facebook
Bhútán - poslední Shangri La -

Bhútán - poslední Shangri La

12 nocí
Bhútán, Poznávací zájezdy

Bhútán - poslední Shangri La

Za posvátnými řekami a nejvyššími horami, mezi Indií a Tibetem, leží malé Bhútánské království. Po celá staletí byla tato neobyčejná země ještě více izolována od okolního světa než sousední Tibet, od kterého převzala kulturu, řeč, písmo a náboženství. Budhismus utváří nejen magickou a zvláštní atmosféru Bhútánu, ale i jeho život a hodnoty. Díky nádherným přírodním scenériím se zemi také říká poslední Šangri-La, ráj na zemi.
Není nelehké se do této země zamilovat a věřte, je to láska na celý život.

Celou cestu organizujeme vždy na míru, na vyžádání od 2 osob. Součástí cesty je místní anglicky mluvící průvodce, český průvodce za příplatek. 

 

Zážitky, na které se můžete těšit

  • Na cestě do Bhútánu se zastavíte a poznáte indickou Kalkatu a Dillí - možnost upravit stopover na jiné destinace, např. Singapur, Káthmándú (Nepál), nebo zkombinovat program s návštěvou indického Sikkimu a Západního Bengálska (Darjeeling).
  • Náročný program (ne ale fyzicky), který vám odhalí skryté krásy malého království a zapadlá místa na "konci světa".
  • Lokální průvodce, kvalitní hotely i kompletní stravování (plná penze) v Bhútánu v ceně.
  • Možnost upravit termín na takový, který vyhovuje vám.
  • Cenová nabídka na vyžádání.

1. den: odlet z Prahy do Kalkaty - přestupního bodu pro lety do Bhútánu.

Možnost, ale také, po dohodě, také letět do Singapuru, Dillí, Bangkoku nebo kombinovat cestu s nepálským Káthmandú a zde všude strávit libovolně dlouhou dobu ať už se jedná jen o krátký stopover nebo delší pobyt s programem.

2. den: Kalkata (Singapur/Dillí/Bangkok/Káthmandú)

Po příletu ubytování a prohlídka města s místním průvodcem.

Kalkata
Přivítání naším zástupcem na letišti, transfer do hotelu. První část prohlídky Kalkaty - mimo hlavní turistické trasy. Prohlédnete si hinduistický chrám Jain, Kumartuli - část staré Kalkaty, která je známá desítkami dílen, kde vznikají (nejen) hinduistické hliněné sochy a administrativní oblast kolem Dalhousie Square.
Pak se vydáte do oblasti proslavené pouličními stánky s jídlem, zejména Sudder Street, A.J.C Bose Road. Kiosky kolem Dacres Lane jsou tím nejautentičtějším co vám Kalkata může nabídnout.
Nakonec se vypravíte do další velmi autentické části města, známé jako Collage Street Book Market (zavřeno v neděli) a do China Town.

3. den: odlet do Bhútánu

Čeká vás přelet nad majestátními sněhem pokrytými vrcholky Himálaje do "země hřmícího draka" a jak se budete blížit k údolí Paro, budete přelétat a míjet zalesněné kopce, se stříbřitou řekou Paro (Paro Chu) klikatící se dole v údolí, zahlédnete pevnost Paro Dzong a rozhlednu Ta Dzong (Dzong, slovo se kterým se budete při vaší cestě setkávat velmi často, je název pro specifickou stavbu sloužící jako pevnost a zároveň jako klášter buddhistických mnichů. Tyto stavby jsou známé z Himalájí, jižního Tibetu a zejména Bhútánu. Objekty jsou rozlehlé a sestávají se mnoha nádvoří, chrámů, administrativních budov a ubytoven pro mnichy.

Náš zástupce vás bude čekat na letišti a po vyřízení formalit přejede do hlavního města Bhútánu Thimphu, ve kterém se mísí vzrušující směs tradice a modernosti. Cestou se zastavíte na "Buddha Point", vyhlídce, ze které je krásný rozhled na celé Thimphu, je to také místo, kde se nachází jedna z největších soch Buddy Shakyamuniho na světě.

