facebook

Popis zájezdu

Fotogalerie

Co vás čeká

Dovolená pro aktivní
Pro koho jsou vhodné africké expedice v náklaďáku? Pro všechny, kteří jsou aktivní, mají dobrodružnou náturu a nebojí se přiložit ruku k dílu. Obvykle se věk účastníků pohybuje mezi 18 a 55 lety, ale rozhodně není výjimkou mezi cestovateli najít i mnohem starší ročníky. V průběhu této cesty budete kempovat na krásných místech - stavět stany nebo spát pod otevřenou oblohou na rozkládacím lůžku. Během cesty se od vás očekává (byť ve velmi malé míře), že například pomůžete s přípravou jídla (nemusíte a nebudete samozřejmě nuceni vařit, ale když pomůžete s přípravou, bude večeře dříve hotová)... Otevřete si své pivo a nalijete skleničku vína. Pokud vyžadujete plný servis, není to typ cesty pro vás. Výhodou tohoto aktivního přístupu je jednoznačně to, že se kolektiv velmi rychle stmelí, všichni si vzájemně pomáhají. Místo toho, aby si každý večer zalezl do svého hotelového pokoje, sedíte společně kolem ohně a poznáte podobně naladěné cestovatele ze všech koutů světa. Společné zážitky jsou skvělým základem k budoucímu přátelství. Pokud tedy patříte k aktivnímu typu cestovatelů, africkou expedici v náklaďáku si užijete mnohem více, než běžný poznávací zájezd.

Expediční vozidlo
Všechna používaná terénní expediční vozidla vycházejí z dlouholetých zkušeností nasbíraných při cestování nejen po safari v četných afrických zemích. Vozidla jsou postavena na míru, aby co nejlépe vyhovovala z hlediska bezpečnosti, pohodlí i spolehlivosti při dlouhých cestách v divoké přírodě. Jsou vybavena uzamykatelnými skříňkami na osobní věci, pohodlnými sedadly s bezpečnostními pásy, příruční lednicí přístupnou během cesty i lékárnou. Součástí vozů je samozřejmě zcela vybavená polní kuchyně a objemná nádrž na vodu.

Průvodce
Průvodce, který vás bude po celou dobu doprovázet, je opravdový profesionál. Každý z průvodců prošel náročným tréninkem, než mu bylo umožněno samostatně doprovázet skupiny na těchto expedicích. Všichni průvodci mají rozsáhlé znalosti africké fauny i flóry, vyznají se ve stopování zvěře a umění naslouchat zvukům buše. Perfektní řidičské dovednosti a znalost první pomoci jsou samozřejmostí. Všichni průvodci jsou členy jihoafrické asociace průvodců (Field Guides Association of Southern Africa). Člověk, který vede vaší expedici je doslova a do písmene holka pro všechno: řidič, průvodce, stopař, kuchař, psycholog, bavič, plánovač a stratég, kamarád, horský vůdce ... pojeďte na jednu z afrických expedic v náklaďáku a uvidíte, o kolik profesí si tento seznam rozšíříte.1. den Windhoek - seznamte se

Program začíná ve 14:00 hodin, kdy se sejdete s vaším průvodcem a dalšími účastníky expedice. Odpoledne si společně prohlédnete Windhoek. Projedete se městem a podíváte se na hlavní pamětihodnosti hlavního města Namibie - muzeum, kostel... Windhoek je vlastně jen malé provinční městečko, které má pohodovou a poklidnou atmosféru. Večer si společně zajdete na večeři do jedné z typických místních restaurací (na vlastní náklady), kde začneme hlouběji pronikat do namibijské kultury, zvyků a historie.2. den Vzhůru do Kalahari

Po snídani necháme město daleko za zády a vydáme se na jih na nekonečné otevřené pláně pouště Kalahari - náš zájezd do Namibie opravdu začíná. Cesta povede odlehlými farmářskými městečky. V některém z nich se zastavíme a ochutnáme africký venkov a jeho poklidné životní tempo. Již kus za Windhoekem se dostaneme mimo turistické trasy a směle tak můžeme vyhlásit sázku: kdo dnes uvidí první turistu, tomu platíme lahev vína. Odpoledne, po asi 565 km jízdy, dorazíme do kempu, kde se utáboříme uprostřed písečných dun. Postavíme si stany a budeme mít čas pozorovat první z jedinečných západů slunce v namibijské poušti. Konečně jsme v poušti pod nekonečnou africkou oblohou.
Snídaně - oběd - večeře


