facebook
Poznávací zájezd - Esence Srí Lanky s českým průvodcem - Jeskynní chrám v Dambulle - vstupu do areálu vévodí obří zlacená socha Buddhy

Poznávací zájezd - Esence Srí Lanky s českým průvodcem

9 nocí od 38 500 Kč
Srí Lanka, Poznávací zájezdy

Popis zájezdu

Poznávací zájezd na Srí Lanku může mít mnoho podob. Ačkoliv je Srí Lanka poměrně malý ostrov (o 20% menší než Česká republika), má turistům co nabídnout. V našem poznávacím zájezdu "Esence Srí Lanky" jsme připravili program pro ty, kdo se na Srí Lanku chystají poprvé. V programu najdete ochutnávku ze všech chutí Srí Lanky - významné památky, přírodní krásu nížinných jezer, buddhistické svatyně, zahrady koření, horské stráně porostlé čajovými plantážemi, náhorní planinu i mořské pobřeží. Zájezdy na Srí Lanku pořádáme více než 20 let, u nás budete v dobrých rukách. 

Tento zájezd je zařazený do našeho projektu SINGLE COLLECTION, který se snaží vyjít vstříc single cestovatelům. Je mezi námi mnoho těch, kteří nemají s kým cestovat a platit příplatky za jednolůžkový pokoj je příliš drahé. V našem projektu nabízíme cestování bez těchto potíží. Buď vás spárujeme do dvoulůžkového pokoje, nebo dostanete jednolůžkový pokoj bez příplatku.  Už nemusíte za každou cenu shánět někoho, kdo s vámi bude cestovat, nebo nemusíte platit peníze navíc, jen proto, že jste sami.  Stačí si jen vybrat náš zájezd v SINGLE COLLECTION.

Fotogalerie

Zážitky, na které se můžete těšit

  • Program cesty zahrnující všechny zásadní lokality spojené s úžasnou historií Srí Lanky
  • Sloni, čaj a koření aneb tři typická symboly pro Srí Lanku
  • Báječné přírodní lokality od palmových hájů a rýžových polí nížin až po horské pláně
  • Ochutnávka svébytné kultury v Kandy v podání těch nejlepších tanečníků a bubeníků
  • Malá skupina zajišťující maximální komfort všech účastníků
  • Ubytování v příjemných a kvalitních hotelech, bez nutnosti denního stěhování
  • Navazující pobyt u moře u nejhezčích pláží na jihozápadě ostrova

1. den - Odlet z Prahy (nebo z Vídně, podle vašeho přání) na Srí Lanku

2. den - Přílet na Srí Lanku a odjezd do oblasti Kandalama se zastávkou za slony

3. den – Famózní jeskynní chrám v Dambulle, navečer možnost jeep safari

4. den – Srílanská „jednička“ Sigiriya a nádherný otisk historie Polonnaruwa

5. den – Cesta do Kandy provoněná kořením

6. den – Poklady botanické zahrady a cesta do hor, čajového království

7. den – Trek po Hortonových pláních

8. den – Kolébka drahých kamenů a konečně hřejivá náruč Indického oceánu

9. + 10. den – Volno u moře, relax

11. den – Vracíme se domů

12. den – Přílet

Cena zahrnuje

Letenku na trase Praha Kolombo Praha v ekonomické třídě
Transfery po Srí Lance minivanem či malým busem
Česky hovořícího průvodce během poznávací části
9x ubytování ve 3*  prověřených hotelech
9x polopenzi
Zdravotní pojištění
Zákonné pojištění pro případ úpadku
Zákonný odvod do Garančního fondu

Cena nezahrnuje

Vstupné do objektů dle programu v celkové výši cca 200 USD – splatno na místě *)
Osobní výdaje
Spropitné (5-10 USD na osobu a den - není povinné)
Obědy, nápoje
Poplatek za povinné vstupní vízum (bude upřesněno)

Ad *)
V minulých sezónách jsme pokládali za samozřejmé, že vstupy do objektů na Srí Lance v rámci programu jsou již zahrnuty v ceně. Nicméně nemohli jsme si nevšimnout, že při téměř každém zájezdu se našel účastník – někdy i dva, tři – který se v ten který den rozhodl aktuální programový bod vynechat a radši si v hotelu odpočinout, domluvit ayurvedickou masáž atd. Řešením, že vstupné si budete na místě platit sami, Vám vlastně dáváme větší svobodu rozhodnout se dle Vaší aktuální nálady, zájmu a priorit.

1. den - Odlet z Prahy (nebo z Vídně, podle vašeho přání) na Srí Lanku

Dle letového řádu (obvykle v odpoledních hodinách) odlétáme do Colomba, vždy s jedním přestupním místem.




2. den - Přílet na Srí Lanku a odjezd do oblasti Kandalama se zastávkou za slony

Na letiště Katunayake severně od Colomba přiletíme v ranních či dopoledních hodinách. Po vyřízení vstupních formalit a vyzvednutí zavazadel nás bude očekávat náš průvodce, který se nám bude věnovat až po příjezd k moři.

