facebook
Bhútán - trek Laya Gasa -

Bhútán - trek Laya Gasa

18 nocí od 172 450 Kč
Bhútán, Poznávací zájezdy

Bhútán - trek Laya Gasa

Trek Laya Gasa je jedním z nejmalebnějších dálkových treků v Bhútánu. Vede vede podél tibetské hranice a nabízí úžasné výhledy na jednu z nejúchvatnějších a nedotčených krajin v Bhútánu. Trek začíná v Paro a vede přes vysokohorské louky a průsmyky s nádhernými výhledy na hory Jumolhari, Jichu Drake a Tsherim Gang. Trek prochází odlehlou polokočovnou vesnicí Laya. Budete si moci vychutnat jedinečnou kulturu a tradice původních obyvatel Laya (Layaps). Na trase uvidíte také mnohá domorodá zvířata, například nahury modré a takiny. Z Layy sestoupíte do Gasy, kde vás čeká den odpočinku u horkého pramene, abyste se zotavili. 

Náročná cesta
Trek Laya je velmi náročný, to je jasné. Proč? Důvodů je hned několik:
V mnoha dnech budete putovat šest až sedm hodin. Dále je každý krok náročnější kvůli stále se zvyšující nadmořské výšce. Musíte se pohybovat po blátivých a kamenitých cestách. Stoupáte nahoru a dolů po strmých horských průsmycích posetých pískem a kameny. Musíte zvládnout extrémní zimu a také možnost sněhu.

Ve všech ohledech se jedná se o náročný trek, i když jde jen o poloviční slavný "Snowman trek", se kterým Laya Gasa sdílí část cesty. Na absolvování této cesty je nutná nejen fyzická, ale i duševní síla a připravenost. Čeká vás sice několik náročných dní, ale odměnou vám bude životní zážitek a zkušenost.

Kompletní cestu připravujeme pouze na vyžádání, včetně letenek a stopoveru v Indii, Nepálu, nebo třeba Singapuru.
  

 

Zážitky, na které se můžete těšit

  • Zajištění kompletní cesty, treku, dopravy, ubytování na trase, víz i průvodců
  • Vidět kout světa, takřka nepoznamenaný civilizací
  • Součástí cesty je i aklimatizace a návštěva kláštera Taktsang - "Tigří hnízdo"
  • Možnost zajištění českého průvodce (na vyžádání)
  • Nejvyšší nadmořská výška 5005 m
  • Průměrná ušlá vzdálenost denně 17 km
  • Průměrná doba chůze denně 6 hodin

1. - 3. den: PRAHA - PARO s přestupem a přenocováním na cestě

Cesta do Bhútánu není jednoduchá a ani rychlá. Na cestě strávíte 2 dny a budete 2x přestupovat. Nejjednodušší trasa je přes Indii (např. Dillí, Kalkatu), ale zvolit můžete i jiné zajímavé lokality, kde se můžete zdržet a minimálně se časově zaklimatizovat, např. v Nepálu, nebo Singapuru.

3. den: PARO

Let do Paro je jedním z nejúchvatnějších v celém Himálaji. Ať už letíte podél himálajského pohoří z Káthmándú nebo nad úpatím z Kalkaty, cesta nabízí nádherné výhledy a vzrušující sestup do království. Prvním dárkem Bhútánu, který dostanete po vystoupení z letadla, je chladný, čistý a omlazující horský vzduch. Po imigračních formalitách a vyzvednutí zavazadel vás vřele přijme náš zástupce a poté následuje transfer do hotelu.
Nádherné údolí Paro v sobě skrývá bohatou kulturu, malebnost a stovky mýtů a legend. Nachází se zde mnoho nejstarších bhútánských chrámů a klášterů, Národní muzeum a jediné letiště v zemi. Hora Chomolhari (7 314 m) kraluje v bílé kráse na severním konci údolí a její ledovcové vody se noří do hlubokých roklí a vytvářejí řeku Pa Chhu (Paro). Paro je také jedním z nejúrodnějších údolí v království, kde se na terasovitých polích pěstuje převážná část místně proslulé červené rýže.
Přenocování v hotelu v Paro (2 280 m n. m.)