3. den Kgalagadi Transfrontier Park

Po snídani se přesuneme do nedalekého národního parku Kgalagadi Transfrontier, který se rozkládá na území Jihoafrické republiky a Botswany. Překročíme hranici a vstoupíme do národního parku z jihoafrické strany. Tato rezervace má rozlohu přes 3,6 miliónů hektarů a představuje jednu z největších chráněných oblastí na světě. Park je proslulý zejména výskytem gepardů, vzácných lvů s černou hřívou a nádherných přímorožců - velkých pouštních antilop, které se staly symbolem parku. Třeba se nám podaří spatřit nejen tyto ikony, ale i komické neposedné surikaty a mnoho druhů ptáků včetně vzácných dravců. Celý den strávíte na safari v tomto přírodním skvostu a budeme hledat úlovky pro naše fotoaparáty a kamery. Večer si postavíte stany v jednom z kempů uvnitř parku.
Snídaně - oběd - večeře


4. den Fish River Canyon

Dnes nás čeká velmi ranní budíček ještě před východem slunce, a vyrazíme na další safari dobrodružství. Snad najdeme ta zvířata, která nám včera unikala. Po rozednění se vrátíme do kempu na vydatný brunch. Posilněni sbalíme kemp a vrátíme se zpět do Namibie, kde pokračuje náš zájezd. Pojedeme po jedné z nejkrásnějších silnic (spíše cest) v Kalahari, budeme přejíždět řadu písečných dun, ze kterých se nám nabídnou fantastické výhledy na okolní poušť. Náklaďákem pojedeme přes Keetmanshoop až ke kaňonu Fish River vzdálenému asi 440 km. Fish River Canyon je považován za druhý největší na světě. Až se nabažíme výhledy do kaňonu shora, přesuneme se do cíle dnešní cesty - k horkým pramenům Ai-Ais na jeho dně. Ai-Ais je oázou v poušti na dně kaňonu Fish River Canyon v jeho jižní části. Vyvěrají zde prameny horké až 60 st. To je místo pro naše dnešní kempování.

Nikde v Africe nenajdete nic takového, jako je Fish River Canyon. Rybí řeka, která se vlévá do řeky Orange 70 km od ústí kaňonu, hloubila tuto strž po celé věky. Výsledek je ohromující. Lze ho porovnat pouze s Grand Canyonem v Arizoně - je totiž druhým největším kaňonem na světě. Rokle měří 160 km na délku a 27 km na šířku, hloubka je až 550 m. Nejstarší usazeniny na dně jsou odhadovány na stáří 2,5 miliardy let.
Oběd - večeře


5. den Na jih pouští Namib k řece Orange

Ráno se projdeme po dně kaňonu a pak vyrazíme po odlehlých silnicích k nejjižnějšímu bodu vaší cesty: k řece Orange. Řeka Orange tvoří hranici mezi Namibií a Jihoafrickou republikou. Jako zelený had se vine pruh vegetace kolem řeky jinak suchým a zdánlivě spáleným hraničním pohořím. Dáme si oběd u řeky, a kdo bude chtít, může si i vykoupat. Po obědě vyrazíme do pouště Namib. Dnešním cílem našeho poznávacího zájezdu bude šarmantní městečko Aus, kde budeme kempovat. Dnes ujedeme zhruba 310 km.

Název "Namib" vznikl z místních jazyků a znamená "nesmírný" nebo "velká prázdnota" a není daleko od pravdy. Poušť se rozléhá na 50 000 km² v délce ca 1600 km podél Atlantského oceánu. Poušť Namib je tak významná pro Namibii, že dala název celé zemi. Její šířka (od západu na východ) se pohybuje od 50 do 160 km. Částí zasahuje také do jihozápadní oblasti Angoly. Namib rozděluje řeka Kuiseb na přibližně dvě stejné části. Zatímco pro severní část jsou typické skalnaté útesy, propasti a štěrková pole, pro jižní je charakteristický písek a písečné duny.
Snídaně - oběd - večeře