4. den: Timphu - z minulosti do současnosti

O snídani elodenní prohlídka hlavního města, které svým způsobem žije ještě v hluboké minulosti, ale velice rychle se mění a blíží k "západnímu" modelu fungování. Jak ještě dlouho bude Bhútán rájem nepoznaného?

5. den: odjezd do přes průsmyk Dochu-la do údolí Punakha. S mnoha zastávkami s výhledy na himalájské velikány

Po časné snídani, vás čeká cesta na vyhlídku nad řekou Thimphu Chu. Pak se vydáte průsmyku Dochu-la (3,088m), kde se krátce zastavíte, abyste obdivovat Čhörten (tibetské schránky na obětiny), kamenné stěny mani a modlitební praporky, které zdobí silnici v jejím nejvyšším bodě. Pokud Vám bude přát štěstí, budete moci zahlédnout vrcholy několika „sedmitisícovek“ jako třeba Masagang (7158 m), nebo stolovou horu Zongphugang (7 060 m), která je dominantou izolované oblasti Lunana, a konečně Gangkar Puensum - nejvyšší vrchol v Bhútánu (7,497m).
Průsmyk je také známý kvůli svým 108 buddhistickým stúpám, které přirozeně podtrhují krásu tohoto místa.
Z průsmyku sestoupíte do subtropického údolí Punakha, které si stále uchovává hlavní poklady v zemi v podobě buddhistických relikvií.
Punakha byla hlavním městem Bhútánu až do roku 1955 a Punakha Dzong stále slouží jako zimní sídlo hlavního opata. První bhútánský král, Ugyen Wangchuck, zde byl korunován v roce 1907. Klášterní pevnost odolala několika požárům, zemětřesení a povodním v průběhu několika staletí. Poslední povodeň, v říjnu 1994, způsobila velké škody na pevnosti, ale jako zázrakem ušetřila jeho svatyně a posvátné sochy.

6. den: výlet po údolí, mezi kláštery a čorteny

Dnes vás čeká krásný pěší výlet k čortenu Khamsum Yuelley Namgel Chorten, který dominuje celému údolí. Po obědě v nedaleké vesnici se vydáte stezkou lemovanou nekonečnými rýžovými poli do chrámu plodnosti - Chimi Lhakhang. Tento chrám z 15. století je spojován s uctíváním falu a neplodné páry z dalekých koutů země sem přicházejí, aby se zde mohli pomodlit a bylo jim požehnáno.

7. den: přejezd přes průsmyk Lawala do Gangtey a údolí Phobjikha

Po snídani pokračuje vaše cesta přes průsmyk Lawala do Gangtey a údolí Phobjikha. V horách na východ od Wangduephodrang leží v překrásném údolí Phobjikha a na jeho svazích se nachází velký klášter Gangtey, založený v 17. století. Vesnice Phobjikha leží pár kilometrů od kláštera, na dně údolí. Toto odlehlé a vzdálené místo je během zimy domovem černých jeřábů, kteří migrují z vyprahlých plání Tibetu na severu do oblastí s mírnějším klimatem. Během dne si prohlédnete údolí Gangtey a Phobjikha, klášter Gangtey Gompa.
Přenocování v hotelu.

8. den: takřka celodenní jízda do Trongsa, přes průsmyk Pele-la (3,300m), který je tradiční hranicí mezi východem a západem

Dnes vás čeká 6-7 hod jízda do Trongsa . Průsmyk je označen velkým bílým Čhörtenem s modlitebními praporky a také se zde rapidně mění vegetace, kdy je horský les nahrazen ve vysoké nadmořské výšce trpasličím bambusem. Ještě než vyrazíte na cestu, zastavíte se u ruin kláštera Wanduephodrang, který shořel v roce 2012. Pak se projdeme po městečku Wangdue a když budemte mít štěstí uvídít bílé jeřáby na březích řeky. Pak už se konečně vydáte na cestu do průsmyku Pelela. Oběd si dáte nedaleko nepálské stúpy z 18. století a odpoledne dojedete do Trongsa.

