Nemocniční jeskyně - Cat Ba - zátoka Lan Ha

Zátoka Lan Ha není jen krásná zátoka, která je výbornou alternativou k dnes již přelidněné Halong Bay. Je to i místo, kterým procházela historie – dávná i moderní.

Během války s USA se zátoka Lan Ha stala několikrát cílem náletů. Především ostrov Cat Ba. Je přirozené, že se místní obyvatelé snažili vytvářet úkryty, které by je chránili v případě dalších náletů. V jednom z místních jeskynních komplexů byla vybudována nemocnice. Nemocniční jeskyně byla důmyslným zařízením, které vzniklo za nesmírného úsilí vietnamských vojáků. Stavba trvala téměř dva roky a vlastně po celou dobu její výstavby byla v plném provozu. Jeskyně se dala uzavřít opevněnými vraty. Byla upravena do několika pater. Podél hlavní chodby byly vyhloubeny nebo vbudovány jednotlivé nemocniční pokoje, ordinace, operační sály. V patře pak kanceláře a místnosti pro velící důstojníky. Dokonce bylo k dispozici i kino. Ačkoliv se Američané snažili nemocnici opakovaně zničit, nikdy se jim to nepodařilo. Dlouho jim trvalo, než vůbec byli schopni určit, kde v zátoce Lan Ha nemocnice je. A i když nakonec její lokalitu určili, nebyli ji schopni leteckými bombami zničit. Až do jejich odchodu v roce 1975 byla nemocnice v provozu a pomohla zachránit desítky, možná stovky vietnamských vojáků a civilistů. Určitě stojí za to na ostrov Cat Ba zavítat a absolvovat cca 30 minutovou průvodcovanou prohlídku. Je to velmi zajímavý vhled do vietnamské moderní historie. Ke vstupu do Nemocniční jeskyně se po úzké ne příliš kvalitní silnici vzhůru (cca 20 minut jízdy). Jarní a podzimní měsíce jsou nejvhodnější, protože tolik nefouká vítr a neprší. V letních měsících hodně prší a jeskyně může být nepřístupná. V zimních měsících může být v zálivu mlha a je škoda připravit se o nádherné výhledy. Jarní a podzimní jeskyně vždy poskytují nejvhodnější povětrnostní podmínky pro lidi na ostrově Cat Ba, takže návštěva v těchto ročních obdobích by byla preferovanou volbou pro teploty, sluníčko a nedostatek deště. Léto je obvykle nejhorší čas na návštěvu, protože teploty a rychlost srážek stoupají během této sezóny, ale nemocnice Cave poskytne fantastický úlevu od počasí s jeho chladné vnitřky a kompletní ochranu před deštěm. V zimě mohou být výhledy na okolní krajinu zakryty driftovými mraky mlhy.

Sdílení

Poslední články

Kdo chce zažít opravdovou Afriku, vyrazí na cestu v náklaďáku

Svět turistiky se v posledních letech mění. Vyrostla generace cestovatelů, která už neloví destinace, nemá za cíl navštívit co nejvíce zemí. Vyrostla generace, která loví zážitky. A právě díky lidem, kteří chtějí zažít unikátní věci, dobývají náklaďáky svět turistiky. Zní to neuvěřitelně, ale trávit svou dovolenou na náklaďáku touží rok od roku víc a víc lidí.

Vietnamská kráska s českou stopou zařazena mezi nejlepší hotely v Asii

Ze začátku to vypadalo jako drzost nebo bláznovství. Chtít postavit v komunistické zemi 5* hotel s koloniální atmosférou, zaměřený na nejlepší světovou klientelu. Navíc v bývalém vojenském prostoru. Ten kousek se lidem kolem pana Pham Van Hiena podařil a nedávno byl hotel oceněn jako jeden z nejlepších plážových resortů v Asii. Pan Hien umí dokonale česky a Česko je jeho druhým domovem.

Chcete mít panenskou pláž jenom pro sebe?

Vydejte se do Mosambiku. Už dávno překročil stín své minulosti a je čas vykašlat se na setrvačnost médií, která o Mosambiku stále píší jako o nebezpečné zemi. Ještě donedávna byla v podobné situaci celá řada zemí - Barma (Myanmar), Kambodža, Uganda, zažívá to Kolumbie a Etiopie. Naštěstí lidé, kteří rádi cestují, jsou vždy alespoň jeden krok před médii, dva kroky před masovou turistikou a kilometr před politiky. Mosambik si zaslouží pozornost – zvláště jeho ostrovy a pobřeží.

Zájezdy

Golf ve Vietnamu - Jižní Vietnam -

Golf ve Vietnamu - Jižní Vietnam

7  /   od 29 500
Golf ve Vietnamu - severní Vietnam -

Golf ve Vietnamu - severní Vietnam

7  /   od 40 500
Hoi An - Aira Boutigue Resort -

Hoi An - Aira Boutigue Resort

od 1 250
Zájezd k moři - Hue - Ana Mandara Resort -

Hue - Ana Mandara Resort

1  /   od 1 500
Okruh - Objevte severní Vietnam a Sapu s českým průvodcem -

Okruh - Objevte severní Vietnam a Sapu s českým průvodcem

10  /   od 61 900
Okruh - Vietnam -  Památky UNESCO + pobyt u moře -

Okruh - Vietnam - Památky UNESCO + pobyt u moře

10  /   od 44 500
Okruh - Vietnam plný zážitků -  s českým průvodcem -

Okruh - Vietnam plný zážitků - s českým průvodcem

13  /   od 65 500
Okuh - Vietnam - od severu k jihu s českým průvodcem -

Okuh - Vietnam - od severu k jihu s českým průvodcem

9  /   od 45 500
Phu Quock - Mango Bay Resort Phu Quck -

Phu Quock - Mango Bay Resort Phu Quck

od 1 490
Stopover v centrálním Vietnamu - Hoi An + Hue -

Stopover v centrálním Vietnamu - Hoi An + Hue

4  /   od 13 500
Stopover v Hanoji a plavba v zálivu Lan Ha -

Stopover v Hanoji a plavba v zálivu Lan Ha

3  /   od 10 500
Stopover v Saigonu a v deltě řeky Mekong -

Stopover v Saigonu a v deltě řeky Mekong

3  /   od 7 900
Zájezd k moři - Hoi An - Aira Boutigue -

Zájezd k moři - Hoi An - Aira Boutigue

10  /   od 28 500
Zájezd k moři - Hue - Ana Mandara Hue Resort -

Zájezd k moři - Hue - Ana Mandara Hue Resort

10  /   od 33 500
Zájezd k moři - Nha Trang - The Anam 5* - letní  speciál -

Zájezd k moři - Nha Trang - The Anam 5* - letní speciál

12  /   od 39 900