facebook

Zakázané ovoce

Snažím se na veřejnosti hájit právo na svobodné cestování. Mnoho lidí mne za to odsuzuje a pokládá mne za ďáble, který chce pro mrzký peníz zapomínat na nebezpečí. Kdo mne zná, ví, že peníze v mém snažení nehrají roli. Cestování jsme možná dříve považovali za samozřejmost, bylo součástí našeho životního stylu, bylo nedílnou součástí našich životů. Už nikdy nebude cestování jako dřív. Svět je v rozpacích a neví si se současnou situací rady. Můžeme cestovat? Nemůžeme? Je to bezpečné? Ohrozíme sebe nebo ostatní?


Odpovědi rozdělují komunitu, rozdělují rodiny, kamarády, politiky.

Je ale jedno, do kterého tábora, kdo patří. Všichni dohromady by měli bránit právo o všech věcech okolo cestování svobodně mluvit, svobodně psát, klást další otázky a hledat na ně odpovědi. Pokud je cestování zakázaným ovocem, nemělo by to bránit lidem, aby o tom mluvili. Dialog vede k hledání reálných možností a vnáší světlo do temných koutů, kterých přibývá. Z těch temných koutů lezou démoni mýtů, démoni manipulace a démoni polopravd.

Než začnete plánovat své další cestovatelské dobrodružství, zeptejte se sami sebe, co pro vás cestování znamená? Co vám dává? Co při cestování získáváte pro sebe, svou duši, své znalosti a zkušenosti, co získáváte pro svůj budoucí život. A pokud ve vás zůstala alespoň troška chuti na to ZÁKAZANÉ OVOCE, nedejte se připravit o právo na svobodné cestování.

Jan Papež, majitel Marco Polo

Sdílení

Poslední články

Posvátná hora Koya san v Japonsku

Japonsko je zemí extrémů. Na jedné straně supermoderní společnost, známá svou vyspělou technikou, obětavostí zaměstnanců, vysokým tempem a velice tvrdými podmínkami života ve velkých městech, a na druhé straně kult dokonale upravených parků, buddhistických klášterů, tichých zákoutí a posvátných míst. Přímořská Ósaka patří k nejznámějším a nejmodernějším městům Japonska. Pulzuje dynamickým až divokým životním tempem. Ale jen o pár desítek kilometrů dál vám ukáže Japonsko úplně jinou tvář – posvátnou horu Koya s chrámovým komplexem Koya–san.

Velká migrace pakoňů - pojízdná prodejna masa

Pakoně (Connochaetes taurinus). Jsou motorem největší pravidelné migrace suchozemských zvířat na světě. Bez nich by východní Afrika nebyla východní Afrikou. Zasloužili by si být součástí tzv. Velké pětky. Bez nich by po savanách a v buších neběhalo tolik predátorů. Záměrně píši v množném čísle. Vidět jednoho lva je zážitek. Vidět jednoho nosorožce je zážitek. Vidět jednoho pakoně je o ničem, ale vidět jich najednou stovky a tisíce je dech beroucí věc. Na pakoně se prostě musí myslet v množném čísle.

Asijský Mauricius - ostrov Langkawi

Při dnešním pohodlném spojení do Kuala Lumpuru nebo Singapuru, je jen otázkou času, kdy mnohem více Čechů a Moravanů objeví tuhle zelenou perlu - ostrov Langkawi.

Zájezdy

loading