facebook
Samburu - Safari v Samburu s CK Marco Polo

Samburu

Popis destinace

Park Samburu je národní park nacházející se v Keni, který se rozkládá na ploše přibližně 165 čtverečních kilometrů. Jeho název získal podle kmenového etnika Samburu, které v této oblasti žije.

Leží v aridním a suchém regionu, což mu dodává specifické klima a charakteristickou krajinu. Nejvýraznějším geografickým prvkem je řeka Ewaso Ng'iro, která protéká parkem a poskytuje vodu pro zdejší zvířata. Rovinatá krajina je prolínána skalnatými útvary, kopci a ostrými útesy, což vytváří malebné scenérie.

Park Samburu je domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů zvířat. Mezi nejznámější patří sloni, žirafy, levharti, lvi, gepardi, hyeny, zebry, kuduové, antilopy nebo gazely. Zvláštností parku je výskyt "Samburu pětice" - Grevyho zeber, somálského pštrosa, netopýří antilopy, Gerenuk a Oryxu beisa. Tato pětice je jedinečná a v ostatních kenijských parcích ji pospolu nenajdete .

Samburu je také rájem pro ornitology, protože park hostí více než 350 druhů ptáků, včetně ohrožených druhů jako koroptev Somálská, královská vlaštovka nebo malá hejna vran.

Historie

Historie parku Samburu

Národní park Samburu byl založen v roce 1948 jako ochranná oblast pro divokou zvěř v Keni. Jeho původní název byl Reserve Isiolo, ale později byl přejmenován na Národní park Samburu. Název parku pochází od kmenů Samburu, kteří žijí v této oblasti.

V průběhu let park prošel mnoha změnami a rozšířeními. V roce 1985 byla oblast rozšířena o Samburu Buffalo Springs National Reserve a Shaba National Reserve a společně vytvořily Samburu-Buffalo Springs-Shaba komplex. Tento komplex byl vyhlášen za biosférickou rezervaci UNESCO v roce 1990.

V minulosti byl park vážně ohrožen nárůstem populace zvěře a pastevci z místních kmenů, kteří se stěhovali do parku s dobytkem a kozami. To vedlo k erozi půdy a poškození vegetace. Nicméně, v posledních desetiletích byla provedena řada ochranných opatření, jako je omezení pastvy a regulace loveckého průmyslu, aby se zabránilo nadměrnému poškozování parku.

Dnes je Národní park Samburu jedním z nejkrásnějších a nejdivočejších parků v Keni, s výjimečnou faunou a flórou a fascinující kulturou místních kmenů. Park přitahuje návštěvníky z celého světa a je významným turistickým cílem v Keni.

Netradiční okruh Keňou na sever od Nairobi - Samburu -

Netradiční okruh Keňou na sever od Nairobi

5
Netradiční okruh Keňou na sever od Nairobi - Samburu

Netradiční okruh Keňou na sever od Nairobi

5
Více informací od 55 500
loading