facebook

"Kráter" Ngorongoro - chráněné území - informace

Park Ngorongoro je chráněné území, které je naprostým světovým unikátem 

Kráter Ngorongoro je velká sopečná kaldera nacházející se v Tanzanii, v Africe. Je to největší nedotčená kaldera na světě a často se nazývá "osmý div světa". Kráter vznikl před více než 2,5 miliony lety, když masivní sopka explodovala a zřítila se sama na sebe, vytvořila kalderu o průměru téměř 19 km a hloubce 600 metrů.

Charakteristika chráněného území Ngorongoro. 

Dnes je kráter Ngorongoro zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO a je domovem rozmanitého zvířectva, včetně lvů, slonů, zeber, paků a plameňáků. Je to jedno z nejlepších míst v Africe, kde můžete vidět "velkou pětku" zvířat (lev, slon, buvol, levhart a nosorožec) v jejich přirozeném prostředí. Kráter také podporuje Maasaje, kteří žijí v okolí a nadále praktikují svůj tradiční způsob života.

Kráter Ngorongoro je chráněné území, které bylo zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO v roce 1979. Jedná se o jedno z nejznámějších safari oblastí v Africe a je známý svým vysokým počtem zvířat, včetně tzv. "Velké pětky" (lev, slon, buvol, levhart a nosorožec). Mezi další druhy zvířat, které se v oblasti vyskytují, patří pakové, zebry, hyeny, gepardi, gazely, hroši a mnoho dalších.
Kromě zvířat je kráter Ngorongoro také domovem pro Maasai, kteří žijí v okolí kráteru a na jeho okrajích. Tito tradiční pastevci mají v oblasti svá stáda dobytka a dohlížejí na pastvu. V kráteru Ngorongoro se nacházejí také archeologické naleziště, která obsahují pozůstatky lidí, kteří v této oblasti žili před tisíci lety.
Celé území kráteru Ngorongoro je spravováno Tanzanijskou vládou a podléhá přísným pravidlům ochrany přírody. Je zde omezený počet turistů, kteří se mohou do kráteru dostat, a to v rámci organizovaných safari vedených kvalifikovanými průvodci. Tato opatření mají za cíl minimalizovat negativní dopady turismu na přírodní prostředí a zachovat unikátní ekosystém kráteru Ngorongoro pro budoucí generace.

Jaká zvířata mohu potkat v Ngorongoro?
Kráter Ngorongoro nabízí jedny z nejlepších možností pozorování divoké zvěře v Africe. Všechna hlavní safari zvířata se zde vyskytují v hojném počtu (kromě žiraf, které do kráteru zabloudí jen ojediněle). Skutečnou lahůdkou je místní populace černých nosorožců, které je jinde v Tanzanii velmi obtížné spatřit. V kráteru žije také několik velmi působivých sloních býků s obrovskými kly. Jezero Magadi často hostí velká hejna plameňáků. Na dně kráteru žije i několik velkých stád buvolů a několik klanů lvů.

 Jaká je teplota v parku? Jak je to v Nogorongoro s deštěm ? Kdy v tu prší?

Ngorongoro má mírné a mírné podnebí. V oblasti se vyskytují dvě období dešťů. Od října do listopadu jsou "krátké" deště, po nichž následují "dlouhé deště" od března do května. Srážky se obvykle vyskytují ve formě krátkých přeháněk. V kráteru není přes den nikdy příliš horko, ale na okraji kráteru bývá chladno a v noci může mrznout. Teplé oblečení na ranní projížďky za zvěří je nezbytností.

Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě parku?

Pozorování divoké zvěře v kráteru Ngorongoro je vždy vynikající. V období sucha (od června do září) je však tráva na dně kráteru krátká, což usnadňuje pozorování zvířat. V měsících vlhkého období (od listopadu do května) je krajina bujná a velkolepá.

Je nutné mít v parku auto 4x4?

Není. Park se dá zvládnout i v běžném vozidle a safari minivan ho zvládá v pohodě.