4. den: PARO - KLÁŠTER TAKTSANG

Po snídani se vydáte na výlet do kláštera Taktsang, nejznámějšího kláštera v Bhútánu. Říká se, že Guru Rinpočhe sem přijel na hřbetě tygřice a meditoval v tomto klášteře, proto se mu také říká "Tygří hnízdo". Cesta ke klášteru trvá celkem asi 6 hodin.
Později si vychutnejte návštěvu Drukgyel Dzongu a Kyichu Lhakhangu - tento Dzong, na jehož úpatí se rozkládá rozkošná vesnice, nechal v roce 1646 postavit Shabdrung Ngawang Namgyal na památku svého vítězství nad tibetskými nájezdníky. Z historického a strategického hlediska tento dzong obstál v celé své kráse a v roce 1914 byl uveden na videu časopisu National Geographic. Sláva drukgyelského džongu zůstala zachována, i když byl v roce 1951 zničen požárem. Za jasného dne je odtud vidět velkolepý výhled na horu Mount. Chomolhari z vesnice pod Dzongem.
Kyichu Lhakhang - je to jedna z nejstarších a nejposvátnějších svatyní království pocházející ze 7. století (druhou je Jambey Lhakhang v Bumthangu). Komplex lhakhangů se skládá ze dvou chrámů. První chrám nechal postavit tibetský král Songtsen Gampo v 7. století a v roce 1968 nechala J. M. Aši Kesang, bhútánská královna matka, postavit druhý chrám podle původního vzoru.
Večeře a přenocování v hotelu v Paro (nadmořská výška 2 280 m).

5. den: PARO - SHANA (autem) - GUNITSAWA - THANGTHANGKA

Po snídani přejezd do Shany a zahájení treku.
Cesta opět vede podél řeky Pa Chhu (Paro), stoupá a klesá borovými, dubovými a smrkovými lesy. Po přechodu mostu na levý břeh řeky se zastavíme na teplý oběd. Poté pokračujeme podél řeky, stoupáme vzhůru rododendronovými lesy a znovu překračujeme řeku, než dorazíme do našeho tábořiště.
Večeře a přenocování v táboře Soi Thangthangkha (3 610 m n. m.)
Vzádlenost 19 km, cca 8 / 9 hodin chůze, výstup: 500 m, sestup: 120 m, nadmořská výška tábora: 3,150m

6. den: SOI THANGTHANGKHA - JANGOTHANG

Cesta chvíli stoupá, až se dostanete do vojenského tábora. Poté se vydáme podél řeky nad linii stromů a užíváme si nádherné výhledy na okolní vrcholy. V táboře pastevců jaků se podává teplý oběd. Krátkou procházkou odtud do údolí se dostaneme do našeho tábořiště v Jangothangu. Odtud se nám naskytne výhled na horu Mount.
Tábor na přenocování v Jangothangu (4 080 m n. m.)
Vzdálenost: 19 km, cca 6 hodin chůze, Převýšení: 480 m, Výška tábora: 4,080m

7. den: JANGOTHANG - ODPOČINEK

Den odpočinku v Jangothangu nabízí spoustu možností na celodenní túry s krásnými výhledy na jezera a zasněžené hory, jako jsou Jomolhari a Jichu Drake. Na horních svazích údolí je dobrá šance spatřit nahury modré (baharal / Pseudois nayaur). Můžete se také vydat na trek do Tosoh nebo na pěší túru po okolí. Jsou zde dobré krátké turistické stezky ve třech směrech. Přímo na západě leží Jomolhari a jeho vedlejší horské řetězce, na severu Jichu Drake a na východě je řada neslezených vrcholů.
Nocleh v táboře Jangothang (4 080 m n. m.)