9. den: přejezd do Bumthangu, což je je obecný název pro čtyři údolí - Chumey, Choekhor, Tang a Ura. Nádherný a vzdálený kraj s hlubokou historií

Po snídani výlet k stúpě Chendbji Chorten, kterou v 18. stol. nechal postavit tibetský láma Shida. Po prohlídce pokračuje cesta do Bumthangu kolem průsmyku Yotong-la ve výšce 3,400m. První úsek měří 68 km od Trongsa a cesta zabere asi 3 hodiny. Následně se silnice vine prudce nahoru a dolů dalších 28 km do širokého, otevřeného a mnoha poli obdělávaného údolí Chumey.

10. den: celodenní výlet do údolí a poznávání současného života místních lidí

Bumthang je obecný název pro čtyř údolí - Chumey, Choekhor, Tang a Ura s výškou měnící se od 2.600m až po 4.000 m. Je domovem mnoha významných buddhistických chrámů a klášterů.
Navštívíte Kurje Lhakhang, kde světec Padmasambhava přemohl démona a nechal jeho tělo otisknout ve skále. Prohlédnete si chrám Jambey Lhakhang ze 7. století, Tamshing Lhakhang, kde se nacházejí jedny z nejstarších nástěnných maleb v Bhútánu a Jakar Dzong - administrativní centrum celého regionu. Odpoledne se projděte se po vesnici, navštivte malé řemeslné obchody, ochutnejte lokální kuchyni a poznejte naprosto jiný rytmus života, který ani dnes již není v Asii obvyklý.

11. den: odlet zpět do Para, historicky a kulturně velice bohaté oblasti, ve výšce 2200 m nad mořem

Odlet do Para.
Paro se nachází v nádherném, historicky a kulturně velice bohaté oblasti, ve výšce 2200 m nad mořem. Zde se nacházejí nejhezčí a často i nejstarší bhútánské chrámy a kláštery. Údolím protéká půvabná řeka Pa Chhu (Paro) a v dáli se tyčí horský velikán Chomolhari (7,314m).
Po příletu navštívíte prastarý chrám Kyichu ze 8. století resp. přestavěn v pol 17. stol.
Prohlédnete si Drukgyel Dzong, postavený v roce 1647, které připomíná Bhútáncům vítězství nad Tibeťany ve válce z roku 1644. Také navštívíte místní farmářskou rodinu, abyste poznali také obyčejný život místních lidí.

12. den: prohlídka kláštera Taktasang - známého také pod názvem "Tygří hnízdo"

Po snídani se vydáte na výlet do kláštera Taktsang, který je jeden z nejslavnějších Bhútánských klášterů, zasazený na skále 900 metrů vysoko nad údolí Paro. Říká se, že Guru Rinpočhe sem přijel na zádech tygřice, aby zde meditoval, od té doby to je nazýván "Tygří hnízdo". Klášter je uznáván jako nejposvátnější místo a všichni Bhútánci by jej alespoň jednou v životě měli osobně navštívit.
Po obědě Ta Dzong a ve kterém se v současnosti nachází Národní muzeum a Rinpung Dzong.

13. den: rozloučení s Bhútánem a odlet do Dillí (případně Kalkata, Singapur, Bangkok nebo Káthmanú).

Transfer na letiště a odlet do Dillí, kde přenocujete v letišti nedaleko letiště.
Po příletu (v odpoledních hodinách) vás čeká výlet po Dillí - projedete kolem vládních budov, které si zachovávají vzhled z koloniální éry pod britskou nadvládou, uděláte si zastávku u 42 m vysokého Vítězného oblouku (India Gate) a nakonec se přesunete k prohlídce Humájúnově hrobce z roku 1565, která patří mezi nejnádhernější stavby v celém Dillí.

