facebook

"Kráter" Ngorongoro - chráněné území - informace

Park Ngorongoro je chráněné území, které je naprostým světovým unikátem 

Kráter Ngorongoro je velká sopečná kaldera nacházející se v Tanzanii, v Africe. Je to největší nedotčená kaldera na světě a často se nazývá "osmý div světa". Kráter vznikl před více než 2,5 miliony lety, když masivní sopka explodovala a zřítila se sama na sebe, vytvořila kalderu o průměru téměř 19 km a hloubce 600 metrů.

Charakteristika chráněného území Ngorongoro. 

Dnes je kráter Ngorongoro zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO a je domovem rozmanitého zvířectva, včetně lvů, slonů, zeber, paků a plameňáků. Je to jedno z nejlepších míst v Africe, kde můžete vidět "velkou pětku" zvířat (lev, slon, buvol, levhart a nosorožec) v jejich přirozeném prostředí. Kráter také podporuje Maasaje, kteří žijí v okolí a nadále praktikují svůj tradiční způsob života.

 

Kráter Ngorongoro je chráněné území, které bylo zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO v roce 1979. Jedná se o jedno z nejznámějších safari oblastí v Africe a je známý svým vysokým počtem zvířat, včetně tzv. "Velké pětky" (lev, slon, buvol, levhart a nosorožec). Mezi další druhy zvířat, které se v oblasti vyskytují, patří pakové, zebry, hyeny, gepardi, gazely, hroši a mnoho dalších.
Kromě zvířat je kráter Ngorongoro také domovem pro Maasai, kteří žijí v okolí kráteru a na jeho okrajích. Tito tradiční pastevci mají v oblasti svá stáda dobytka a dohlížejí na pastvu. V kráteru Ngorongoro se nacházejí také archeologické naleziště, která obsahují pozůstatky lidí, kteří v této oblasti žili před tisíci lety.
Celé území kráteru Ngorongoro je spravováno Tanzanijskou vládou a podléhá přísným pravidlům ochrany přírody. Je zde omezený počet turistů, kteří se mohou do kráteru dostat, a to v rámci organizovaných safari vedených kvalifikovanými průvodci. Tato opatření mají za cíl minimalizovat negativní dopady turismu na přírodní prostředí a zachovat unikátní ekosystém kráteru Ngorongoro pro budoucí generace.

Jaká zvířata mohu potkat v Ngorongoro?
Kráter Ngorongoro nabízí jedny z nejlepších možností pozorování divoké zvěře v Africe. Všechna hlavní safari zvířata se zde vyskytují v hojném počtu (kromě žiraf, které do kráteru zabloudí jen ojediněle). Skutečnou lahůdkou je místní populace černých nosorožců, které je jinde v Tanzanii velmi obtížné spatřit. V kráteru žije také několik velmi působivých sloních býků s obrovskými kly. Jezero Magadi často hostí velká hejna plameňáků. Na dně kráteru žije i několik velkých stád buvolů a několik klanů lvů.

 Jaká je teplota v parku? Jak je to v Nogorongoro s deštěm ? Kdy v tu prší?

Ngorongoro má mírné a mírné podnebí. V oblasti se vyskytují dvě období dešťů. Od října do listopadu jsou "krátké" deště, po nichž následují "dlouhé deště" od března do května. Srážky se obvykle vyskytují ve formě krátkých přeháněk. V kráteru není přes den nikdy příliš horko, ale na okraji kráteru bývá chladno a v noci může mrznout. Teplé oblečení na ranní projížďky za zvěří je nezbytností.

 

Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku?

Pozorování divoké zvěře v kráteru Ngorongoro je vždy vynikající. V období sucha (od června do září) je však tráva na dně kráteru krátká, což usnadňuje pozorování zvířat. V měsících vlhkého období (od listopadu do května) je krajina bujná a velkolepá.

Je nutné mít v parku auto 4x4?

Není. Park se dá zvládnout i v běžném vozidle a safari minivan ho zvládá v pohodě.