6. den Za diamanty: města Lüderitz a Kolmanskop zasypaná v písku

Časně ráno vyrazíme přes pouštní pláně k Atlantskému oceánu. Naše dnešní první zastávka bude ve "městě duchů" Kolmanskop. Dříve zde byl prosperující diamantový důl, město prosperovalo a mělo kasino i divadlo, avšak od vytěžení dolu v roce 1956 je Kolmanskop opuštěný. Některé domy byly opraveny, nad většinou z nich ale pomalu ale jistě přebírá vládu všudypřítomný pouštní písek. Projdeme si "hlavní promenádu", nebo ji spíš probrodíme pískem; a budeme pokračovat do malého přístavního města Lüderitz. Lüderitz se nachází na extrémně nehostinném pobřeží Atlantiku, které portugalský mořeplavec Bartolomeo Dias nazval Areias do Inferno ("Pekelné písky"). Na své první plavbě kolem Afriky roku 1487 se v zátoce dnešního Lüderitzu 5 dní schovával před nepříznivým počasím. O několik měsíců později při zpáteční plavbě zde vztyčil kamenný kříž. Projdeme si malebný Lüderitz a určitě se podíváme k Diasovu kříži. Portugalské námořní cesty kolem Afriky budou naším tématem, které nepřestává fascinovat ani po 500 letech. Putování pouští nás zavede na místo, kde se žijí stáda divokých pouštních koní. Odpoledne se vrátíme do vnitrozemí do pohodlí našeho kempu v Aus. Dnes ujedeme pohodových 140 km.
Snídaně - večeře


7. - 8. den Poušť Namib

Dnešní den začneme poklidným ránem a procházkou do města. Pak se vydáme na cestu do srdce pouště Namib. Čekají nás nekonečné pláně, červené písečné duny a kamenné hory - jednoduše pastva pro oči i objektivy fotoaparátů. Následující dvě noci strávíme v odlehlém kempu pod "romantickým" skalnatým masivem. Je to kouzelné místo, které samo o sobě je zážitkem. Východ i západ slunce tu rozehrají pohádkovou hru barev a stínů. Kemp se nachází na území rezervace Namib Rand Nature Reserve, která má rozlohu přes 200 000 hektarů a patří k největším soukromým rezervacím v jižní Africe. Vznikla spojením několika farem, mezi kterými byly postupně odstraněny ploty, aby mohla zvěř volně migrovat po co největším území. Tato rezervace chrání unikátní faunu a flóru jihozápadní části pouště Namib. Krajina je velmi rozmanitá: od písečných dun přes travnatou poušť až po izolované horské hřebeny. Vyskytují se zde velká stáda přímorožců, antilop skákavých, zeber, dále zde také můžete spatřit třeba kudu, hyeny a šakaly.
Během těchto dvou dní nás v rezervaci Namib Rand čeká pěší, noční i denní safari, kdy budeme mít dostatek času a příležitostí se zblízka seznámit s místní jedinečnou přírodou. Budete překvapeni rozmanitostí a barevností pouště. Z Ausu do srdce Namibu je to pouhých 230 km. Odměnou bude další den strávený jen a jen v panenské přírodě.
Snídaně - oběd - večeře


9. den Duny v Sossusvlei

Časně ráno vyrazíme přes zdánlivě nekonečné pouštní pláně do kaňonu Sesriem a k nejvyšším písečným dunám na světě Sossusvlei vzdálených pouhých 200 km. Nejprve prozkoumáme kaňon pěšky. Opustíme náš náklaďák a přesedneme do "terénní bestie" 4x4. Vyrazíme k dunám a vyzkoušíme si, jaké to je zdolávat tyto nádherné hory písku pěšky, abychom na vlastní kůži pochopili jejich velikost. Pocítíme ostré slunce a pochopíme beznaděj každého, kdo by se zde ocitl bez vody a auta. Místní klima je ovlivněné větrem, který obvykle vane od Atlantiku a tím vytváří vysoké písečné duny. Dnešní noc strávíme v krásném kempu Agama River Lodge, který si tradičně postavíme uprostřed africké divočiny.
Snídaně - oběd - večeře