14. den:  přílet do Prahy

Cena zahrnuje

Cena na vyžádání - obvykle zahrnuje:
* letenku včetně letištní tax a palivových příplatků - přes Kalkatu/Dillí. Po dohodě lze upravit přes Singapur, Bangkok, nebo Káthmandú
* ubytování na bázi dvoulůžkových pokojů (3* dle bhútánských standardů - jednoduché, ale čisté a pohodové ubytování - za příplatek vyšší kategorie)
* stravování: Indie - snídaně, Bhútán - plná penze
* anglicky mluvící průvodce - český pouze na vyžádání (zvýšené náklady na dopravu, ubytování atd.)
* transfery letiště - hotel - letiště a veškerou dopravu
* základní vstupy
* pojištění CK proti úpadku
* vízum do Bhútánu

Cena nezahrnuje

* spropitné

1. den: PRAHA - KALKATA (Dillí/Singapur/Bangkok)

Odlet z Prahy do Kalkaty. Možnost také po dohodě letět do Singapuru, Dillí nebo Bangkoku.2. den: KALKATA (Dillí, Singapur, Bangkok)

Po příletu vás čeká první část prohlídky Kalkaty - prohlédnete si hinduistický chrám Jain, Kumartuli - část staré Kalkaty, která je známá desítkami dílen, kde vznikají (nejen) hinduistické hliněné sochy a admistrativní oblast kolem Dalhousie Square. Po ubytování a nezbytném odpočinku vás později odpoledne opět vyzvedne průvodce na odpolední část, kdy se zastavíte u mostu Howrah, označovaný jako nejrušnější a nejvytíženější most na světě, památníku královny Victorie a nakonec si prohlédnete dům Matky Terezy.
3.den: KALKATA - PARO - TIMPHU

Transfer na letiště a odlet do Bhútánu.

"Welcome to Bhutan" 

Po transferu na letiště následuje odlet do Paro na pravidelné lince místních aerolinek, které dost možná, bude řídit český pilot. Čeká Vás přelet nad majestátními sněhem pokrytými vrcholky Himálaje do "země hřmícího draka" a jak se budete blížit k údolí Paro budete přelétat a míjet zalesněné kopce, se stříbřitou řekou Paro (Paro Chu) klikatící se dole v údolí, zahlédnete pevnost Paro Dzong a rozhlednu Ta Dzong (Dzong, slovo se kterým se budete při Vaší cestě setkávat velmi často, je název pro specifickou stavbu sloužící jako pevnost a zároveň jako klášter buddhistických mnichů. Tyto stavby jsou známé z Himalájí, jižního Tibetu a zejména Bhútánu. Objekty jsou rozlehlé a sestávají se mnoha nádvoří, chrámů, administrativních budov a ubytoven pro mnichy.)

Náš zástupce vás bude čekat na letišti Paro a po vyřízení formalit přejede do hlavního města Bhútánu Thimphu, ve kterém se mísí vzrušující směs tradice a modernosti. Cestou se zastavíte na "Buddha Point", vyhlídce, ze které je krásný rozhled na celé Thimphu, je to také místo, kde se nachází jedna z největších soch Buddy Shakyamuniho na světě.

Snídaně - oběd - večeře


4. den: THIMPHU

Po snídani se vypravíte na prohlídku Timphu. Mimo jiné vás čeká Národní knihovna s mnoha prastarými buddhistickými texty, Zoring Chusum - známé také jako Škola umění, kde žáci podstupují 6 letou výuku 13 tradičních bhútánských umění a dovedností. Další zastávkou bude Textilní a Národopisné muzeum, které poskytuje fascinující pohled do bhútánské kultury a způsobu života, památník třetího bhútánského krále Jigme Dorji Wangchuk, Po obědě si prohlédnete Chorten Trashichho dzong: Tato impozantní pevnost / klášter ze 17. stol. zahrnuje úřední budovy, korunní sál Jeho Veličenstva, vládní úřady atd. Je to také letní sídlo vrchního opata. Také budete mít možnost si prohlédnout nedaleké parlament, uměleckou školu, lokální tržiště atd.