Historie národního parku Ngorongoro

Historie chráněného území Ngorongoro sahá až do 19. století, kdy bylo toto území součástí území kmene Maasai. Po rozdělení Afriky mezi evropské mocnosti připadlo území Německu a stalo se součástí tzv. Německé Východní Afriky. Ta zanikla po první světové válce a území se dostalo pod britskou správu. Po druhé světové válce a založení OSN, začalo být území kontrolované kontrolované OSN a spravované brity, a to až do roku 1961, kdy získala Tanzanie nezávislost.
V roce 1928 byla oblast vyhlášena jako lovecká oblast, což vedlo ke značnému snížení počtu zvířat v této oblasti.
V roce 1951 byla oblast Ngorongoro vyhlášena jako chráněné území. V roce 1959 byla v této oblasti založena Ngorongoro Conservation Area (NCA) jako ochranná organizace pro oblast kráteru Ngorongoro a okolní oblasti. Cílem NCA bylo zachování přírodního prostředí a ochrana divokých zvířat, krajiny a kulturních hodnot této oblasti.
V roce 1979 byl kráter Ngorongoro zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO jako místo s výjimečnou přírodní a kulturní hodnotou. Od té doby se NCA stala jedním z nejvýznamnějších turistických cílů v Tanzanii, s vysokým počtem návštěvníků každý rok.
V současné době je NCA spravována Tanzanijskou vládou a podléhá přísným pravidlům ochrany přírody. V rámci těchto pravidel jsou návštěvníci omezeni v počtu a v době, kdy mohou vstoupit do chráněné oblasti, aby bylo možné minimalizovat negativní dopady turismu na přírodní prostředí.

Sdílení

Poslední články

Tanzanie_Ngorongoro

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Kolik stojí safari v Tanzanii?

Zdá se to být jednoduchou otázkou, ale safari není rohlík v supermarketu. Cena safari (nejen v Tanzanii) se skládá s mnoha položek a každá z nich má mnoho vrstev, které se na konci sčítají a vytváří odpověď na otázku: Kolik stojí safari v Tanzanii?

Pokusím se udělat stručný návod k použití – stejně ale doporučuji si safari nechat připravit odborníky, protože pak bude váš zážitek opravdu skvělý, ne jen průměrný. 

Oblasti, které musíte brát v potaz, jsou: Letenka, ubytování, výběr parků, výběr auta, velikost skupiny atd.

Tanzanie_Serengeti_zebry

Kam na safari v Tanzanii?

Tanzanie má přes 30 národních parků a chráněných území. Některé z nich jsou tak rozsáhlé, že byste v nich museli být mnoho dnů, abyste je poznali podrobně. 

Kam tedy na safari v Tanzanii?

Můj blog vám pomůže ve výběru těch správných míst a moc rádi vám sestavíme nejlepší cestu na safari.

Než si odpovíte na tuto otázku, odpovězte si nejdříve na dvě další: Jedu na safari poprvé v životě, nebo už mám se safari zkušenost? Je pro mne safari v Tanzanii v Tanzanii hlavní částí dovolené, nebo je to doplněk k dovolené na Zanzibaru?
 

Kena_Taita Hills

Taita Hills - chráněné území v Keni - informace

"Objevujte divočinu a kouzlo Taita Hills!"

Taita Hills je název pohoří nacházejícího se v jihovýchodní Keni, nedaleko hranic se Tanzanií. Tato oblast je součástí většího ekosystému známého jako Tsavo, který se skládá z dvou národních parků, Tsavo East a Tsavo West. Taita Hills jsou součástí Tsavo West National Park.

Pohoří Taita Hills se nachází přibližně 200 kilometrů východně od Nairobi, hlavního města Keni. Jejich nejvyšší vrchol dosahuje výšky kolem 2 200 metrů nad mořem. Taita Hills jsou charakteristické svou zelenou krajinou, která je tvořena převážně tropickými lesy, horskými loukami a bujnou vegetací. 

Thajsko_Koh Lipe

Dovolená v Thajsku - ostrov Koh Lipe

"Koh Lipe - Křišťálové vody, bílý písek, absolutní relaxace."

Koh Lipe je tichý ráj v Andamanském moři. Svojí tropickou krásou, azurovými vodami a bílými plážemi, láká návštěvníky ze všech koutů světa. Ostrov nabízí šnorchlování a potápění v korálových útesech, kde se setkáte s úchvatným podmořským životem. Relaxujte na pláži, pozorujte západy slunce a užívejte si nekonečný klid. Koh Lipe je známý svou klidnou atmosférou a přátelským prostředím. Objevte jeho barefoot luxus v pohodlných plážových chatkách nebo luxusních resortech. To vše vytváří dokonalou dovolenou v Thajsku, kde se váš stres rozplyne a vy se propadnete do nekonečného klidu. 

Zájezdy

Safari v Tanzanii - To nejlepší ze severní Tanzánie s českým průvodcem -  - Kráter Ngorongoro - Tanzanie -safari

Safari v Tanzanii - To nejlepší ze severní Tanzánie s českým průvodcem

5  /   od 93 500
loading