8. den: JANGOTHANG - LINGSHI

Stezka vede asi půl hodiny podél potoka a po mostě přechází na pravý břeh. Nyní začneme stoupat na první hřeben a vychutnávat si úchvatný výhled na hory Jomolhari, Jichu Drake a Tsrim Khang. Stezka se vine po poměrně rovném dně údolí až k výstupu na vrchol Nyele-la (4 700 m). Z průsmyku postupně klesáme do našeho tábořiště v Lingshi (4 000 m) a během chůze si užíváme panoramatický výhled na vrcholky hor a Lingshi Dzong.
Nocleh v táboře Lingshi (nadmořská výška 4 000 m)
Vzdálenost: 18 km, cca 7 / 8 hodin chůze, Nadmořská výška tábora: 4,000m

9. den: INGSHI - CHEBISA

Jeden z kratších dnů treku, ale fascinující. Vystoupejte k Lingshi Dzongu, pak se po úbočí kopce klikatí nádherná stezka, která míjí četné farmy s pěknými výhledy na údolí vrcholů, a dorazte ke škole a vesnici Lingshi. Oblast Lingshi je známá léčivými rostlinami a nachází se zde velké sběrné středisko. Po prohlídce okolí vyjděte po úbočí kopce pokrytém divokými květinami, protože stezka traverzuje vysoko a dosahuje ke krtinci a hřebeni, než sestoupí do malebné vesnice Goyul s krásně řešenými kamennými domy. Když opustíte Goyul, cesta pokračuje další hodinu po úbočí kopce, abyste dorazili do velkolepého pohádkového prostředí vesnice Chebisa; nachází se pod vodopádem s meandrujícím potokem, obklopená hřebeny. Staré kamenné domky s dřevěnými doškovými střechami seskupené dohromady působí, jako by byly zapomenuty v čase. Naše tábořiště se nachází na protějším břehu potoka, ve výšce 3 880 m.
Nocleh v táboře Chebisa (nadmořská výška 3 880 m)
Vzdálenost: 10 km, cca 5 hodin treku, Výstup: 280 m, Sestup: 410 m, Nadmořská výška tábora: 3,880 m

10. den: CHEBISA - SHOMUTHANG

Z vesnice začněte stoupat do prudkého svahu. V oblasti je běžně k vidění několik velkých stád nahurů. Měli byste mít možnost spatřit supy bradaté, supy bělohlavé a mnoho orlů, kteří se vznášejí nad hlavou. V těchto místech můžete spatřit několik jaků a tábořiště pastevců. Stezka se začíná vyrovnávat a překonává Gobu-la ve výšce 4 440 m (hřebenový přechod). Za Gobu-la několikrát vystoupáte a sestoupíte přes hřebeny a boční údolí, přes rododendronové lesy, překročíte potok, pak přes hřebeny, přes cedrové lesy, jedlové a březové háje. Tábořiště je nad řekou Šagipasa (4 220 m n. m.) Údolí je nádherné, s čistými potoky, bohatými lesy a úžasnými horskými scenériemi.
Nocleh v táboře v Shomuthangu (nadmořská výška 4 220 m)
Vzdálenost: 15 km, cca 6 / 7 hodin treku, Výstup: 890 m, Sestup: 540 m, Nadmořská výška tábora: 4,220m

11. den: SHOMUTHANG - ROBLUTHANG

Vzhledem k tomu, že dnešní cesta je poněkud náročná, je vhodné začít s ní trochu dříve. Z tábořiště stoupáme asi 2 hodiny do Jhari La (4 750 m). Z průsmyku je nádherný výhled na hory Gangchenta "Velká tygří hora" (6 840 m), Kangbum (6 526 m) a Tsherim Kang a také na špičku Jumolhari. Scenérie tohoto dne jsou úchvatné. Sestup do údolí Tsharijathang, které bylo vyhlášeno jako rezervace pro takiny (bhútánské národní zvíře). Je zde zcela běžné vidět stáda tohoto jedinečného tvora. Přejděte řeku a utábořte se na malebném místě jen půl hodiny chůze po úbočí kopce v Robluthangu (4 160 m).
Nocleh Tábor v Robluthangu (4 160 m n. m.)
Vzdálenost: 16 km, cca 7 hodin treku, Výstup: 700 m, Sestup: 760 m, Výška tábora: 4,160m

