Japonsko je zemí extrémů. Na jedné straně supermoderní společnost, známá svou vyspělou technikou, obětavostí zaměstnanců, vysokým tempem a velice tvrdými podmínkami života ve velkých městech, a na druhé straně kult dokonale upravených parků, buddhistických klášterů, tichých zákoutí a posvátných míst. Přímořská Ósaka patří k nejznámějším a nejmodernějším městům Japonska. Pulzuje dynamickým až divokým životním tempem. Ale jen o pár desítek kilometrů dál vám ukáže Japonsko úplně jinou tvář – posvátnou horu Koya s chrámovým komplexem Koya–san.
O Koya se vždy mluví jako o posvátné hoře, ale ve skutečnosti se to podstatné odehrává na náhorní planině v nadmořské výšce 850 m n. m. Sama hora Koya stoupá k náhorní planině velmi strmě. Skaliska a horské srázy budí respekt. Starý hluboký a téměř nepropustný les. Díky nadmořské výšce je zde nesmírně příjemné klima i během horkého a dusného japonského léta, takže poklidné a někdy až ospalé dny mohou nerušeně plynout, aniž by je nějak výrazně narušoval neustálý hluk klimatizací dunících v nedaleké Ósace. Při pohledu shora je vidět, že se město snaží pomalu ukusovat další a další pozemky pro zástavbu a přibližuje se posvátné hoře. Nikdo by si ale nedokázal představit, že by někdy v budoucnu měla rozpínavost Ósaky ovlivnit život klášterů Koya-san. Atmosféra, kterou na posvátném místě vytvořil jeden z nejznámějších japonských mnichů Kúkai, určitě není ohrožena.
Mraky poutníků
Během roku navštíví toto místo přes milión poutníků z celého světa. Až do roku 1873 sem byl zakázán vstup ženám.
Z Ósaky trvá cesta zhruba hodinu vlakem, dále je nutné pokračovat lanovkou, která má prudší sklon než lanovka na Petřín. Jakmile opustíte Ósaku a přilehlá města, můžete začít obdivovat nádhernou japonskou krajinu s malými vesničkami, rýžovými poli, kvetoucími sakurami na jaře či pestrobarevně zbarvenými javory na podzim. Poslední asi dvoukilometrový úsek se jede autobusem (pěším je na tento úsek cesty vstup zakázán).
Japonci jsou na své tradice nesmírně hrdí a tradice v okolí Ósaky, to je bezesporu Koya-san, hora Lotosového květu. Kúkai založil skromný klášter buddhistické školy Šingon. Přišel pěšky z Číny a hledal místo, kde by mohl své žáky učit. Možná ani sám nečekal, že učení „pravdivého slova“, což je překlad slova šingon, bude pro místní tak přitažlivé. V dalších letech a staletích přibývaly další a další až v dobách své největší slávy zde bylo více než sto klášterů. Mohlo by se zdát, že průběh staletí změní tvář posvátného městečka k nepoznání, opak je ale pravdou. I dnes patří Koya-san k jednomu z nejposvátnějších míst v Japonsku, uznávanému nejen japonskými buddhisty resp. stoupenci školy Šingon, ale i Japonci všeobecně (ač se dá s nadsázkou říct, že skoro všichni Japonci jsou buddhisté, stejně jako šintoisté) a možná právě proto se mu vyhnul čilý stavební ruch s masovým používáním betonu ve všech jeho formách. I dnes naleznete na Koya-san více než 50 klášterů.
Sdílení
Poslední články
Vstupy a okruhy na Machu Picchu: Jak si správně naplánovat návštěvu
Chystáte se navštívit Machu Picchu a přemýšlíte, který vstup a prohlídkový okruh je pro Vás nejlepší? Správný výběr vstupenky může rozhodnout o tom, zda si z této legendární památky odnesete skutečně nezapomenutelný zážitek. Poradíme Vám, jaké typy vstupenek na Machu Picchu existují, jak se liší jednotlivé prohlídkové okruhy – od klasické návštěvy Citadely až po výstupy na Huayna Picchu (Waynapicchu), Huchui Picchu, nebo Machu Picchu Mountain – a na co si dát při rezervaci pozor. Přehledně Vám ukážeme, jak si naplánovat ideální trasu, aby Vaše návštěva Machu Picchu byla pohodlná, bez stresu a plná nádherných výhledů. Přečtěte si náš podrobný průvodce a připravte se na cestu svého života!
Národní park Mikumi je skrytým klenotem jižní Tanzanie. Leží jen pár hodin jízdy od Dar es Salaamu a nabízí překvapivě bohaté safari, které často uniká pozornosti turistů směřujících na sever. Díky své přístupnosti, krajině podobné slavné Serengeti a menšímu počtu návštěvníků je Mikumi ideální volbou pro ty, kteří chtějí zažít pravou africkou divočinu v komorní atmosféře. Není úplně jednoduché se do Mikumi dostat, nenajdete v Mikumi desítky lodží na výběr, ale možná i díky tomu je zážitek z přírody autentičtější.
Kdy jet do Japonska: počasí a nejlepší čas pro návštěvu země vycházejícího slunce (převážně oblasti mezi Tokyem a Kyotem)
Japonsko je zemí neuvěřitelně pestrých ročních období. Každé má své jedinečné kouzlo, ale výběr správného času pro návštěvu může zásadně ovlivnit váš cestovatelský zážitek. Plánujete-li cestu do srdce Japonska, tedy do oblasti mezi pulzujícím Tokyem a historickým Kyotem, vyplatí se věnovat pozornost místnímu počasí a zvolit termín, kdy je podnebí nejpříznivější. V tomto článku se dozvíte, proč právě jaro a podzim patří k nejlepším obdobím pro cestování po středním Honšú – a proč se naopak letním měsícům raději vyhnout.
Peru je jednou z nejlepších destinací na světě pro milovníky pěší turistiky. Nabízí unikátní kombinaci majestátních horských masivů, starobylých inckých památek a nedotčené přírody. Vyrazit na trek v Peru znamená zažít dobrodružství, které vás provede deštnými pralesy, vysokohorskými průsmyky i posvátnými místy dávných civilizací. Ať už se vydáte po slavné Inca Trail k Machu Picchu, zvolíte odlehlý Salkantay Trek, vystoupáte na barevné hory Vinicunca - Dohové hory, nebo se rozhodnete pro náročný okruh kolem hory Ausangate, každá cesta vám nabídne nezapomenutelné výhledy a autentický kontakt s peruánskou kulturou. Pěší turistika v Peru je skvělou volbou nejen pro zkušené cestovatele, ale i pro ty, kdo touží po hlubším poznání této fascinující země.
Zájezdy