Naše první cesta povede do centrální části zvané „Kulturní trojúhelník“, protože v ní je většina stěžejních památkových lokalit. A protože můžeme být po dlouhém letu trochu unaveni, příjemně si ji přerušíme v Pinnawale, kde je již více než čtyři desetiletí provozován populární sloní sirotčinec. Krmení slůňat mlékem, koupel stáda v řece a především možnost přímého kontaktu s těmito úžasnými zvířaty jsou dalšími argumenty pro naši návštěvu. Mimochodem, víte, že odsud pochází dvě sloní dámy, které jsou nyní ozdobou pražské ZOO..?

Odpoledne dorazíme k jezeru Kandalama, jedné z mnoha nádrží, které nechali zbudovat dávní králové, aby zabezpečili vláhu pro životodárná rýžová pole.

Ubytujeme se na první tři noci a večeří začíná naše polopenze.

HOTEL KASSAPA LIONS ROCK (3*) nebo srovnatelný ve stejné lokalitě


Večeře


3. den – Famózní jeskynní chrám v Dambulle, navečer možnost jeep safari

Po snídani nás čeká poměrně blízký cíl – nad městečkem Dambulla se vypíná skála, kde prý našel ještě na konci předlepočtového věku azyl jeden z annuradhapurských králů a ten pak nechal ve zdejších jeskyních zbudovat chrám. V díle poté po další staletí pokračovala řada ostrovních vládců, takže dnes zde můžeme navštívit pět jeskyní neuvěřitelně vyzdobených sochami, nástěnnými a nástropními malbami a dalšími buddhistickými artefakty.

Kolem poledne se vrátíme do našeho hotelu.

Odpoledne poslouží k relaxu. Kdo by ale měl dlouhou chvíli, může si s průvodcem domluvit jeep safari do NP Minneriya, případně rezervace Ritigala a dalších míst severně od města Habarana. Touto oblastí od nepaměti migrují divocí sloni a kromě nich zde bývá šance vidět opice (makaky, hulmany), buvoly, krokodýly či celou řadu místního ptactva.

Večeře a hurá na kutě, zítřek bude náročný!

HOTEL KASSAPA LIONS ROCK (3*) nebo srovnatelný ve stejné lokalitě


Snídaně - večeře


4. den – Srílanská „jednička“ Sigiriya a nádherný otisk historie Polonnaruwa

Snídaně. „Kdo nebyl na Sigiriyi, nebyl na Srí Lance“, to je heslo, které dnes musíme naplnit. Hodinu jízdy se nachází skalní monolit vystupující cca 200 metrů nad okolní krajinu. Na jejím vrcholu a v bezprostředním okolí si nechal v 5. století n.l. král Kasyapa vybudovat neskutečné sídlo a i když se do dnešních dnů dochovaly jen jeho segmenty – dechberoucí fresky dívek, zbytky Lví brány, vodní nádrž na vrcholu, zahradní architektura atd. – jistě zde většina stane v úžasu nad tím, co dávní předci dokázali. Výstup na vrchol není technicky náročný, neb je veden po kamenných, zděných či železných schodech.

Když v 11. století n.l., po vyčerpávajících bojích s nájezdníky ze severu ostrova a Indie zaniklo nejstarší srílanské království v Annuradhapuře, nechal jeho vládce zbudovat novou metropoli jižněji u dnešní Polonnaruwy. Během dalších dvou století zde vzniklo město, jehož sláva se šířila daleko mimo ostrov. A i když i Polonnaruwa byla nakonec vyplneněna a vypálena, zůstal zde poměrně kompaktní areál se zbytky monumentálního královského paláce, audienční síně, lázní, celé řady chrámů či obřích dagob-stúp typicky zvonovitého tvaru. To vše si pohodlně projdeme, abychom naši návštěvu zakončili v Gal Vihara s velkými sochami Buddhy vytesanými přímo do skály.

Na večeři už budeme zpátky v našem hotelu.

HOTEL KASSAPA LIONS ROCK (3*) nebo srovnatelný ve stejné lokalitě


Snídaně - večeře


5. den – Cesta do Kandy provoněná kořením

Snídaní se rozloučíme s tímto místem a vydáme se na cestu do města Kandy, srdce ostrova.

Ještě před jeho dosažením budeme v oblasti Matale projíždět regionem, který proslavila produkce koření. Ostatně to bylo nejžádanější komoditou podněcující zájem koloniálních mocností. V jedné z ukázkových zahrad si zblízka prohlédneme, jak roste skořice, hřebíček, kurkuma, vanilka, kakao a další zázraky rostlinné říše, mající nezastupitelnou úlohu v ayurvedské medicíně, kuchyni či kosmetice. Co a jak se z nich vyrábí a jak se používá nám bude názorně předvedeno.

Odpoledne patří Kandy, do r. 1815 poslední nezávislé baště proti britským kolonizátorům. Rušné ulice plné pulzujícího života, tržiště, rukodělné dílny a především svatostánek a poutní místo buddhistů z celého světa: Dalada Maligawa neboli Chrám Buddhova zubu. Po jeho prohlídce bude posledním bodem trocha folklóru – ukázky tradičních tanců za doprovodu těch nejlepších bubeníků.