Snídaně - oběd - večeře


5. den: THIMPHU - PUNAKHA (75 km/4-5 hod)

Dnes vás čekají výhledy na sněhem pokryté Himaláje, starodávné hlavní město a Chrám plodnosti Chimi Lhakhang,

Po snídani odjedete z Thimphu. Pojedete cestou se stále měnícím se kaleidoskopem vegetace, vodopádů, hor a horských luk. Asi po 45 min jízdy se dostaneme k vyhlášenému průsmyku Dochu-la (3,088m), kde se krátce zastavíte, abyste obdivovat Čhörten (tibetské schránky na obětiny), kamenné stěny mani a modlitební praporky, které zdobí silnici v jejím nejvyšším bodě. Pokud Vám bude přát štěstí, budete moci zahlédnout vrcholy „sedmitisícovek“ Masagang (7158 m), Tsendagang (6960 m), Terigang (7060m), Jejegangphugang (7158 m), Kangphugang (7170m), stolovou horu Zongphugang (7 060 m), která je dominantou izolované oblasti Lunana, a konečně Gangkar puensum, nejvyšší vrchol v Bhútánu (7,497m).Průsmyk je také známý kvůli svým 108 buddhistickým stúpám, které přirozeně podtrhují krásu tohoto místa.
Z průsmyku sestoupíte do subtropického údolí Punakha, které si stále uchovává hlavní poklady v zemi v podobě buddhistických relikvií.

Punakha byla hlavním městem Bhútánu až do roku 1955 a Punakha Dzong stále slouží jako zimní sídlo hlavního opata. První bhútánský král, Ugyen Wangchuck, zde byl korunován v roce 1907. Klášterní pevnost odolala několika požárům, zemětřesení a povodním v průběhu několika staletí. Poslední povodeň, v říjnu 1994, způsobila velké škody na pevnosti, ale jako zázrakem ušetřila jeho svatyně a posvátné sochy.

Snídaně - oběd - večeře


6. den: PUNAKHA

Dnes vás čeká krásný pěší výlet k čortenu Khamsum Yuelley Namgel Chorten, který dominuje celému údolí. Po obědě v nedaleké vesnici se vydáte stezkou lemovanou nekonečnými rýžovými poli do chrámu plodnosti - Chimi Lhakhang. Tento chrám z 15. století je spojován s uctíváním falu a neplodné páry z dalekých koutů země sem přicházejí, aby se zde mohli pomodlit a bylo jim požehnáno.

Snídaně - oběd - večeře


7. den: PUNAKHA - GANGTEY (80 km / 4 hod)

Po snídani pokračuje vaše cesta přes průsmyk Lawala do Gangtey a údolí Phobjikha. V horách na východ od Wangduephodrang leží v překrásném údolí Phobjikha a na jeho svazích se nachází velký klášter Gangtey, založený v 17. století. Vesnice Phobjikha leží pár kilometrů od kláštera, na dně údolí. Toto odlehlé a vzdálené místo je během zimy domovem černých jeřábů, kteří migrují z vyprahlých plání Tibetu na severu do oblastí s mírnějším klimatem. Během dne si prohlédnete údolí Gangtey a Phobjikha, klášter Gangtey Gompa.
Přenocování v hotelu.

Snídaně - oběd - večeře


8. den: GANGTEY - TRONGSA (120 km / 6,5 hod)

Dnes vás čeká 6-7 hod jízda do Trongsa přes průsmyk Pele-la (3,300m), který je tradiční hranicí mezi východem a západem. Průsmyk je označen velkým bílým Čhörtenem s modlitebními praporky a také se zde rapidně mění vegetace, kdy je horský les nahrazen ve vysoké nadmořské výšce trpasličím bambusem. Ještě než vyrazíte na cestu, zastavíte se u ruin kláštera Wanduephodrang, který shořel v roce 2012. Pak se projdeme po městečku Wangdue a když budeme mít štěstí uvídíme bílé jeřáby na březích řeky. Pak už se konečně vydáme na cestu do průsmyku Pelela. Oběd si dáme nedaleko nepálské stúpy z 18. století a odpoledne dojedeme do Trongsa.
9. den: TRONGSA - BUMTHANG (80 km / 3,5 hod)

Po snídani výlet k stúpě Chendbji Chorten, kterou v 18. stol. nechal postavit tibetský láma Shida. Po prohlídce pokračuje cesta do Bumthangu kolem průsmyku Yotong-la ve výšce 3,400m. První úsek měří 68 km od Trongsa a cesta zabere asi 3 hodiny. Následně se silnice vine prudce nahoru a dolů dalších 28 km do širokého, otevřeného a mnoha poli obdělávaného údolí Chumey.