12. den: ROBLUTHANG - LEMITHANG

Dnes nás čeká další dlouhý a náročný den, kdy překonáme průsmyk Shingela, nejvyšší bod tohoto treku. Chvíli půjdeme podél potoka, pak vystoupáme na morénu ve výšce 4 460 m. Po svazích uvidíte spoustu nahuru modrých a pravděpodobně i nějaké takiny. Jak se budete blížit k průsmyku, bude to kvůli vysoké nadmořské výšce náročnější. Asi po 5 hodinách treku z tábořiště dorazíte do průsmyku Shingchen La ve výšce 5 005 m, kde na severu vyplňuje obzor zasněžená Gangchenta. Při sestupu z průsmyku stezka vede po moréně do dalšího ledovcového údolí. Překročíme páru Kango chu a pokračujeme údolím na sever, cedrovými lesy a malými loukami až do krásného tábořiště na velké louce u řeky v Lemithangu (4 140 m), v jehož pozadí se tyčí vrchol Gangchenta.
Nocleh Tábor v Lemithangu (4 140 m n. m.)
Vzdálenost: 18 km, cca 6 / 7 hodin treku, Výstup: 850 m, Sestup: 870 m, Výška tábora: 4,140m

13. den: LEMITHANG - LAYA

Ačkoli je to kratší než některé dosavadní dny, stále je tu dost výšlapů a sestupů. Projdeme cedrovým lesem, přejdeme malý potok a slušně se dostaneme do údolí a pak opět stoupáme a procházíme hustě zalesněnou oblastí. Asi po 4 hodinách chůze uvidíte první dům na okraji Layy. Těsně před Layou vedou dvě stezky. Jedna vede na horní Layu a z vrcholu budete mít možnost vidět vesnici a pole. Spodní stezka vede přímo do blízkosti vesnice, která se nachází nedaleko Střední školy ve výšce 3 840 m. Panoramatu dominuje Ganchenta a Masangang (7 165 m). To je také první obchod poté, co opustíme Paro. Volné odpoledne na toulky touto fascinující vesnicí, setkání s jejími přátelskými obyvateli. Ženy se špičatými klobouky a vysoce dekorativními šperky vytvářejí působivý obraz. Dnes večer možná budete moci sledovat tance a zpěv místních obyvatel.
Nocleh Tábor v Laya (3 840 m)
Vzdálenost: 9,5 km, cca 4 / 5 hodin treku, Stoupání: 60 m, Sestup: 340 m, Výška tábora: 3,840m

14. den: ODPOČINEK A PROHLÍDKA VESNICE LAYA

Den navíc v Laye je určen k odpočinku, poznávání a setkání s místními obyvateli. Jedná se o jednu z největších izolovaných komunit v Bhútánu se zhruba 1500 obyvateli, kteří mluví vlastním dialektem a nosí odlišné oblečení. Ženy si nechávají dlouhé vlasy a nosí kuželovité bambusové klobouky se špicí na vrcholu (tradičně mají Bhútánci vlasy úzce zastřižené). Oblékají se do černého kabátku z jačí vlny a sukně s nějakým barevným proužkem. K jejich šperkům patří řada stříbrných lžiček svázaných vzadu ve vlasech.
Nocleh v táboře Laya (3 840 m n. m.)

15. den: LAYA - KOINA - GASA HOT SPRINGS

Dnešek je jedním z dlouhých dnů treku, a proto musíme vyrazit opravdu brzy, protože se snažíme ujít více než obvyklý jednodenní trek, abychom se vyhnuli blátivému tábořišti v Koině. Také nová zemědělská cesta dosáhla téměř Koiny. Přestože celková tendence je klesat, na mnoha místech musí cesta stoupat vysoko nad řeku, aby překonala strmé výběžky. Ke konci dne se setkáme s vozidlem a pojedeme do Gasa Dzongu a dále z kopce do Gasa Tsachu (horské prameny), kde se utáboříme. Gasa je známá svými léčivými účinky a je zde několik bazénů, kde si můžete vychutnat teplou koupel.
Nocleh v táboře Gasa (2 240 m n. m.)