10. - 11. den Swakopmund - pobřeží Atlantiku

Dnešní den našeho poznávacího zájezdu do Namibie by se dal nazvat "i cesta je cíl". Nečeká nás žádná výrazná dominanta dne, ale celá cesta bude zážitkem a stále bude co vidět. Po snídani vyrazíme přes národní park Namib Naukluft, který je součástí pouště Namib. Uvidíme dramatickou měsíční krajinu, která bude kontrastem písečných dun Sossusvlei. Poznáme prastaré rostliny welwitschie, které jako jediné dokáží přežít místní suché podnebí a uchovat si zelenou barvu po celý rok. Vypadají... zvláštně. Uvidíte sami. Přijedeme do pobřežního městečka Walwis Bay, kde se nám otevře krásný výhled na Atlantský oceán. Krátce si městečko prohlédneme a už nám bude chybět jen "malý" skok do pobřežního města Swakopmund - cíle dnešního 260 km dlouhého putování. Ve Swakopmundu nás čekají dvě noci v pohodlí lodže. Nestavíme stany a užijeme si luxusní výdobytky civilizace jako postel či koupelna. Během podvečera a dalšího dne prozkoumáme dovolenkový Swakopmund a trochu si odpočineme. Na jednu z večeří a jeden oběd zajdeme společně do některé z místních hospůdek (na vlastní náklady).Zájemci budou mít možnost vyrazit do pouště na čtyřkolkách, nebo sjíždět písečné duny na prkně (tyto volitelné aktivity nejsou v ceně zájezdu). 11. den máme v ceně  snídani, oběd i večeři. Následující den ve Swakopmundu využijeme místní restaurace na vlastní náklady, v ceně zájezdu je pouze snídaně.
Snídaně - oběd - večeře


12. den Přes Pobřeží koster do pohoří Brandberg

Dnes vyrazíme na nehostinné, ale nádherné a fascinující, pobřeží Koster (Skeleton Coast), kde se nachází vraky lodí a také kolonie tisíců lachtanů na Cape Cross. Pobřeží koster je asi nejopuštěnější místo na zemi, kde od pobřeží oceánu není stovky kilometrů nic než písečná poušť. Námořníci, kteří zde ztroskotali (a nebylo jich málo), tuto nehostinnost poznali na vlastní kůži. Ti, kteří přežili ztroskotání, měli pramalou šanci přežít a záviděli těm šťastným, kteří se utopili. Přejít poušť rozpálenou sluncem je nemožné. O to obdivuhodnější byla schopnost místních Křováků v tomto podnebí žít a zajistit si vodu a jídlo. Uvidíte sami a všichni budeme vnitřně obdivovat tento národ, který nazýváme "primitivním".

Z pobřeží Koster zamíříme znovu do vnitrozemí. Naše další zastávka bude pohoří Brandberg. Vrcholek Königstein se tyčí do výše 2.573 m nad mořem a je nejvyšší horou Namibie. Ve stínu hor budeme kempovat u vyschlého koryta řeky, kudy často procházejí pouštní sloni. Čeká nás výšlap na kopec, kde si prohlédneme skalní kresby, jejichž stáří je odhadováno na 2000 let. Zažijeme další západ slunce, kdy budeme obdivovat hru světel a stínů namibijské pouště. Dnes ujedeme zhruba 330 km.

Brandberg je pojmenován podle efektu, který vytváří zapadající slunce na jeho západní straně. Západy a východy slunce jsou tu prý nejkrásnější v celé Namibii. Jeho nejvyšší vrcholek - Königstein, se vypíná ve výšce 2.573 m. Svojí výškou se tento vrchol zařadil na třetí místo v Africe. Brandberg ukrývá ve svých skalách tisíce afrických nejkrásnějších prehistorických maleb a rytin starých 2.000 let, z nich nejznámější je White Lady (Bílá paní). Ne náhodou byl Brandberg vyhlášen národní památkou. Masiv byl vytvořen ze žuly, která byla před 120 milióny let vytlačena sopečnou činností. Pohoří má svůj vlastní ekosystém, který zahrnuje jedinečné rostliny, které jinde nenajdete - např. branderbergskou akácii.
Snídaně - oběd - večeře