Snídaně - oběd - večeře


10. den: BUMTHANG

Bumthang je obecný název pro čtyř údolí - Chumey, Choekhor, Tang a Ura s výškou měnící se od 2.600m až po 4.000 m. Je domovem mnoha významných buddhistických chrámů a klášterů.
Navštívíme Kurje Lhakhang, kde světec Padmasambhava přemohl démona a nechal jeho tělo otisknout ve skále. Prohlédnete si chrám Jambey Lhakhang ze 7. století, Tamshing Lhakhang, kde se nacházejí jedny z nejstarších nástěnných maleb v Bhútánu a Jakar Dzong - administrativní centrum celého regionu. Odpoledne se projděte se po vesnici, navštivte malé řemeslné obchody, ochutnejte lokální kuchyni a poznejte naprosto jiný rytmus života, který ani dnes již není v Asii obvyklý.

Snídaně - oběd - večeře


11. den: BUMTHANG - PARO

Odlet do Para.

Paro se nachází v nádherném, historicky a kulturně velice bohaté oblasti, ve výšce 2200 m nad mořem. Zde se nacházejí nejhezčí a často i nejstarší bhútánské chrámy a kláštery. Údolím protéká půvabná řeka Pa Chhu (Paro) a v dáli se tyčí horský velikán Chomolhari (7,314m).
Po příletu navštívíte prastarý chrám Kyichu ze 8. století resp. přestavěn v pol 17. stol.
Prohlédnete si Drukgyel Dzong, postavený v roce 1647, které připomíná Bhútáncům vítězství nad Tibeťany ve válce z roku 1644. Také navštívíte místní farmářskou rodinu, abyste poznali také obyčejný život místních lidí.

Snídaně - oběd - večeře


12. den: PARO

Po snídani se vydáte na výlet do kláštera Taktsang, který je jeden z nejslavnějších Bhútánských klášterů, zasazený na skále 900 metrů vysoko nad údolí Paro. Říká se, že Guru Rinpočhe sem přijel na zádech tygřice, aby zde meditoval, od té doby to je nazýván "Tygří hnízdo". Klášter je uznáván jako nejposvátnější místo a všichni Bhútánci by jej alespoň jednou v životě měli osobně navštívit.
Po obědě Ta Dzong a ve kterém se v současnosti nachází Národní muzeum a Rinpung Dzong.

Snídaně - oběd - večeře


13. den: PARO - DILLÍ (případně Dillí, Singapur, Bangkok nebo Káthmandú)

Transfer na letiště a odlet do Dillí, kde přenocujete v letišti nedaleko letiště.

Po příletu (v odpoledních hodinách) vás čeká výlet po Dillí - projedete kolem vládních budov, které si zachovávají vzhled z koloniální éry pod britskou nadvládou, uděláte si zastávku u 42 m vysokého Vítězného oblouku (India Gate) a nakonec se přesunete k prohlídce Humájúnově hrobce z roku 1565, která patří mezi nejnádhernější stavby v celém Dillí.

Snídaně


14. den: DILLÍ - PRAHA

Odlet zpět do Prahy.
Přílet ve stejný den.

CK Marco Polo Int.
+420 222 314 666
Po - Pá 8:30 - 17:00
info@marco-polo.cz
Petrská 1551/23, 11000 Praha 1-Nové Město
IČO: 28086953
DIČ: CZ28086953
Bankovní spojení: Unicredit Bank a.s.
Číslo b. účtu: 138 788 3825 / 2700
loading