16. den: GASA HOT SPRINGS - PUNAKHA (75 km /3 hod jízda)

Před snídaní se můžete ještě jednou vykoupat v horkém prameni. Poté pojedete po klikaté silnici a z kopce bohatou subtropickou džunglí do Tashithangu a poté do Punakhy, což může trvat asi 3 hodiny.
Později během dne se vydejte na návštěvu Punakha Dzongu ("Paláce velkého štěstí"), mohutné stavby, která se zde nachází na soutoku dvou řek. Postavil ji v 17. století Zhabdrung Ngawang. Namgyal (který založil Bhútánské království) Nyní je zimním sídlem hlavního bhútánského opata Je Khenpoa a také sídlem s družinou 1 000 mnichů.
Poté pokračujte dále do Punakhy. Punakha v nadmořské výšce 1300 m je obdařena mírným klimatem a díky přirozenému odtoku z řek Pho Chhu (mužská) a Mo Chhu (ženská) produkuje hojnost plodin a ovoce.
Večeře a přenocování v hotelu v Punakha.

17. den: PUNAKHA - TIMPHU (80 km /3 hod jízda)

Po snídani se krátkou procházkou přes zemědělské usedlosti a rýžová pole dostanete do Chimi Lhakhang, chrámu plodnosti z 15. století zasvěcenému Drukpě Kuenleymu, tibetskému buddhistickému světci, populárnímu v Evropě, známého spíše jako "božský blázen". Toto místo je odedávna poutním místem pro páry, které doufají, že se jim podaří počít dítě a založit rodinu.
Později během dne přejedeme průsmyk Dochu-la (3 088 m n. m.) a krátce zde zastavíme, abychom se pokochali výhledem a obdivovali čorten, zeď mani a modlitební praporky, které zdobí nejvyšší bod na cestě. Pokud je obloha jasná, jsou z tohoto průsmyku vidět sedmitisícové vrcholy hor. V průsmyku Dočula nechala Aši Dordži Wangmo Wangčuk, nejstarší královna matka, postavit 108 čortenů neboli stúp známých jako Druk Wangyal Chortens.
Timphu
Hlavní město Bhútánu a centrum města vlády, náboženství a obchodu, je Thimphu jedinečným městem s neobvyklou směsicí moderních rozvoje spolu se starobylými tradicemi. S počtem obyvatel asi 130 000 je snad stále ještě jediným hlavním městem na světě bez semaforu. Později během dne navštivte (pokud vám to čas dovolí) klášter Drubthob Goema / Zilukha Nunnery. Stojí na kopci s výhledem na malebný Trashichhoedzong a golfové hřiště, je jediným klášterem v hlavním městě známý jako Zilukha Anim Dratsang, který kdysi patřil Drubthobovi Thangovi. Thong Gjalpo, často označovaný jako Král otevřeného pole (na počátku 15. století se svým mnohostranným nadáním se stal populárním Leonardem da Vincim Velkého Himálaje). Můžete si popovídat s některou z mnišek, které zasvětily svůj život spiritualitě a buddhismu.