Historie národního parku Ngorongoro

Historie chráněného území Ngorongoro sahá až do 19. století, kdy bylo toto území součástí území kmene Maasai. Po rozdělení Afriky mezi evropské mocnosti připadlo území Německu a stalo se součástí tzv. Německé Východní Afriky. Ta zanikla po první světové válce a území se dostalo pod britskou správu. Po druhé světové válce a založení OSN, začalo být území kontrolované kontrolované OSN a spravované brity, a to až do roku 1961, kdy získala Tanzanie nezávislost.
V roce 1928 byla oblast vyhlášena jako lovecká oblast, což vedlo ke značnému snížení počtu zvířat v této oblasti.
V roce 1951 byla oblast Ngorongoro vyhlášena jako chráněné území. V roce 1959 byla v této oblasti založena Ngorongoro Conservation Area (NCA) jako ochranná organizace pro oblast kráteru Ngorongoro a okolní oblasti. Cílem NCA bylo zachování přírodního prostředí a ochrana divokých zvířat, krajiny a kulturních hodnot této oblasti.
V roce 1979 byl kráter Ngorongoro zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO jako místo s výjimečnou přírodní a kulturní hodnotou. Od té doby se NCA stala jedním z nejvýznamnějších turistických cílů v Tanzanii, s vysokým počtem návštěvníků každý rok.
V současné době je NCA spravována Tanzanijskou vládou a podléhá přísným pravidlům ochrany přírody. V rámci těchto pravidel jsou návštěvníci omezeni v počtu a v době, kdy mohou vstoupit do chráněné oblasti, aby bylo možné minimalizovat negativní dopady turismu na přírodní prostředí.

Sdílení

Poslední články

Botswana_delta Okavango_moremi

Moremi – safari rezervace v Deltě Okavango v Botswaně – informace

Království divočiny v srdci Botswany

Rezervace Moremi v deltě řeky Okavango je jednou z nejlepších afrických destinací pro pozorování divoké zvěře. Kromě mokřadů ji tvoří suchý poloostrov, který je vynikající pro klasická safari s projížďkou na koni a nabízí více možností pozorování divoké zvěře než výlety na mokoro (člunech).
Reserve jako opravdové království divokého života. Rezervace je domovem rozmanité a hojné fauny, včetně slonů, levhartů, gepardů, nosorožců, buvolů a mnoha dalších druhů. Je to místo, kde příroda vládne a divoký život ožívá ve své nejautentičtější podobě.

ihoafrická-republika-safari-MalaMala-

MalaMala – safari park v Jihoafrické republice – informace

Exklusivní safari s jednou z nejdelších historií na jihu Afriky. 

MalaMala je nezávislá soukromá rezervace, která na východě hraničí s Krugerovým národním parkem a na ostatních stranách s rezervací Sabi Sand. V 60. letech 20. století se stala průkopníkem v oblasti soukromých rezervací a nabízí jedno z nejlepších pozorování divoké zvěře v Africe, kde lze snadno a kvalitně pozorovat zejména velkou pětku a leoparda.

Zimbabwe-safari-Mana-Pools

Mana Pools – safari park v Zimbabwe – informace

Jeden z nejzajímavějších národních parků na jihu Afriky.

Národní park Mana Pools, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je nedotčená divočina na řece Zambezi. Park se obvykle prozkoumává na kánoích nebo pěšky, jedinečně se nabízí jako aktivity s průvodcem nebo bez něj a je atraktivní zejména pro milovníky dobrodružství. Vyskytují se zde čtyři z Velké pětky.

Uganda-Semuliki

Které safari parky v Africe jsou pro rok 2023 nejlepší?

10 nejvíce doporučovaných safari parků v Africe pro rok 2023 

Společnost Marco Polo Int. připravuje cesty na safari více než 25 let a v mnoha zemích Afriky máme dlouholeté partnery, kteří mají klienty z celého světa. Spolu s partnery jsme provedli analýzu s cílem určit, které safari parky v Africe pokládají klienti za nejlepší a doporučují je v roce 20223 rozhodně navštívit.

To, že zvítězil národní park Serengeti, nás moc nepřekvapilo (patřil mezi favority), ale překvapením určitě bylo druhé místo národního parku Mana Pools v Zimbabwe. Na třetím místě se umístila jihoafrická rezervace Mala Mala Game Reserve.

Zájezdy

Safari v Tanzanii - To nejlepší ze severní Tanzánie s českým průvodcem -  - Kráter Ngorongoro - Tanzanie -safari

Safari v Tanzanii - To nejlepší ze severní Tanzánie s českým průvodcem

5  /   od 87 500
loading