facebook

Posvátná hora Koya san v Japonsku

Japonsko je zemí extrémů. Na jedné straně supermoderní společnost, známá svou vyspělou technikou, obětavostí zaměstnanců, vysokým tempem a velice tvrdými podmínkami života ve velkých městech, a na druhé straně kult dokonale upravených parků, buddhistických klášterů, tichých zákoutí a posvátných míst. Přímořská Ósaka patří k nejznámějším a nejmodernějším městům Japonska. Pulzuje dynamickým až divokým životním tempem. Ale jen o pár desítek kilometrů dál vám ukáže Japonsko úplně jinou tvář – posvátnou horu Koya s chrámovým komplexem Koya–san.

O Koya se vždy mluví jako o posvátné hoře, ale ve skutečnosti se to podstatné odehrává na náhorní planině v nadmořské výšce 850 m n. m. Sama hora Koya stoupá k náhorní planině velmi strmě. Skaliska a horské srázy budí respekt. Starý hluboký a téměř nepropustný les. Díky nadmořské výšce je zde nesmírně příjemné klima i během horkého a dusného japonského léta, takže poklidné a někdy až ospalé dny mohou nerušeně plynout, aniž by je nějak výrazně narušoval neustálý hluk klimatizací dunících v nedaleké Ósace. Při pohledu shora je vidět, že se město snaží pomalu ukusovat další a další pozemky pro zástavbu a přibližuje se posvátné hoře. Nikdo by si ale nedokázal představit, že by někdy v budoucnu měla rozpínavost Ósaky ovlivnit život klášterů Koya-san. Atmosféra, kterou na posvátném místě vytvořil jeden z nejznámějších japonských mnichů Kúkai, určitě není ohrožena.
Mraky poutníků

Během roku navštíví toto místo přes milión poutníků z celého světa. Až do roku 1873 sem byl zakázán vstup ženám.

Z Ósaky trvá cesta zhruba hodinu vlakem, dále je nutné pokračovat lanovkou, která má prudší sklon než lanovka na Petřín. Jakmile opustíte Ósaku a přilehlá města, můžete začít obdivovat nádhernou japonskou krajinu s malými vesničkami, rýžovými poli, kvetoucími sakurami na jaře či pestrobarevně zbarvenými javory na podzim. Poslední asi dvoukilometrový úsek se jede autobusem (pěším je na tento úsek cesty vstup zakázán).

Japonci jsou na své tradice nesmírně hrdí a tradice v okolí Ósaky, to je bezesporu Koya-san, hora Lotosového květu. Kúkai založil skromný klášter buddhistické školy Šingon. Přišel pěšky z Číny a hledal místo, kde by mohl své žáky učit. Možná ani sám nečekal, že učení „pravdivého slova“, což je překlad slova šingon, bude pro místní tak přitažlivé. V dalších letech a staletích přibývaly další a další až v dobách své největší slávy zde bylo více než sto klášterů. Mohlo by se zdát, že průběh staletí změní tvář posvátného městečka k nepoznání, opak je ale pravdou. I dnes patří Koya-san k jednomu z nejposvátnějších míst v Japonsku, uznávanému nejen japonskými buddhisty resp. stoupenci školy Šingon, ale i Japonci všeobecně (ač se dá s nadsázkou říct, že skoro všichni Japonci jsou buddhisté, stejně jako šintoisté) a možná právě proto se mu vyhnul čilý stavební ruch s masovým používáním betonu ve všech jeho formách. I dnes naleznete na Koya-san více než 50 klášterů.

Sdílení

Poslední články

Maledivy s Marco Polo

Jsou lepší Maledivy nebo Seychely? Jaké jsou rozdíly mezi dvěma tropickými ráji?

Najděte klid a pohodu na bílých písečných plážích Malediv a Seychel. Poradíme vám, jak si vybrat.

Popularita Malediv a Seychel v posledních letech výrazně vzrostla. Stále více cestovatelů váhá, zda se vydat tam nebo tam. Obě lokality omývá Indický oceán a obě lokality jsou souostrovími s mnoha ostrovy. Kdo hledá krásné páže, korálové útesy a nádherné moře, nemůže Seychely nebo Maledivy ignorovat.

Ale jak si mezi nimi vybrat?

Nejjednodušší odpověď by vypadala asi takto: vydejte se na obě místa a pak se rozhodněte, které pro vás bylo vhodnější. Ale pojďme si ten pomyslný souboj Maledivy versus Seychely trochu rozehrát.
 

Černá Hora s Marco Polo

Skvělá alternativa letní a podzimní dovolené – Černá Hora

„Klenot Balkánu“

– takový slogan bych použil, kdybych chtěl vystihnut dvěma slovy jedinečnost a krásu Černé Hory jako turistické destinace. Celá země je protkána malebnými horami s úchvatnými jezery, zajímavými historickými městy a omývána azurovým Jadranem.

Na první pohled nenápadná Popelka, která se krůček po krůčku chystá na ples. V posledních letech vyrostla v Černé Hoře kvalitní infrastruktura a velmi se zlepšily i služby pro všechny kategorie návštěvníků. Dovolená v Černé Hoře může mít tedy spoustu podob.

Černá Hora je výbornou alternativou letní a podzimní dovolené pro všechny, kdo hledají odpočinek, dobrodružství, historii a aktivní dovolenou. Zájezdy do Černé Hory nemusí obsahovat jen pobyt u moře, ale mohou být skvělou kombinací odpočinku a aktivit.

4X TÝDNĚ DOSTUPNÉ PŘÍMÉ LETECKÉ SPOJENÍ Z PRAHY A 2X TÝDNĚ Z BRNA. LET TRVÁ MÉNĚ NEŽ 2 HODINY.

Botswana_delta Okavango_moremi

Moremi – safari rezervace v Deltě Okavango v Botswaně – informace

Království divočiny v srdci Botswany

Rezervace Moremi v deltě řeky Okavango je jednou z nejlepších afrických destinací pro pozorování divoké zvěře. Kromě mokřadů ji tvoří suchý poloostrov, který je vynikající pro klasická safari s projížďkou na koni a nabízí více možností pozorování divoké zvěře než výlety na mokoro (člunech).
Reserve jako opravdové království divokého života. Rezervace je domovem rozmanité a hojné fauny, včetně slonů, levhartů, gepardů, nosorožců, buvolů a mnoha dalších druhů. Je to místo, kde příroda vládne a divoký život ožívá ve své nejautentičtější podobě.

ihoafrická-republika-safari-MalaMala-

MalaMala – safari park v Jihoafrické republice – informace

Exklusivní safari s jednou z nejdelších historií na jihu Afriky. 

MalaMala je nezávislá soukromá rezervace, která na východě hraničí s Krugerovým národním parkem a na ostatních stranách s rezervací Sabi Sand. V 60. letech 20. století se stala průkopníkem v oblasti soukromých rezervací a nabízí jedno z nejlepších pozorování divoké zvěře v Africe, kde lze snadno a kvalitně pozorovat zejména velkou pětku a leoparda.

Zájezdy

loading