13. - 14. den NP Etosha - safari

Tyto dva dny našeho poznávacího zájezdu do Namibie strávíme v jejím nejznámějším národním parku Etosha a užijeme si safari. Safari v NP Etosha bude jedním z vrcholů naší namibijské expedice. Safari v Etoshi je jedinečné, nádherné a jen těžko srovnatelné se safari v jiných afrických zemích. Uvidíte sami.
Cesta do NP Etosha je dlouhá zhruba 310 km a dorazíme se během odpoledne. Jakmile projedeme bránou do NP, tak nám začíná naše safari. Dorazíme do našeho kempu, kde si postavíme stany a co nejrychleji vyrazíme znovu na safari. Podvečer tak strávíme pozorováním zvěře u některého napajedla než se vrátíme zpět na večeři.
Druhý den časně ráno vyrazíme na naše další safari a odměnou nám bude další celý den strávený v národním parku na safari.

Tajemná Etosha je jako archa Noemova. V období sucha se můžete usadit u některého z napajedel a celá Afrika přijde za vámi. Stačí si jen vybrat tu správnou polohu ve vztahu ke slunci a vaše srdce milovníka divokých zvířat nebo srdce fotografa se zblázní radostí. Přečtěte si více o Etoshe v našem článku.
Snídaně - oběd - večeře


15. den Waterberg - náhorní planina plná zvěře

Ráno nás čeká ještě poslední safari v NP Etosha a odsud se pak vydáme na jih do národního parku Waterberg Plateau. Tento obrovský masiv z pískovce je dlouhý 50 kilometrů a 16 km široký. Izolovaná náhorní plošina je domovem mnoha druhů zvěře a více než 200 druhů ptactva. Z Etoshi je to sem zhruba 310 km. Odpoledne se vydáme na procházku na kopec, odměnou za námahu bude nádherný výhled do nekonečné pouště Kalahari. Dalo by se říci, že výhled z náhorní plošiny je pohledem pro bohy. Pod námi bude jen prostor a prostor a prostor Namibie... Dnešní večer bude mít další punc jedinečnosti - čeká nás totiž poslední noc afrického kempování.

Waterberg Plateau se rozprostírá na pískovcové plošině Etjo, ve výšce 150 m nad planinami. Celková rozloha parku činí 405 km2. Park byl založen v r. 1972, původně jako útočiště pro ohrožené druhy zvěře z oblastí Kavango a Caprivi. Příroda vytvořila na tomto území vskutku zajímavé a působivé dílo. Dešťová voda prosakovala pískovcovými vrstvami a vytvořila spoustu potůčků a napajedel pro divokou zvířenu. Uchvátí vás zvláštní zbarvení zdejší půdy - připomíná pálené cihly. Na vrcholu plošiny zůstaly viditelné dinosauří stopy. Dostatek vody na vrcholu plošiny ovlivnil i vegetaci, která se mění ze suché savany porostlé akáciemi v zelenou subtropickou vegetaci se stromy a zelenými pláněmi. Park stále plní svoji funkci záchranného místa ohrožených druhů. V parku má své útočiště 25 druhů zvěře a přes 200 druhů ptáků. Najdete zde černé a bílé nosorožce, antilopy, komby ušaté, buvoly, kudu, divoké psy, leopardy, gepardy atd. Na hoře Okarakuvisa sídlí populace vzácných kondorů. Je to jediné místo v Namibii, kde je můžete nalézt. V padesátých letech byli skoro vyhubeni kvůli insekticidům, které farmáři používali v boji s hraboši. Dramatický úbytek kondorů a supů byl naštěstí zastaven díky cílenému programu náhradní potravy.
Snídaně - oběd - večeře


16. den Windhoek - zpět v civilizaci

Vstaneme časně ráno, sbalíme naposledy kemp a čeká nás návrat do civilizace. Cesta do Windhoeku potrvá asi 5 hodin (296 km) a do hlavního města bychom měli dorazit okolo 13. hodiny. Tím celé putování končí.
MARCO POLO INTERNATIONAL spol. s r. o.
+420 222 314 666
Po - Pá 8:30 - 17:00
info@marco-polo.cz
Petrská 23, 11000 Praha 1-Nové Město
IČO: 28086953
DIČ: CZ28086953
Bankovní spojení: Unicredit Bank a.s.
Číslo b. účtu: 210 277 5551 / 2700