Posvátná hora Koya san v Japonsku

Japonsko je zemí extrémů. Na jedné straně supermoderní společnost, známá svou vyspělou technikou, obětavostí zaměstnanců, vysokým tempem a velice tvrdými podmínkami života ve velkých městech, a na druhé straně kult dokonale upravených parků, buddhistických klášterů, tichých zákoutí a posvátných míst. Přímořská Ósaka patří k nejznámějším a nejmodernějším městům Japonska. Pulzuje dynamickým až divokým životním tempem. Ale jen o pár desítek kilometrů dál vám ukáže Japonsko úplně jinou tvář – posvátnou horu Koya s chrámovým komplexem Koya–san.

Velká migrace pakoňů - pojízdná prodejna masa

Pakoně (Connochaetes taurinus). Jsou motorem největší pravidelné migrace suchozemských zvířat na světě. Bez nich by východní Afrika nebyla východní Afrikou. Zasloužili by si být součástí tzv. Velké pětky. Bez nich by po savanách a v buších neběhalo tolik predátorů. Záměrně píši v množném čísle. Vidět jednoho lva je zážitek. Vidět jednoho nosorožce je zážitek. Vidět jednoho pakoně je o ničem, ale vidět jich najednou stovky a tisíce je dech beroucí věc. Na pakoně se prostě musí myslet v množném čísle.

Asijský Mauricius - ostrov Langkawi

Při dnešním pohodlném spojení do Kuala Lumpuru nebo Singapuru, je jen otázkou času, kdy mnohem více Čechů a Moravanů objeví tuhle zelenou perlu - ostrov Langkawi.

Zájezdy

loading