Hotel v Kandy či jeho okolí nám bude útočištěm, tentokráte na jednu noc. Ubytujeme se a čeká nás večeře.

HOTEL ROYAL KANDYAN (3*) nebo srovnatelný ve stejné lokalitě


Snídaně - večeře


6. den – Poklady botanické zahrady a cesta do hor, čajového království

Nasnídáme se a než opustíme Kandy, navštívíme slavnou Královskou botanickou zahradu v Peradenyi s obřími bambusy, alejemi palem, seychelskými „Coco de mer“, pavilonem orchidejí, tisíci dalších stromů či keřů a nádhernou parkovou úpravou.

A pak již naše cesta začne zdánlivě nekonečnými serpentinami stoupat vzhůru, s výhledy na údolí, vodopády a především nekonečné plantáže vyhlášeného čaje. Navštívíme některou z tradičních továren na jeho zpracování, ochutnávka a možnost nákupu samozřejmě nemohou chybět.

Stoupání zakončíme až téměř ve dvoutisícové výšce, kde se na náhorní plošině nachází městečko Nuwara Eliya. Zdejší klima je o poznání chladnější, zejména řada Evropanů se zde cítí jako doma. Ostatně bylo to nejmilejším místem britských koloniálních správců a úředníků, což se dodnes projevuje na zdejší architektuře.

Ve zdejším hotelu strávíme následující dvě noci a pobyt zahájíme večeří.

HOTEL OAK RAY SUMMER HILL BREEZE (3*) nebo srovnatelný ve stejné lokalitě


Snídaně - večeře


7. den – Trek po Hortonových pláních

Dopoledne se vypravíme na horské pláně, které nám svým charakterem spíše než tropy připomenou třeba krajinu ve Skotsku. Po příjezdu na místo započneme se zhruba devítikilometrovým trekem: i když procházku Stromovkou to pochopitelně nepřipomíná, není nijak zásadně obtížný a dá se projít volnější chůzí. Nejzajímavějšími místy jsou „Konec světa“ s nádherným výhledem do kraje (samozřejmě za příznivého počasí) a vodopády Baker Falls.

Po návratu do hotelu bude čas na relax, například při typickém „čaji o páté“. Nebo se můžeme vypravit do městečka… Jen nezmeškejme večeři!

HOTEL OAK RAY SUMMER HILL BREEZE (3*) nebo srovnatelný ve stejné lokalitě


Snídaně - večeře


8. den – Kolébka drahých kamenů a konečně hřejivá náruč Indického oceánu

Posnídáme a po jihozápadním úbočí hor bude probíhat náš sestup k pobřeží. Poslední zastávkou na trase bude městečko Ratnapura, které je nejdůležitějším a nejtradičnějším nalezištěm srílanských drahokamů a polodrahokamů. Exkurze do šperkařské dílny bude jistě velmi zajímavá. A což teprve si nějaký kouzelný „kousek“ pořídit na památku…

Odpoledne dorazíme k pobřeží na jihozápadě. Znalci říkají, že hezké pláže začínají v Bentotě směrem na jih. A právě hned pod Bentotou na nás čeká příjemný menší hotel a po leckdy náročném cestování zasloužený relax.

HOTEL JOE´S RESORT BENTOTA (3*)


Snídaně - večeře


9. + 10. den – Volno u moře, relax

Snídaně, večeře. V nedalekém souměstí Bentota-Aluthgama-Beruwala najdeme řadu obchůdků se suvenýry a dalšími zajímavostmi, rybí trh či některé menší, ale zajímavé chrámy.

HOTEL JOE´S RESORT BENTOTA (3*)

Joe´s Resort Bentota je malý hotel (jen 18 pokojů), zrekonstruovaný před dvěma lety. Nazývat Joe´s Resort boutiquem by bylo trochu odvážné, protože k tomu mu chybí privátnější služby, ale s boutiquovými hotely má mnoho společného. Intimní atmosféru, velmi příjemný personál, atmosféru rodinného hotelu. Kdo hledá klid, romantiku, lokální architekturu, dobrou kuchyni a velmi dobrou pláž, bude v Joe´s velmi spokojený


Snídaně - večeře


11. den – Vracíme se domů

Uvolnění pokojů bude upřesněno (obvykle do 10:00 hod.). Dle odletového času budeme mít zajištěn transfer na letiště, který by neměl trvat více než dvě hodiny.

Po odbavení na letišti Katunayake odlétáme ze Srí Lanky do Prahy (alt. Vídně), opět s jedním přestupem.

Snídaně


12. den – Přílet





MARCO POLO INTERNATIONAL spol. s r. o.
+420 222 314 666
Po - Pá 8:30 - 17:00
info@marco-polo.cz
Petrská 23, 11000 Praha 1-Nové Město
IČO: 28086953
DIČ: CZ28086953
Bankovní spojení: Unicredit Bank a.s.
Číslo b. účtu: 210 277 5551 / 2700