facebook

Nemocniční jeskyně - Cat Ba - zátoka Lan Ha

Zátoka Lan Ha není jen krásná zátoka, která je výbornou alternativou k dnes již přelidněné Halong Bay. Je to i místo, kterým procházela historie – dávná i moderní.

Během války s USA se zátoka Lan Ha stala několikrát cílem náletů. Především ostrov Cat Ba. Je přirozené, že se místní obyvatelé snažili vytvářet úkryty, které by je chránili v případě dalších náletů. V jednom z místních jeskynních komplexů byla vybudována nemocnice. Nemocniční jeskyně byla důmyslným zařízením, které vzniklo za nesmírného úsilí vietnamských vojáků. Stavba trvala téměř dva roky a vlastně po celou dobu její výstavby byla v plném provozu. Jeskyně se dala uzavřít opevněnými vraty. Byla upravena do několika pater. Podél hlavní chodby byly vyhloubeny nebo vbudovány jednotlivé nemocniční pokoje, ordinace, operační sály. V patře pak kanceláře a místnosti pro velící důstojníky. Dokonce bylo k dispozici i kino. Ačkoliv se Američané snažili nemocnici opakovaně zničit, nikdy se jim to nepodařilo. Dlouho jim trvalo, než vůbec byli schopni určit, kde v zátoce Lan Ha nemocnice je. A i když nakonec její lokalitu určili, nebyli ji schopni leteckými bombami zničit. Až do jejich odchodu v roce 1975 byla nemocnice v provozu a pomohla zachránit desítky, možná stovky vietnamských vojáků a civilistů. Určitě stojí za to na ostrov Cat Ba zavítat a absolvovat cca 30 minutovou průvodcovanou prohlídku. Je to velmi zajímavý vhled do vietnamské moderní historie. Ke vstupu do Nemocniční jeskyně se po úzké ne příliš kvalitní silnici vzhůru (cca 20 minut jízdy). Jarní a podzimní měsíce jsou nejvhodnější, protože tolik nefouká vítr a neprší. V letních měsících hodně prší a jeskyně může být nepřístupná. V zimních měsících může být v zálivu mlha a je škoda připravit se o nádherné výhledy. Jarní a podzimní jeskyně vždy poskytují nejvhodnější povětrnostní podmínky pro lidi na ostrově Cat Ba, takže návštěva v těchto ročních obdobích by byla preferovanou volbou pro teploty, sluníčko a nedostatek deště. Léto je obvykle nejhorší čas na návštěvu, protože teploty a rychlost srážek stoupají během této sezóny, ale nemocnice Cave poskytne fantastický úlevu od počasí s jeho chladné vnitřky a kompletní ochranu před deštěm. V zimě mohou být výhledy na okolní krajinu zakryty driftovými mraky mlhy.

Sdílení

Poslední články

Zambie_South Luangwa

Zambie - neobjevený safari klenot

Zambie je neobjeveným safari klenotem. Viktoriiny vodopády, v celé své mohutné kráse, jsou na seznamu mnoha lidí, ale zbytek Zambie je velkou neznámou. Pokud se však ponoříte hlouběji, najdete jedny z nejčistších a nepřeplněných rájů divoké přírody v Africe. Prvotřídní parky, jako je South Luangwa, Lower Zambezi a Kafue, čekají jen na to, abyste je prozkoumali při projížďkách, ale také při safari pěšky, na lodích a kánoích s odborným průvodcem.

Kam se v Zambii vydat na safari?

Tanzanie_Ngorongoro

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Zdá se to být jednoduchou otázkou, ale safari není rohlík v supermarketu. Cena safari (nejen v Tanzanii) se skládá s mnoha položek a každá z nich má mnoho vrstev, které se na konci sčítají a vytváří odpověď na otázku: Kolik stojí safari v Tanzanii?

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný. 

Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.

Tanzanie_Serengeti_zebry

Kam na safari v Tanzanii?

Tanzanie má přes 30 národních parků a chráněných území. Některé z nich jsou tak rozsáhlé, že byste v nich museli být mnoho dnů, abyste je poznali podrobně. 

Kam tedy na safari v Tanzanii?

Můj blog vám pomůže ve výběru těch správných míst a moc rádi vám sestavíme nejlepší cestu na safari.

Než si odpovíte na tuto otázku, odpovězte si nejdříve na dvě další: Jedu na safari poprvé v životě, nebo už mám se safari zkušenost? Je pro mne safari v Tanzanii v Tanzanii hlavní částí dovolené, nebo je to doplněk k dovolené na Zanzibaru?
 

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Zájezdy

loading