18. den: THIMPHU - PARO (55 km / 1,5 hod. jízdy)

Po snídani prohlídka údolí Thimphu včetně návštěvy mnoha památek: Národní knihovna (v sobotu a v neděli zavřeno), kde se nachází rozsáhlá sbírka neocenitelných buddhistických rukopisů; Institut pro Zorig Chusum (v sobotu a v neděli a v zimě od prosince do poloviny února zavřeno) (obecně známý jako Malířská škola), kde studenti absolvují šestiletý kurz 13 tradičních bhútánských umění a řemesel.
Za návštěvu stojí také Institut tradiční medicíny, kde se stále praktikuje staleté léčitelské umění. (Návštěva je povolena pouze zvenčí a Medicinal outlet).
Později navštivte Muzeum textilního a lidového dědictví (v sobotu a v neděli zavřeno), které je fascinujícím svědectvím bhútánské hmotné kultury a živých tradic.
Navštivte také Královský pamětní čorten, který lidé neustále obcházejí, oříkávají mantry a roztáčejí modlitební mlýnky. Výstavba této památky byla nápadem třetího bhútánského krále, Jeho Veličenstva Džigme Dordžiho Wangčuka ("otce moderního Bhútánu"), který si přál postavit památník světového míru a prosperity. Byl dokončen v roce 1974 po jeho předčasné smrti a slouží jako památník zesnulého krále i jako památník míru.
Po prohlídce památek přejezd do Paro.
Večeře a přenocování v hotelu v Paro (nadmořská výška 2 280 m).

19. den: PARO - DILLÍ - PRAHA

Ranní odlet do Dillí. Později přestup na linku do Evropy.

20. den: PŘÍLET

Návrat do Prahy.

Cena zahrnuje

* Letenky včetně letištních tax
* Ubytování v hotelech střední kategorie a kempech dle itineráře
* Stravování: Bhútán - plná penze
* Transfery a doprava dle programu v Bhútánu
* Základní vstupy do uvedených památek
* Vízum do Bhutánu
*Trek s mobilním kempem s veškerým stravováním za podpory průvodce, kuchaře, pomocníka atd
*Všechny transfery a prohlídky podle itineráře
* Anglicky mluvící doprovodný průvodce na túře a treku
* Balená voda během jízd a prohlídky památek
*Vstupy podle itineráře
*Skupinové vybavení na trek (stan pro 2 osoby, jídelní stan, stany s toaletou)
* Přeprava avazadel během treku s mulami
* Všechna potřebná povolení
* Pojištění cestovní kanceláře proti úpadku


*Následující vybavení jsou poskytována v rámci standardní trekingové cesty:
-Stan
-Světlo ve stanu
-Vak na teplou vodu
-Spací pytel s vnitřní vložkou
-Jídelní stan se stolem
-Židle (skládací)
-Kuchyňská souprava, kuchyňské světlo
-Toaletní stan, toaletní hrnec, toaletní světlo, toaletní papír
-Sprchový stan,
-Táborové světlo

Cena nezahrnuje

* Vízum do Indie (900 Kč/os)
* Spropitné
* Nápoje (kromě vody)
* Osobní trekové vybavení, oblečení
* Zdravotní pojištění / připojištění





CK Marco Polo Int.
+420 222 314 666
Po - Pá 8:30 - 17:00
info@marco-polo.cz
Petrská 1551/23, 11000 Praha 1-Nové Město
IČO: 28086953
DIČ: CZ28086953
Bankovní spojení: Unicredit Bank a.s.
Číslo b. účtu: 138 788 3825 / 2700

Podobné produkty

Bhútán - poslední Shangri La - Poznávací zájezdy | Bhútán

Bhútán - poslední Shangri La

12

Za posvátnými řekami a nejvyššími horami, mezi Indií a Tibetem, leží malé Bhútánské království. Po celá staletí byla tato neobyčejná země ještě více izolována od okolního světa než sousední Tibet, od kterého převzala kulturu, řeč, písmo a náboženství. Budhismus utváří nejen magickou a zvláštní atmosféru Bhútánu, ale i jeho život a hodnoty. Díky nádherným přírodním scenériím se zemi také říká poslední Šangri-La, ráj na zemi.
Není nelehké se do této země zamilovat a věřte, je to láska na celý život.

Celou cestu organizujeme vždy na míru, na vyžádání od 2 osob. Součástí cesty je místní anglicky mluvící průvodce, český průvodce za příplatek.

Detail Termíny a ceny +
loading