facebook

Nemocniční jeskyně - Cat Ba - zátoka Lan Ha

Zátoka Lan Ha není jen krásná zátoka, která je výbornou alternativou k dnes již přelidněné Halong Bay. Je to i místo, kterým procházela historie – dávná i moderní.

Během války s USA se zátoka Lan Ha stala několikrát cílem náletů. Především ostrov Cat Ba. Je přirozené, že se místní obyvatelé snažili vytvářet úkryty, které by je chránili v případě dalších náletů. V jednom z místních jeskynních komplexů byla vybudována nemocnice. Nemocniční jeskyně byla důmyslným zařízením, které vzniklo za nesmírného úsilí vietnamských vojáků. Stavba trvala téměř dva roky a vlastně po celou dobu její výstavby byla v plném provozu. Jeskyně se dala uzavřít opevněnými vraty. Byla upravena do několika pater. Podél hlavní chodby byly vyhloubeny nebo vbudovány jednotlivé nemocniční pokoje, ordinace, operační sály. V patře pak kanceláře a místnosti pro velící důstojníky. Dokonce bylo k dispozici i kino. Ačkoliv se Američané snažili nemocnici opakovaně zničit, nikdy se jim to nepodařilo. Dlouho jim trvalo, než vůbec byli schopni určit, kde v zátoce Lan Ha nemocnice je. A i když nakonec její lokalitu určili, nebyli ji schopni leteckými bombami zničit. Až do jejich odchodu v roce 1975 byla nemocnice v provozu a pomohla zachránit desítky, možná stovky vietnamských vojáků a civilistů. Určitě stojí za to na ostrov Cat Ba zavítat a absolvovat cca 30 minutovou průvodcovanou prohlídku. Je to velmi zajímavý vhled do vietnamské moderní historie. Ke vstupu do Nemocniční jeskyně se po úzké ne příliš kvalitní silnici vzhůru (cca 20 minut jízdy). Jarní a podzimní měsíce jsou nejvhodnější, protože tolik nefouká vítr a neprší. V letních měsících hodně prší a jeskyně může být nepřístupná. V zimních měsících může být v zálivu mlha a je škoda připravit se o nádherné výhledy. Jarní a podzimní jeskyně vždy poskytují nejvhodnější povětrnostní podmínky pro lidi na ostrově Cat Ba, takže návštěva v těchto ročních obdobích by byla preferovanou volbou pro teploty, sluníčko a nedostatek deště. Léto je obvykle nejhorší čas na návštěvu, protože teploty a rychlost srážek stoupají během této sezóny, ale nemocnice Cave poskytne fantastický úlevu od počasí s jeho chladné vnitřky a kompletní ochranu před deštěm. V zimě mohou být výhledy na okolní krajinu zakryty driftovými mraky mlhy.

Sdílení

Poslední články

Vietnam - Hoi An - večerní město

Zakázané ovoce

Snažím se na veřejnosti hájit právo na svobodné cestování. Mnoho lidí mne za to odsuzuje a pokládá mne za ďáble, který chce pro mrzký peníz zapomínat na nebezpečí. Kdo mne zná, ví, že peníze v mém snažení nehrají roli. Cestování jsme možná dříve považovali za samozřejmost, bylo součástí našeho životního stylu, bylo nedílnou součástí našich životů. Už nikdy nebude cestování jako dřív. Svět je v rozpacích a neví si se současnou situací rady. Můžeme cestovat? Nemůžeme? Je to bezpečné? Ohrozíme sebe nebo ostatní?

Posvátná hora Koya san v Japonsku

Japonsko je zemí extrémů. Na jedné straně supermoderní společnost, známá svou vyspělou technikou, obětavostí zaměstnanců, vysokým tempem a velice tvrdými podmínkami života ve velkých městech, a na druhé straně kult dokonale upravených parků, buddhistických klášterů, tichých zákoutí a posvátných míst. Přímořská Ósaka patří k nejznámějším a nejmodernějším městům Japonska. Pulzuje dynamickým až divokým životním tempem. Ale jen o pár desítek kilometrů dál vám ukáže Japonsko úplně jinou tvář – posvátnou horu Koya s chrámovým komplexem Koya–san.

Velká migrace pakoňů - pojízdná prodejna masa

Pakoně (Connochaetes taurinus). Jsou motorem největší pravidelné migrace suchozemských zvířat na světě. Bez nich by východní Afrika nebyla východní Afrikou. Zasloužili by si být součástí tzv. Velké pětky. Bez nich by po savanách a v buších neběhalo tolik predátorů. Záměrně píši v množném čísle. Vidět jednoho lva je zážitek. Vidět jednoho nosorožce je zážitek. Vidět jednoho pakoně je o ničem, ale vidět jich najednou stovky a tisíce je dech beroucí věc. Na pakoně se prostě musí myslet v množném čísle.

Asijský Mauricius - ostrov Langkawi

Při dnešním pohodlném spojení do Kuala Lumpuru nebo Singapuru, je jen otázkou času, kdy mnohem více Čechů a Moravanů objeví tuhle zelenou perlu - ostrov Langkawi.

Zájezdy

loading