facebook

Nemocniční jeskyně - Cat Ba - zátoka Lan Ha

Zátoka Lan Ha není jen krásná zátoka, která je výbornou alternativou k dnes již přelidněné Halong Bay. Je to i místo, kterým procházela historie – dávná i moderní.

Během války s USA se zátoka Lan Ha stala několikrát cílem náletů. Především ostrov Cat Ba. Je přirozené, že se místní obyvatelé snažili vytvářet úkryty, které by je chránili v případě dalších náletů. V jednom z místních jeskynních komplexů byla vybudována nemocnice. Nemocniční jeskyně byla důmyslným zařízením, které vzniklo za nesmírného úsilí vietnamských vojáků. Stavba trvala téměř dva roky a vlastně po celou dobu její výstavby byla v plném provozu. Jeskyně se dala uzavřít opevněnými vraty. Byla upravena do několika pater. Podél hlavní chodby byly vyhloubeny nebo vbudovány jednotlivé nemocniční pokoje, ordinace, operační sály. V patře pak kanceláře a místnosti pro velící důstojníky. Dokonce bylo k dispozici i kino. Ačkoliv se Američané snažili nemocnici opakovaně zničit, nikdy se jim to nepodařilo. Dlouho jim trvalo, než vůbec byli schopni určit, kde v zátoce Lan Ha nemocnice je. A i když nakonec její lokalitu určili, nebyli ji schopni leteckými bombami zničit. Až do jejich odchodu v roce 1975 byla nemocnice v provozu a pomohla zachránit desítky, možná stovky vietnamských vojáků a civilistů. Určitě stojí za to na ostrov Cat Ba zavítat a absolvovat cca 30 minutovou průvodcovanou prohlídku. Je to velmi zajímavý vhled do vietnamské moderní historie. Ke vstupu do Nemocniční jeskyně se po úzké ne příliš kvalitní silnici vzhůru (cca 20 minut jízdy). Jarní a podzimní měsíce jsou nejvhodnější, protože tolik nefouká vítr a neprší. V letních měsících hodně prší a jeskyně může být nepřístupná. V zimních měsících může být v zálivu mlha a je škoda připravit se o nádherné výhledy. Jarní a podzimní jeskyně vždy poskytují nejvhodnější povětrnostní podmínky pro lidi na ostrově Cat Ba, takže návštěva v těchto ročních obdobích by byla preferovanou volbou pro teploty, sluníčko a nedostatek deště. Léto je obvykle nejhorší čas na návštěvu, protože teploty a rychlost srážek stoupají během této sezóny, ale nemocnice Cave poskytne fantastický úlevu od počasí s jeho chladné vnitřky a kompletní ochranu před deštěm. V zimě mohou být výhledy na okolní krajinu zakryty driftovými mraky mlhy.

Sdílení

Poslední články

Asijský Mauricius - ostrov Langkawi

Při dnešním pohodlném spojení do Kuala Lumpuru nebo Singapuru, je jen otázkou času, kdy mnohem více Čechů a Moravanů objeví tuhle zelenou perlu - ostrov Langkawi.

Taj Mahal - nevěřte staré báji o lásce

Všichni slyší stejný příběh o veliké lásce. Příběh skvěle dokresluje nádheru stavby. Průvodci štěbetají pohádku o krásné princezně a zamilovaném princi v mnoha jazycích. Jenže co když to místo pohádky byl vlastně thriller?

Zájezdy

Golf ve Vietnamu - severní Vietnam - - Golf ve Vietnamu - severní Vietnam

Golf ve Vietnamu - severní Vietnam

7  /   od 40 500
Hoi An - Aira Boutigue Resort - -

Hoi An - Aira Boutigue Resort

od 1 250
Okruh - Objevte severní Vietnam a Sapu s českým průvodcem - - Sapa - krajina

Okruh - Objevte severní Vietnam a Sapu s českým průvodcem

10  /   od 61 900
Okruh - Vietnam - Památky UNESCO + pobyt u moře - - Hue

Okruh - Vietnam - Památky UNESCO + pobyt u moře

10  /   od 45 500
Okruh - Vietnam plný zážitků - s českým průvodcem - - Vietnam - Vliv čínské kultury najdete na každém kroku.

Okruh - Vietnam plný zážitků - s českým průvodcem

13  /   od 65 500
Okuh - Vietnam - od severu k jihu s českým průvodcem - - Rýžová pole jsou symbolem venkova ve Vietnamu.

Okuh - Vietnam - od severu k jihu s českým průvodcem

9  /   od 45 500
Phu Quock - Mango Bay Resort Phu Quck - - Mango Bay - Beach restaurant

Phu Quock - Mango Bay Resort Phu Quck

od 2 090
Stopover v centrálním Vietnamu - Hoi An + Hue - -

Stopover v centrálním Vietnamu - Hoi An + Hue

4  /   od 13 500
Stopover v Hanoji a plavba v zálivu Lan Ha - - Hanoj - Lan Ha Bay - V´Spirit Cruices

Stopover v Hanoji a plavba v zálivu Lan Ha

3  /   od 10 500
Stopover v Saigonu a v deltě řeky Mekong - -

Stopover v Saigonu a v deltě řeky Mekong

3  /   od 7 900
Zájezd k moři - Hoi An - Aira Boutigue - - Vietnam - Hoi An - hotel Aira - pláž

Zájezd k moři - Hoi An - Aira Boutigue

10  /   od 28 500
Zájezd k moři - Nha Trang - The Anam (5*) - -

Zájezd k moři - Nha Trang - The Anam (5*)

12  /   od 34 650